Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 16. 12. 2019 meniny má Albína

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Ľudia
9
johnnybravo
1. február 2016, 14:21

Poľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý Volkswagen

Za 6 rokov prešli 50 krajín, viac ako 150-tisíc kilometrov a neplánujú prestať.

johnnybravo
1. február 2016, 14:21
Poľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý Volkswagen
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Koľkokrát sme už na Refresheri písali o zaľúbených dvojiciach, ktoré sa rozhodli objavovať svet? Nespočetné množstvo článkov o cestách a výletoch zahraničných dvojíc z USA či Anglicka síce mohlo vyznieť celkom zaujímavo, ale keď máme možnosť predstaviť ti takúto dvojicu z našich končín, teší nás to ešte oveľa viac.

 

Na sever od našich hraníc leží Poľsko a práve z tejto krajiny pochádzajú Karol Lewandowski a Aleksandra Ślusarczykova. Obaja dobrodruhovia sa narodili v roku 1988 a aj keď mali rozdielne koníčky a záujmy, život ich spojil dokopy a približne pred 6 rokmi sa začalo ich adrenalínové dobrodružstvo. Karol sa predtým venoval inžierstvu a robotike, Alex zase cestovaniu a blogovaniu, a aj keď to mohlo vyznieť zvláštne, obaja milovali výlety, a tak za sebou doslova zanechali všetko, čo mali, investovali do starej dodávky a vydali sa do sveta. Cez inzerát sa dostali ku dodávke Volkswagen T3 ešte z roku 1989, za ktorú zaplatili niečo málo cez 500 eur a namiesto drahej renovácie si všetky úpravy dobre premysleli a nakoniec do nej vopchali napríklad sprchu, posteľ, skromnú kuchynku, ale aj elektrický generátor. Pri stavbe svojej vysnívanej dodávky Karolovi pomohol aj fakt, že sa inžinierstvu venoval už predtým a svoje znalosti mohol využiť aj vo vozidle.

 

Poľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý Volkswagen

 

Keď boli všetky úpravy dokončené, mohla sa dodávka konečne vydať na cestu, ale pomaľované autíčku vtedy ešte ani netušilo, že v nasledujúcich 6 rokoch bude využívané takmer nepretržite, prejde viac ako 150-tisíc kilometrov a navštívi, spoločne so svojimi majiteľmi, až 50 rôznych krajín. Ich prvým výletom bola cesta z poľského Sliezska cez celučičkú Európu až na jej samotný kraj, konkrétne do Gibraltaru. Všetci z ich okolia im tvrdili, že to zo starou dodávkou nemajú šancu zvládnuť, veď cesta do Gibraltaru zaberie desiatky hodín a v prípade dodávky aj dní, a keďže partia piatich ľudí nielenže nemala skúsenosti z podobných ciest, ale ani peňazí na rozdávanie, pre mnohých bolo zázrakom, že sa im nakoniec podarilo dôjsť až na kraj Európy a pokochať sa majestátne sa týčiacou Afrikou naproti. Už prvé dobrodružstvo im potvrdilo predpoklady, že všetko sa dá, keď sa chce, a tak dlho neváhali a svoju dodávku nechali loďou previezť z Európy až do krajiny neobmedzených možností, a teda do USA.

 

Mimochodom, už o prvej ceste sa rozhodli napísať knihu, ktorá sa v Poľsku stala celkom populárnou, ale keď pred nimi stála výzva v podobe Ameriky, a teda nielen Spojených štátov amerických, vedeli, že druhá kniha sa zrodí a ani nebudú vedieť ako. Do Ameriky sa vybrali celkovo až 6 kamaráti v jedinej dodávke a podarilo sa im prejsť nielen spomínané USA, ale aj Kanadu a Mexiko. Americké dobrodružstvo trvalo celkovo tri mesiace, staručký Volkswagen musel zvládnuť záťaž až 25-tisíc kilometrov a dalo by sa povedať, že poľská partia videla na druhej strane oceánu takmer každé miesto, o ktorom si už niekedy v živote počul. Aby toho ale nebolo málo, dvojica a jej kamaráti nenavštívili iba miesta, o ktorých neskôr napísali knihu, ale celkovo až 50 krajín, medzi ktorými by si našiel aj exotiku ako Island, Singapur, Austráliu a Nový Zéland.

 

Azda najzaujímavejšie na celom poľskom projekte BusAroundTheWorld je fakt, že tím za ním stojaci sa rád hrdí informáciou o celkových výdavkoch iba približne 8 dolárov za celý deň. Pri pohľade na všetky dobrodružstvá, ktoré sa im za posledných 6 rokov podarilo zažiť a pri pohľade na všetky krajiny, ktoré navštívili, by jeden mohol pochybovať o tom, ako je vlastne možné minúť len tak málo finančných prostriedkov. Zakladateľ projektu Karol sa preto rozhodol objasniť ich finančný rozpočet. Malé výdavky sa im darí udržiavať najmä vďaka tomu, že väčšinou cestujú ako väčšia skupina ľudí, teda piati či šiesti ľudia v aute, a keďže najväčším výdavkom na cestách dodávkou je samozrejme palivo, nevychádza ich tak draho, keď si jeho cenu rozrátajú medzi šesť osôb.

 

Poľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý Volkswagen

 

V každej krajine, kam ich dosiaľ osud zaviedol, dokázali ušetriť hlavne na ubytovaní, pretože nepotrebujú žiadne hotely ani penzióny, keďže zvládnu svoje telá na noc zložiť priamo vo Volkswagene, alebo v stanoch na miestach, kde by to človek ani nečakal. Nevyužívajú drahé kempingy, ale radšej si nájdu tiché miesto na okraji lesa, na lúke či pri mori a zložia sa tam. Ďalšou výraznou položkou by mohlo byť stravovanie, ale aj to majú cestovatelia podchytené. V reštauráciách sa vôbec nestravujú, pretože by ich to stálo oveľa viac peňazí, a radšej sa v každej krajine vyberú do supermarketu, kde si nakúpia potrebné ingrediencie a vo svojej malej kuchynke v dodávke uvaria všetko, čo chcú. Priznali sa dokonca k tomu, že väčšinou až tak nehľadia na kvalitu svojho jedla, ale najmä na cenu, takže na výlete v Austrálii tvorilo najväčšiu časť ich jedálničku mäso z klokana, pretože bolo v obchodoch suverénne najlacnejšie. Na dobrodružných výletoch aj tak netreba byť príliš náročný.

 

Aby dokázali udržiavať svoje peňažné výdaje na nízkej úrovni, postupom času sa im s príchodom väčšej popularity začali ozývať rôzne spoločnosti s tým, že by im boli schopné preplatiť určité výdavky, keby sa dohodli na reklamnej spolupráci. Presne takýmto spôsobom sa im podarilo previezť svoje auto na lodi až do Ameriky, keď im cestu zaplatila spoločnosť, ktorej logo bolo potom umiestnené na karosériu dodávky. Samozrejme, že do rozpočtu prispieva aj predaj kníh a keďže o ne majú záujem najmä mladší ľudia, Poliakom sa darí zarábať celkom slušne. Na svojich cestách potom nezabúdajú ani na písanie príspevkov na svoj blog, takže zopár eur sa im prikotúľa aj z tej strany. Na záver už iba pridávajú, že aj keď sa im ich starý Volkswagen pokazí aj niekoľkokrát za týždeň, postupom času sa ho už naučili opravovať priamo na kolene na kraji cesty a keď to nie je technicky možné, takmer vždy sa im v servise podarí presvedčiť opravárov, aby im auto dali dohromady úplne zadarmo, alebo s výraznou zľavou.

 

Pri pohľade na fotografie tejto poľskej dvojice a ich kamarátov sa človeku možno v hlave objaví otázka, prečo sa na takýto výlet nevybrať. Pamätaj na to, že človek je mladý iba raz v živote a keď si svoju mladosť neužije naplno, potom to na dôchodku bude patrične ľutovať. Vieš si predsa predstaviť, že by si s mladými Poliakmi vymenili úlohy nejakí poľskí dôchodcovia? My tak úplne nie.

 

Poľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý VolkswagenPoľskí zaľúbenci cestujú naprieč svetom za 8 dolárov denne. Spia na lúkach, varia si a milujú svoj starý Volkswagen

Ohodnoť článok
24
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.