Sex má výhody i nevýhody, no aj napriek nim nás udržiava nažive.
Niektorí ľudia majú jednoducho potrebu všetko zisťovať a rozoberať až do detailov, no to je jedine len dobre. Množstvo z týchto ľudí je práve vedcov a jedna výskumnícka skupina z austrálskej univerzity v Adelaide si položila otázku, prečo sa vlastne ľudia rozmnožujú sexom. A nielen ľudia. Pri väčších tvoroch je pohlavné rozmnožovanie omnoho bežnejšie než pre tých menších, a pritom, keď sa to vezme z čisto populačného hladiska, nájsť si druha na oplodnenie je práca navyše, teda aspoň oproti rastlinám či živočíchom, ktoré majú možnosť bezpohlavného rozmnožovania. A vyzerá to tak, že austrálski vedci už majú k dispozícii aj odpoveď na otázku, prečo sa reprodukujeme sexom.
Skupina vedcov tvrdí, že sex má oproti bezpohlavnému rozmnožovaniu jeden významný benefit, a tým je efektívne kombinovanie génov pri tvorení potomka. Rekombinovaná DNA by tak teoreticky mala byť lepšia než jednotlivé DNA oboch rodičov, čo okrem iného znamená miniatúrny posun v evolúcii alebo predovšetkým, kombinácia informácii užitočných v boji proti chorobám, ktoré obaja rodičia nadobudli. Gény potomstva tak nadobudnú zaujímavé mutácie, ktoré majú potenciál poriadne zamiešať karty v boji proti rôznym neduhom.
Takáto flexibilita však pri nepohlavnom rozmnožovaní, akým disponujú napríklad rastliny či drobné živočíchy, neexistuje. Výmena informácií a mutácie prebiehajú, ak vôbec, mimoriadne pomaly, čo môže mať za následok jednoduchú vec. Existuje totiž šanca, že kým sa dieťa stihne niečo naučiť od rodičov, celý ich rodokmeň môže dávno vyhynúť. Vírusy, baktérie, parazity či iné patogény sa podľa vedúceho výskumu neustále vyvíjajú, a práve preto je dôležité byť vždy pripravený. A navyše, rozmnožovať sa pohlavným spôsobom je celkom zábava.