Rozprávali sme sa so Slovákom Jakubom, ktorý žije v Kanade už približne 26 rokov. Ako sa tam žije a oplatí sa ti tam presťahovať?
Do Kanady sa odsťahoval spolu s rodičmi, keď mal šesť rokov. Na to obdobie spomína s úsmevom, aj keď to nebolo pre neho najľahšie. Do školy chodil s úplne novými tvárami a po anglicky nevedel ani slovo. Netrvalo to však dlho a po pár mesiacoch sa už s nimi bavil plynulo.
S Jakubom sa rozprávam po anglicky, aj keď svoju rodnú reč ešte stále trochu ovláda. Je to pre neho pohodlnejšie. Zaujíma ma, ako sa mu žije v Toronte, v čom je život v Kanade odlišný od toho na Slovensku a aj to, na čo by sa mal každý pripraviť, ak sa tam chystá odcestovať.
V Refersheri ti každý deň prinášame zaujímavý content. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť redakciu, staň sa aj ty členom klubu Refresher+. Získaš tak neobmedzený prístup k prémiovému obsahu a mnohým ďalším benefitom.
- Prečo je hľadanie ubytovania v Toronte náročné a v čom je háčik.
- Kde ti Jakub odporúča hľadať si prácu a či je to jednoduché.
- V čom je život v Kanade rozdielny a v čom podobný tomu na Slovensku.
- Kde si ľudia kupujú marihuanu a aké aktivity sa dajú v Toronte vykonávať.
- Či by sa Jakub presťahoval naspäť, alebo nie.
Ľudia tu žijú hokejom. Hneď, ako sa deti naučia chodiť, dajú im na nohy korčule.
Tým, že si žil aj na Slovensku, aj v Kanade, vieš tieto dve krajiny porovnať? To, z akého hľadiska, nechám na teba.
Síce som na Slovensku žil, bol som iba dieťa a neviem presne, ako to tam chodí. Mám ale pocit, že ľudia v Kanade sú takí viac otvorení. O Slovensku som počul a myslím si, že je tu veľa vecí podobných, ale veľa aj úplne odlišných.
Čo je napríklad rovnaké?
Aj tu, v Toronte, napríklad zlyháva hromadná doprava. Spomínala si, že je to tak aj v Bratislave. MHD je tu pomalá a metro je príliš malé na to, aby prepravilo taký objem ľudí, aký sa nachádza v meste. Je nás tu viac ako 5 miliónov a niekedy to tu je fakt prepchaté.
A možno je ešte podobné aj to, že tu ľudia žijú hokejom. Je ho tu naozaj veľa. Napríklad iba v Toronte a jeho okolí je cca 30 štadiónov. Každý tu tento šport miluje. Tak, ako malí chlapci na Slovensku hrávajú futbal, tu hrávajú hokej. Často je to tak, že hneď, ako sa naučia chodiť, obujú im hokejové korčule.
A čo počasie, aj to je rovnaké? Nie je tam chladnejšie?
Kedysi tu bývalo chladnejšie, ale teraz, napríklad v Toronte, myslím, že ešte vôbec nesnežilo. Aspoň zatiaľ nie. Počas zimy, v januári alebo februári, môžu teploty klesnúť na mínus 15 až mínus 20 stupňov. Nie je to však také zlé. Ak by si išla dve hodiny autom na sever, do iného mesta, tam by bolo určite chladnejšie, ale Toronto je celkom v pohode.
Sú tu obchody s marihuanou a videl som aj také, kde predávajú magické huby. Sú však nelegálne.
No dobre a čo je teda odlišné?
Toronto je veľké mesto, môžeš šoférovať aj hodinu a stále budeš v ňom. Možno preto je tu aj tak veľa aktivít, ktorým sa môžeš venovať. Myslím si, že je tu toho viac, než dosť. Ja sa napríklad chodím korčuľovať na kolieskových korčuliach. Sme tu taká skupina ľudí, ktorá sa stretne a spolu vyrazíme do ulíc. V lete sme chodili každý štvrtok. No a je tu aj kopec malých obchodíkov s rôznymi vecami a podniky.
Aké obchodíky a podniky?
Sú tu také dve ulice, Kings a Queens, kde je fakt bohatý nočný život, kluby, bary, reštaurácie a obchody s marihuanou. Tá je tu legálna. Proste si kedykoľvek prídeš do obchodu, vyberieš si, čo chceš, kúpiš si to a hotovo.
Videl som tu aj nejaké obchody s magickými hubami, alebo lysohlávkami, ale nie je to tu legálne. No aj tak tu majú tie obchody otvorené a predávajú ich.
Keďže je tam marihuana legálna, fajčí ju veľa ľudí?
Myslím si, že dosť. Nie je tu okolo toho taká stigma. Marihuanu si tu dá ktokoľvek, užívatelia sú rôznorodí a nie sú tu žiadne hranice. Akonáhle máš 19 rokov, môžeš do takého obchodu ísť a kúpiť si.