Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Vstúp do roku 2025 so zľavou 25 % na všetky typy predplatného 🥳
3. decembra 2024 o 12:42
Čas čítania 1:12
Radka Klučárová

Vieš prečo zuby vekom žltnú? Hygiena v tom nemusí hrať veľkú rolu

ZAUJÍMAVOSTI KRÁSA ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Dentálna hygiena je pre zdravý chrup bezpochyby kľúčová. Vieš však, aké faktory zohrávajú rolu pri zafarbení zubov?

Na žiarivobielom úsmeve si potrpíme čoraz viac. Mnohí si pre hollywoodsky úsmev neváhajú obrúsiť či vytrhať zdravé zuby. Niektorí sú dokonca odhodlaní za výhodnejšími cenami cestovať za hranice. Pred podobnými experimentmi odborníci varujú a zdôrazňujú, že na prvom mieste by u pacientov malo byť zdravie.

Farba zubov je daná geneticky a v priebehu vývoja sa mení. Zafarbenie zubov okrem hygieny ovplyvňuje aj užívanie liekov, stravovacie návyky a napríklad aj nedostatočná výživa.

Odporúčané
Vyskúšala som domáce možnosti bielenia zubov: Vyhodené peniaze a riziko alebo skvelá alternatíva k návšteve odborníka? Vyskúšala som domáce možnosti bielenia zubov: Vyhodené peniaze a riziko alebo skvelá alternatíva k návšteve odborníka? 5. novembra 2024 o 9:30

Genetika na prvom mieste

V mladšom veku sú zuby zásadne svetlejšie, neskôr sa zubná sklovina stenčuje a obrusuje a zuby sú prirodzene žltšie. Výrazný podiel na zmene pigmentácie majú aj spomínané stravovacie návyky. Okrem kávy, čajov a vína by sme si podľa odborníčky mali dávať pozor aj na niektoré džúsy, ovocné šťavy aj niektoré druhy ovocia ako sú černice, granátové jablká, čučoriedky. Ak si chceme zachovať bielu farbu zubov, ostražití by sme mali byť aj pri konzumácii kečupu, používaní korenín, napríklad kari.

Negatívny vplyv na chrup má počas nášho života pochopiteľne aj fajčenie. „Vonkajšie
zafarbenie zubov zahŕňa všetky vplyvy prichádzajúce zvonka a taktiež nedostatok dentálnej hygieny. Je ľahšie zafarbenie zubov odstrániť, ak dodržujete správnu ústnu hygienu,“ upresňuje pre Refresher dentálna hygienička Kamila Bzdušková.

Sóda bikarbóna a citrón sú pre zuby pohromou

S túžbou po bielom úsmeve ľudia siahajú po babských receptoch, tie však môžu viac uškodiť ako pomôcť. Odborníčka odporúča spoliehať sa na overené a bezpečné možnosti bielenia. „Ľudia často používajú tzv. babské recepty ako čierne uhlie, soľ, rôzne abrazívne pasty s mikrogranulkami a úplne najhoršia kombinácia - sódu bikarbónu s citrónom,“ menuje.

Odporúčané
Testovala som populárny IPL epilátor: Zbavil ma chĺpkov a škaredých bodiek alebo to boli vyhodené peniaze? Testovala som populárny IPL epilátor: Zbavil ma chĺpkov a škaredých bodiek alebo to boli vyhodené peniaze? 3. januára 2025 o 12:30

Narušenie skloviny takýmto spôsobom síce môže docieliť belší úsmev, no výrazne sa odrazí na kvalite zubov v budúcnosti. „Načas bude vaša sklovina belšia, ale stane sa poréznejšou
a v budúcnosti sa bude viac pigmentovať, môže tiež vzniknúť citlivosť zubov, ktorú môžeme zapríčiniť aj nesprávnou technikou čistenia, tvrdou kefkou alebo škrípaním zubov,“ konkretizuje Bzdušková.

zuby, fazety
Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska
Domov
Zdieľať
Diskusia