Klesol aj počet nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.
Počet dopravných nehôd na Slovensku v roku 2024 mierne klesol, no mladí vodiči stále zostávajú výraznou rizikovou skupinou. Podľa najnovších štatistík Polície SR vlani došlo k 11 451 dopravným nehodám, čo predstavuje pokles o 1,9 % oproti roku 2023. Pozitívnou správou je aj zníženie počtu nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu o 7 %, ale stále tvoria alarmujúcich 11,14 % zo všetkých nehôd.
Menej nehôd aj alkoholu za volantom
Celkový počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi s praxou do 5 rokov od získania vodičského oprávnenia poklesol o 8,1 % (čo je o 128 menej ako v roku 2023). O takmer 20 % klesol aj počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu.
Ako uviedol Roman Török, vedúci oddelenia BECEP na Ministerstve dopravy SR, menej zodpovedné správanie časti tejto skupiny za volantom môžu priaznivo ovplyvňovať súčasné prísnejšie postihy pri porušení niektorých pravidiel cestnej premávky, ale aj cielená prevencia v podobe projektov, ako je Bezpečne s Toyotou.

Nesústredenosť je problém
Najčastejšou príčinou nehôd v tejto skupine je aj naďalej porušenie povinnosti vodiča (496 prípadov). Ide najmä o nevenovanie sa plne vedeniu vozidla, nesledovanie situácie v cestnej premávke či nedanie prednosti chodcovi.
Podľa Romana Töröka tieto situácie spôsobuje u mladých vodičov aj ľahšia strata plnej koncentrácie na šoférovanie. „Vodiči s oprávnením do 5 rokov od jeho získania sa ľahšie zamerajú na veci, ktoré im odvádzajú pozornosť od šoférovania. Medzi najčastejšie rozptýlenia patrí mobilný telefón, ale aj príliš hlasná hudba alebo rozhovory so spolujazdcami, ktoré môžu byť pre začínajúcich vodičov neželaným rozptýlením,“ dodáva Török.
Druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd spôsobených vodičmi s praxou do 5 rokov je prekročenie povolenej rýchlosti (414 prípadov) a nesprávna jazda cez križovatku (138 prípadov). V tomto prípade ide najmä o nedanie prednosti v jazde, či už vozidlám idúcim sprava alebo o porušenie dopravnej značky „Stoj, daj prednosť v jazde!“, čo opäť do veľkej miery súvisí s nesústredenosťou.
Bezpečne s Toyotou: Reálne skúsenosti pre mladých vodičov
Projekt Bezpečne s Toyotou pomáha znížiť rizikové správanie mladých vodičov. Je určený držiteľom vodičského oprávnenia od 1 do 5 rokov a umožňuje im v kontrolovaných podmienkach zdokonaliť svoje reakcie v krízových situáciách. Kurzy zastrešujú profesionálni inštruktori z CENTRA BEZPEČNEJ JAZDY na SLOVAKIA RINGU v Orechovej Potôni.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Projekt sa zameriava na túto skupinu vodičov na základe policajných štatistík nehodovosti. Tie jednoznačne ukazujú, že najrizikovejšími vodičmi sú tí, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie 2 – 5 rokov. Počas jarnej časti dáva Toyota opäť príležitosť 140 záujemcom zdokonaliť svoje zručnosti a pripraviť sa na potenciálne krízové situácie na ceste.
Priebeh kurzu je rozdelený na teoretickú a praktickú časť. Pred samotnou jazdou absolvuje účastník 60-minútovú teoretickú prípravu. Praktická časť zahŕňa modul Rovina a modul Kopec a trvá 120 minút.
Vyskúšaš si ovládanie vozidla pri náhlej zmene smeru, bezpečné brzdenie na rôznych povrchoch, reakciu na nečakané prekážky a správne techniky riadenia a ovládania vozidla.

Toyota plne hradí náklady na kurz, takže je pre účastníkov úplne ZADARMO. Jedinou podmienkou je mať vodičské oprávnenie 1 až 5 rokov a prísť na svojom vozidle akejkoľvek značky. Prihlasovanie na jarné kurzy v rámci tretieho ročníka začne už čoskoro. Ďalšie informácie o kurze nájdeš na stránke www.bezpecnestoyotou.sk.