„Ide o dôležitý prvý krok k obnoveniu nielen digitálnej, ale aj fyzickej slobody,“ tvrdí Neuralink.
Ovládanie zariadení pomocou mozgu je jednou z tém, ktoré sa aktuálne riešia v kontexte obrovského technologického pokroku. V centre tohto futuristického nápadu stojí Elon Musk, ktorý vo svojej spoločnosti Neuralink vyrába mozgové implantáty.
Neuralink v marci na platforme X demonštroval, ako ich čip so systémom BCI (brain-computer interface) dokáže pomocou mozgových vĺn ovládať kurzor na počítači. Tento týždeň spoločnosť oznámila, že chystá testovanie novej funkcie, kedy by človek pomocou Neuralinku mohol ovládať robotické rameno. „Ide o dôležitý prvý krok k obnoveniu nielen digitálnej, ale aj fyzickej slobody,“ píše Neuralink v príspevku.
We’re excited to announce the approval and launch of a new feasibility trial to extend BCI control using the N1 Implant to an investigational assistive robotic arm.
— Neuralink (@neuralink) November 25, 2024
This is an important first step towards restoring not only digital freedom, but also physical freedom. More info…
Ovládanie prostetickej ruky však nie je v tech svete úplnou novinkou. Už v roku 2008 sa pomocou BCI podarilo opici nakŕmiť sa robotickým ramenom. V štúdii roku 2012 mohli ochrnutí ľudia vykonávať jednoduché úlohy, ako podávanie kávy, a v roku 2016 muž vďaka BCI dokonca opäť pocítil dotyk cez robotické rameno.
— Neuralink (@neuralink) March 20, 2024