Modrý Supermesiac, ide o ojedinelý astronomický úkaz.
Už dnes večer, približne o 20:25 h, uvidíš na oblohe tzv. „Modrý supermesiac.“ Pri supermesiacoch hovoríme o situácii, kedy je Mesiac v splne a zároveň sa nachádza na svojej obežnej dráhe v bode najbližšie k Zemi. Supermesiace sa dejú trikrát alebo štyrikrát do roka, „Modré supermesiace“ sú však ojedinelé.
Mesiac sa bežne nachádza asi 384-tisíc km od Zeme, ale dnes večer sa dostane do bodu, kedy bude o 23-tisíc km bližšie. Ako informuje iMeteo, Mesiac sa v tom okamihu javí o viac ako 10 % väčší a svieti v priemere o 30 % jasnejšie, z toho dôvodu hovoríme o supermesiaci alebo supersplne.
Ak však čakáš na oblohe skutočne modrý Mesiac, musíme ťa sklamať. Prívlastok modrý si tento mesiac vyslúžil z dôvodu, že je tretím sezónnym splnom zo štyroch v astronomickej sezóne. Pojem modrý spln sa tiež používa v prípade, ak v jednom kalendárnom mesiaci nastanú dva splny.
V tomto prípade sa vždy ten druhý spln v poradí označuje ako modrý. Ďalší Modrý Mesiac nás čaká v máji 2026, nebude to však Supermesiac. Súbeh udalostí, ktoré musia nastať, aby sme videli Modrý Supermesiac, môžeme očakávať v januári 2037.
Na otázku, či Mesiac skutočne môže mať modrú farbu, existuje odpoveď. Skutočne modrý Mesiac môže byť výsledkom oblakov spojených so špecifickými časticami, ktoré vznikli po prírodných katastrofách a skončili v atmosfére. Práve tie môžu byť nositeľmi modrej farby. Častejšie sa však stretneme s Mesiacom zachyteným na fotografii, ktorý je upravený modrým filtrom pomocou aplikácie.