Na svete je viacero zakázaných miest. Len málo z nich je však opradených toľkými tajomstavmi a konšpiráciami ako havajský ostrov Niihau, ktorý má nečakane veľa spoločného aj s útokom na Pearl Harbor.
Havaj, oddychový a surférsky raj na zemi, ktorý široko-ďaleko obmývajú len vlny oceánu a teploty tam regulujú palmy s ich veľkými zelenými listami. Takto si jeden zo štátov Spojených štátov amerických predstaví väčšina ľudí.
Toto územie, ktoré sa skladá z ôsmich hlavných ostrovov, nie je však len dovolenkovou destináciou. Práve najmenší z tých, ktoré sú obývané, vyvracia všetky ilúzie o tom, čo si verejnosť o Havaji myslí.
- Kto vlastní tajomný ostrov.
- Ako tam žijú domáci.
- Ako to tam vyzerá dnes.
- Ako sa tam dostaneš.
Reč je o ostrove Niihau, ktorému sa hovorí Zakázaný ostrov. Na prvý pohľad je Niihau úplne bežným ostrovom s rozlohou niečo cez 180 km², no pod rúškom tajomstva sa skrýva realita, o ktorej si pravdepodobne ešte nikdy v živote nepočul, píše SF gate.
Platia tu prísne pravidlá
Na tomto ostrove platí niekoľko prísnych pravidiel a zákonov, ktoré sú v dnešnom svete skôr raritou a bizárom ako bežnou praxou. Reč je napríklad o prísnom zákaze alkoholu a zbraní. K tomu sa ráta aj azda najdôležitejšie pravidlo majiteľov a tamojšej populácie, ktoré hovorí o zákaze voľného vstupu na územie ostrova.
Niihau nemá vodovod, spevnené cesty, signál, elektrinu, nemocnicu ani hotel. Napriek tomu tam žije približne 200 obyvateľov, pričom túto skupinu tvoria najmä generácie pôvodných obyvateľov ostrova.
Tak si to zhrňme. Na tomto mieste žijú približne dve stovky ľudí aj napriek tomu, že tam nie je takmer nič, čo uľahčuje denný život a k tomu je tam aj zakázaný vstup. Čo všetko ešte ukrýva tajomný havajský ostrov Niihau?
Ostrov je už 160 rokov v súkromnom vlastníctve
Pravidlá, ktoré na ostrove platia, pochádzajú hlavne od rodiny majiteľov, ktorí ho kúpili od tamojšieho kráľa. Celej plochy ostrova sa zmocnila škótska rodina na čele s obchodníčkou a morskou navigátorkou, Elizabeth Sinclair. Tá zaplatila v roku 1864 10-tisíc dolárov v zlate, čo je k dnešnému kurzu ekvivalent približne 170-tisíc eur, píše Tripsavvy.
Bohatá škótska rodina majiteľov plantáží na Novom Zélande sa rozrastala a Eliza, ako ju nazývali členovia rodiny, rozmýšľala nad tým, kam sa presunú za biznisom ďalej. Dlhšie však premýšľala, do ktorého ostrova na Havaji investuje. Do úvahy vtedy spadali aj populárne miesta Waikiki a Pearl Harbor, ktorý neslávne preslávil útok počas druhej svetovej vojny.
Cieľom kúpy ostrova však nebolo zničenie tamojšej prírody či zneužívanie domorodých obyvateľov. Elizabeth Sinclair mala v úmysle presný opak.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo kúpili škótski plantážnici práve tento ostrov.
- Z akého dôvodu ho zavreli pred verejnosťou.
- Aký incident ho „preslávil“.
- Ako sa sem dá dostať napriek zákazu.
- Ako tam ľudia žijú v roku 2024