Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
dnes 28. novembra 2024 o 10:36
Čas čítania 0:47
Jela Vážanová

Muskov Neuralink plánuje spustiť nové testovanie mozgového čipu. V budúcnosti by mal ovládať robotické rameno

Muskov Neuralink plánuje spustiť nové testovanie mozgového čipu. V budúcnosti by mal ovládať robotické rameno
Zdroj: TASR/AP, DALL-E (AI generated)
TECH ELON MUSK NEURALINK ROBOTIKA TECHNOLOGICKÉ NOVINKY
Uložiť Uložené

„Ide o dôležitý prvý krok k obnoveniu nielen digitálnej, ale aj fyzickej slobody,“ tvrdí Neuralink.

Ovládanie zariadení pomocou mozgu je jednou z tém, ktoré sa aktuálne riešia v kontexte obrovského technologického pokroku. V centre tohto futuristického nápadu stojí Elon Musk, ktorý vo svojej spoločnosti Neuralink vyrába mozgové implantáty.

Neuralink v marci na platforme X demonštroval, ako ich čip so systémom BCI (brain-computer interface) dokáže pomocou mozgových vĺn ovládať kurzor na počítači. Tento týždeň spoločnosť oznámila, že chystá testovanie novej funkcie, kedy by človek pomocou Neuralinku mohol ovládať robotické rameno. „Ide o dôležitý prvý krok k obnoveniu nielen digitálnej, ale aj fyzickej slobody,“ píše Neuralink v príspevku.

Ovládanie prostetickej ruky však nie je v tech svete úplnou novinkou. Už v roku 2008 sa pomocou BCI podarilo opici nakŕmiť sa robotickým ramenom. V štúdii roku 2012 mohli ochrnutí ľudia vykonávať jednoduché úlohy, ako podávanie kávy, a v roku 2016 muž vďaka BCI dokonca opäť pocítil dotyk cez robotické rameno.

Domov
Zdieľať
Diskusia