Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 8. 2020 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Michal Beňo
27. máj 2017, 1:41
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo

Panovník prvého štátneho útvaru na území Slovenska.

Michal Beňo
27. máj 2017, 1:41
Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vanniove osudy sú veľmi úzko spojené s vývojom politických pomerov v oblasti stredného Dunaja v dobe, keď Rimania postúpili na severe a začali budovať opevnenú hranicu – Limes Romanius. Územie po okupácii v rokoch 12 až 9 pred n. l. pretvorili na provinciu zvanú Panónia. Hranice a územia ríše sa snažili zabezpečiť systémom vojenských staníc a táborov, ale i vytváraním systému vazalských štátov. Tieto pohraničné celky mali plniť úlohu nárazníkových území pred vpádmi barbarských kmeňov sídliacich na severe od Dunaja. Najdôležitejšími susedmi Rimanov sa tu stali predovšetkým germánske kmene Kvádov a MarkomanovPráve o týchto dvoch, ich pôsobení na našom území, vláde a vládcoch si povieme niečo v nasledujúcich riadkoch.

 

Markomani násilne obsadili a následne osídlili prevažne územie dnešných Čiech a pod vedením svojho náčelníka Marobuda vytvorili silný štátny útvar. Marobud (po latinsky  Maroboduus) vyrastal na dvore prvého rímskeho cisára Augusta v Ríme, kde sa oboznámil s organizáciou rímskeho štátu i vojska, so systémom výcviku, ale aj výhodami  „civlizovaného“ rímskeho života. Keď sa zmocnil vlády nad Markomanmi, začal podľa rímskeho vzoru organizovať svoju novonadobudnutú moc. Vybudoval si silné a mocné sídlo zvané Marobodun, ktoré sa historici i amatéri dodnes márne pokúšajú lokalizovať, prípadne stotožniť s niektorým miestom nachádzajúcim sa v Čechách. Vzrast Marobudovej moci nehral Rimanom do karát. Preto roku 5 n. l. zorganizovali proti nemu veľkú vojenskú výpravu pod vedením slávneho Tibéria, neskoršieho rímskeho cisára. Výpravu však prerušili, pretože v Panónii vypuklo povstanie nespokojného obyvateľstva a rímske légie museli nasadiť sily na jeho potlačenie. O niekoľko rokov neskôr sa Rimania predsa len dočkali Marobudovho politického pádu. Vzájomné rozbroje medzi Marobudom a jeho blízkymi viedli k tomu, že roku 19. n. l. musel marobudský vládca ujsť a uchýliť sa pod ochranu Rimanov. Marobudovali určili miesto pobytu v severotalianskej Ravenne, kde žil na akomsi dôchodku ešte viac než 20 rokov.

 Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo

 

Zaujímavé boli osudy Marobudových osamotených vojenských jednotiek. Rimania ich odmietli prijať na svoje územie (zrejme pre nedostatok zdrojov na ich udržiavanie). Samotní členovia sa asi nechali podriadiť Katvaldovi, ktorý vystriedal Marobuda, alebo ich Rimania presídlili na východ a dali k dispozícií svojmu chránencovi, kvádskemu náčelníkovi Vanniovi. Vannius vtedy vystúpil do šera dejín na politické výslnie a pod protektorátom mocnejších južných susedov, začal od roku 21 n. l. vytvárať na Slovensku prvý štátny útvar, ktorý sami Rimania označovali Regnum Vannianum – Vanniovo kráľovstvo – jeho vládcovi prisúdili čestný titul rex-kráľ. Otázka polohy Vanniovho kráľovstva dodnes nie je definitívne vyriešená, aj keď slovenské archeologické nálezy posledných desaťročí svedčia o tom, že sa rozprestieral predovšetkým na juhozápadnom Slovensku.

 

Rímsky historik Tactius v diele Letopisy (Annales) uvádza, že Marobudove oddiely Rimania usadili za Dunajom medzi riekami Marus A Cusus. Ak rieku Marus historici prevažne stotožnujú s dnešnou Moravou, o identifikácií rieky Cusus existujú dve hlavné názorové prúdy. Jedna skupina historikov zastáva stanovisko, že ju treba hľadať na západ od Moravy (pričom sa najčastejšie stotožňuje s rakúskou riekou Gusen), druhá časť zasa tvrdí, že je to niektorá rieka na území Slovenska. Do úvahy by v tomto prípade prichádzala rieka Váh, Hron alebo Ipeľ. Spomínané archeologické výskumy, najmä v Kostolnej pri Dunaji, Abraháme a Sládkovičove potvrdzujú druhú verziu a dokazujú početné germánske osídlenia na našom území. K tomu sa pridružuje aj výbava a obsah niektorých hrobov s bohatými nálezmi výrobkov dovezených z rímskeho územia, čo poukazuje na časté obchodné styky s územiami na juh od Dunaja.

 

Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo

 

Vannius budoval svoje kráľovstvo systematicky a hlavne s rozvahou. Využíval predovšetkým  blízkosť územia rímskej Panónie, odkiaľ prúdili na územie Slovenska vyspelé remeselné výrobky (keramika, bronzový riad, zbrane, náradie) i bohaté dary pre vládnucu špičku. Darmi si Rimania kupovali lojalitu svojich barbaských susedov. Okrem toho cez slovenské územie viedli z juhu – z Itálie a Balkánu – na severe obchodné cesty, z ktorých najvýznamnejšou bola prastará Jantárová cesta. Po nej sa dostávali na sever až k Baltu produkty z Rímskej ríše a z Baltiku na juhu najmä vzácny a vysoko cenený jantár. Z tohto obchodu mal veľký úžitok sám Vannius, ktorý nepochybne zaisťoval kupcom s tovarom bezpečný prechod cez územie kráľovstva, za čo vyberal i primerané poplatky. Vannius premyslene upevňoval svoj štát aj z vojenského hľadiska. Základ jeho vojska tvorili vojenské sily, ktoré mu pridelili Rimania z marobudových družín. Spojil sa však ja so sarmatskými Jazygmi, ktorí sa usadili na východ od jeho územia medzi Dunajom a Tisou a žili kočovným životom. Jazygovia mu v prípade potreby ochotne poskytovali jazdecké oddiely, nakoľko ich Vannius vyplácal korisťou a darmi získanými od Rimanov. Na vhodných vyvýšeniach dal budovať oporné body – bašty, ktoré mali slúžiť obyvateľstvu ako útočiská a jeho vojsku ako opora pri nepriateľských vpádoch.

 

Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo

 

Tridsať rokov zveľaďoval Vannius svoje kráľovstvo, vojsko a moc. Jeho bohatstvo a prosperita sa podľa prameňov stali známymi široko-ďaleko. Zároveň však boli príčinou jeho záhuby. Niektoré susedné kmene sa tiež chceli podieľať na tomto bohatstve. Osvedčenú cestu videli, ako neraz býva zvykom, v útoku na bohatšieho suseda. K vonkajšiemu ohrozeniu sa pridružili rozpory vnútri krajiny a kráľovskej rodiny. Viacerí obyvatelia, no aj niektorí Vanniovi ambiciózni príbuzní, už nechceli znášať dlhú autoritatívnu vládu a roku 50 n. l. sa vzbúrili. Na čele boja proti Vanniovi stáli synovia jeho sestry – bratia VangioSido. Vannius sa pripravil na obranu. Svoje ozbrojené oddiely sústredil v pevnostiach, ktoré s takou predvídavosťou budoval v období prosperity. Nepočítal však so zvykmi svojich divokých spojencov – Jazygov. Ako kočovníci boli nútení bojovať na koňoch len v otvorenom priestore. Nevydržali v uzavretých pevnostiach, opustili Vannia, a tak bolo vlastne rozhodnuté. Vannius sa síce ešte smelo postavil na odpor a v otvorenej bitke bojoval na čele vojska, ale nepriateľská presila bola veľká. Tacitus uvádza, že kráľ utŕžil v boji početné rany.

  Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo

 

Napokon musel využiť prítomnosť rímskeho loďstva na Dunaji a aby si zachránil aspoň holý život, uchýlil sa pod ochranu rímskych veliteľov. Pritom je zaujímavé, Rimania neposkytli svojmu chránencovi vojenskú pomoc, hoci ich o to prosil. Vyhovovali im vnútorné rozpory medzi Germánmi a na základe dávnej taktiky „Rozdeľuj a panuj“ priamo do boja nezasiahli. Po boji však ochotne poskytli Vanniovi a jeho družine útočisko na svojom území. Po tridsiatich rokoch panovania skončil teda Vannius podobne ako jeho predchodca Marobud. V rímskej Panónií, niekde na západných brehoch Neziderského jazera, dostal do užívania pôdu a tam aj dožil. Jeho ďalšie osudy nepoznáme. Pre Rimanov prestal byť zaujímavým, no vzhľadom na dlhoročné priateľstvo či presnejšie spojenectvo sa k nemu zachovali šľachetne.  

 

Vannius: Prvý panovník na území Slovenska a zároveň verný spojenec rímskeho impéria, ktorý doplatil na svoje bohatstvo

 

O ďalších osudoch nášho územia a nových panovníkoch bohužiaľ vieme veľmi málo. Krušná situácia na severnej hranici a v samotnom vnútri rímskeho impéria (občianska vojna, samovražda Nera, atď) spôsobila, že vtedajší historici necítili potrebu zaznamenať čosi bližšie o svojich susedoch.  Presunúť sa preto musíme až do roku 406, kedy opustili germánsky Kvádi svoje sídla na Slovensku a Morave kvôli zväčšujúcemu sa vplyvu Hunov, ktorí od prelomu 4. a 5. storočia ovládli priestor Karpatskej kotliny. Kvádi sa pridali k Vandalom a presunuli sa do Španielska. Vrcholilo veľké sťahovanie národov, v pohybe boli Slovania, tí po odchode germánskych kmeňov prichádzali na územie dnešného Slovenska.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
33
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.