Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
20. mája 2024, 19:26
Čas čítania 0:59
TASR

Na Liptove sa uskutočnia majstrovstvá Slovenska v saunovaní. Kostýmy, emócie a technika budú pripomínať divadelnú šou

ZAUJÍMAVOSTI SLOVENSKO SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Nejde o bežné saunovanie, ale v podstate o saunové divadlo s prvkami šou.

Vodný park v Bešeňovej (okres Ružomberok) bude od štvrtka 23. mája do soboty 25. mája dejiskom 7. ročníka Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Svoje umenie s uterákom počas podujatia predstaví aj majster sveta Róbert Židek. Informovala o tom Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

Divadelná šou v saune

Ako dodala, podujatie spája zdravotný benefit saunovania s prvkami divadelnej šou. „V Bešeňovej sa predstaví osmička najlepších saunamastrov z celého Slovenska v kategórii single a takisto tri tímy. Bonusom tohto ročníka je, že na svetové majstrovstvá v Holandsku postúpia priamo až dvaja súťažiaci z kategórie single a dva tímy. Tretie miesto získa priamy postup do semifinále majstrovstiev sveta, ktoré bude u susedov v Česku,“ priblížila Šarafínová.


Odborná medzinárodná porota hodnotí profesionalitu, kreativitu, predvedenie procedúry, arómoterapiu, spracovanie a predvedenie príbehu. Takisto kostýmy, emócie či techniku práce so saunovým uterákom. „Saunové rituály majú svojich priaznivcov na Slovensku už niekoľko rokov. Nejde o bežné saunovanie, ale v podstate o saunové divadlo s prvkami šou,“ vysvetlila Šarafínová.

Anketa:
Zažil si saunové rituály? 
Áno.
Nie.
Áno.
77 %
Nie.
23 %

 

Saunové rituály

Počas rituálu saunamaster polieva lávové kamene vodou, následne používa ľadovú drvinu s prídavkom 100 % prírodných esenciálnych olejov na aromatizáciu a dezinfekciu priestoru sauny. Aktuálnym trendom je využitie tzv. prírodných vykurovadiel v priestoroch sauny.

Na rozhorúčených lávových kameňoch sa začne voda výrazne odparovať, čím dochádza k postupnému nárastu teploty a vlhkosti vzduchu v saune. Následne saunamaster za použitia rôznych trikov rozháňa horúci vzduch saunovým uterákom, vejárom alebo vlajkou. Tým zefektívni proces saunovania a prostredníctvom divadelných prvkov a rekvizít odprezentuje návštevníkom príbeh vo zvolenej téme.

sauny
Zdroj: OOCR Región Liptov
Domov
Zdieľať
Diskusia