„Naši zákazníci poznajú pravidlá a vedia, ako sa správať. Nie je to žiadny šenk, kde sa len tak schádzajú. Máme tam aj nášho SBS, ktorý tam robí skoro 25 rokov a títo ľudia si jednoducho nedovolia robiť nejaký hluk ani vymýšľať.“
Slovák Pali pracuje žije v Holandskom Haagu. Aktuálne pracuje v coffeeshope, no jeho cesta nebola zo začiatku ružová. Začínal cez agentúru v skladoch, kde si síce slušne zarobil, no životné podmienky ho začali unavovať. Predstava bývania s ďalšími 15 ľuďmi na agentúrnom apartmáne nebola dlhodobo udržateľná. „Je to dobrý odrazový mostík pre ľudí, ktorí sú v cudzine noví a potrebujú nejakú podporu. Tieto agentúry im vlastne sprostredkujú prácu, ubytovanie, poistenie a často aj prepravu do práce. Nemôžem povedať, že by sa to úplne neoplatilo, ale najlepšie je zarobiť si niečo, nasporiť si a odísť," hovorí Pali pre Refresher.
31-ročný rodák z Topoľčian sa po práci cez agentúru rozhodol pre zmenu a pustil sa do hľadania práce sám. Podarilo sa mu nájsť aj vlastné bývanie v klasickom byte. Svoju aktuálnu prácu v coffeeshope má rád, aj keď nezarába toľko, ako by si prial. „Nezarábam toľko, ako si možno veľa ľudí predstavuje. Niektorí majú skreslenú predstavu,“ hovorí.
Koľko ho stojí nájom, koľko si dokáže zarobiť, ako si prácu v coffeeshope našiel, čo všetko zažil, aké pravidlá v podniku platia a prečo sa v Holandsku vyhýba Slovákom sa dočítaš v rozhovore.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko si dokáže zarobiť.
- Koľko ho stojí nájom.
- Ako sa dostal k tejto práci.
- Prečo sa v Holandsku vyhýba Slovákom.