Sever Slovenska ponúka netradičnú a ojedinelú možnosť lodnej turistiky.
Slanický ostrov, Ostrov umenia, je ostrov nachádzajúci sa v oblasti vodnej nádrže Orava. Táto oblasť je chráneným územím a prírodnou pamiatkou s parkovou vegetáciou okolia. Leží v blízkosti zaplavenej obce Slanica, ktorá bola miestom narodenia Antona Bernoláka. Po zaplavení dedinky bol presunutý pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny práve na tento ostrov. Ide o bronzovú sochu pred kostolom, ktorú vytvoril český sochár František Machala.
Zachovalý Kostol Povýšenia sv. Kríža, dominanta bývalej obce, bol vybudovaný spoločne s kalváriou na vyvýšenine v rokoch 1766 až 1769 Neskôr v roku 1843 prešla baroková pamiatka prestavbou, vznikol kostol s dvoma vežami doplnený o zámočnícku kaplnkou. V dnešnej dobe je v interiéri vytvorená galéria ľudového umenia. Nachádza sa v nej expozícia s názvom Tradičná ľudová plastika a maľba.
Na ostrove sa taktiež nachádza aj časť pôvodného cintorína a lapidárium (t.j. súbor kamenných starožitností), v ktorom leží zbierka Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke otvorili dodatočne expozíciu ohľadom budovania Oravskej priehrady a histórie zatopených dedín. Po dokončení priehrady ostali pod vodnou hladinou obce Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, čiastočne Bobrov a dokonca aj časť Námestova, práve preto neobsahuje spomínané mesto historické centrum. Vyššie uvedené výstavy a umelecké diela majú celonárodný charakter, nejedná sa iba o pamiatky z blízkeho okolia.
Počas letnej sezóny je ostrov dostupný loďou z prístavu v Slanickej Osade. Vyhliadkové plavby je možné zrealizovať denne v priebehu obdobia od 13. mája do 17. septembra 2017. Celý výlet okolo priehrady vrátane prehliadky expozícií na samotnou ostrove trvá približne 90 minút. Cena lístkov sa pohybuje v rozmedzí 2 € až 5 € podľa veku. Viac aktuálnych informácií nájdeš v tomto odkaze.