„Mnohí ľudia môžu v budúcnosti na takéto stravovacie výstrelky v prípade dlhodobého praktizovania doplatiť zdravím a v najhoršom prípade aj životom,“ hovorí pre Refresher slovenský gastroenterológ a dietológ doc. MUDr. Peter Minárik.
Na TikToku a Instagrame na nás vyskakuje ďalší trend, ktorý pokojne možno zaradiť do kategórie „bizár“. Hoci je už na scéne nejaký ten rok, zdá sa, že jeho popularitu, ako aj schopnosť získať si nových prívržencov netreba podceniť ani dnes. Reč je o „diéte levov“, známej aj ako Lion Diet, ktorá je extrémne prísnou formou eliminačnej diéty, založenej na konzumácii troch základných potravín – mäsa prežúvavcov (napríklad hovädzie, jahňacie či bizónie mäso), soli a vody.
Jej cieľom je eliminovať všetky možné potravinové alergény a toxíny, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy či závažné chronické ochorenia. Neoficiálne zdroje a nasledovníci tohto extrémneho stravovacieho režimu hovoria v spojitosti s ním o viacerých blahodarných účinkoch. Mnohým z nich vraj Lion Diet pomohla znížiť zápaly, alergie, ale aj vyriešiť problémy s pokožkou, bolesťou hlavy, nespavosťou, výkyvmi nálad a nadváhou.
- Prečo je podľa doc. MUDr. Petra Minárika diéta založená na červenom mäse pre zdravie riziková.
- Aké vážne ochorenia môže Lion Diet spôsobiť.
- Aké symptómy dokázala Lion Diet v niekoľkých prípadoch eliminovať.
- Prečo by si ju nemal skúšať.
- Ako by mal podľa odborníka vyzerať ideálny jedálniček.
Iní túto trendujúcu diétu, apelujúc na jej obmedzujúci a radikálny jedálniček, odsúdili a označili za „neudržateľnú, nezdravú, neefektívnu, príliš obmedzujúcu a extrémnu,“ píše New York Post. Americký portál Heathline, ktorý poskytuje zdravotné poradenstvo od profesionálov, zase hovorí, že takáto forma diéty môže mať negatívny vplyv na organizmus.
Na riziká upozorňuje aj uznávaný slovenský gastroenterológ a dietológ doc. MUDr. Peter Minárik. „Nadmerná konzumácia červeného mäsa zvyšuje riziko rakoviny, a to predovšetkým rakoviny hrubého čreva a konečníka,“ hovorí pre Refresher.
V článku ti podrobne vysvetlíme princípy kontroverznej diéty, približíme názor odborníkov a opíšeme rozdiel medzi diétou levov a veľmi podobnou, o čosi populárnejšou carnivore diétou.
„Šesť rokov som jedla iba steaky, zachránilo mi to život,“ tvrdí zakladateľka Lion Diet
Za konceptom a popularitou diéty levov stojí kanadská podcasterka a TedEx spíkerka Mikhaila Peterson (dnes už Fuller). Inovatívnu diétu na svojej stránke sebavedomo nazýva liekom na všetko. „Lion Diet je eliminačná diéta, ktorá pomáha liečiť črevá, telo a mozog,“ tvrdí.
Mikhaila vyvinula extrémnu diétu s cieľom pomôcť sama sebe, keďže od detstva trpela viacerými závažnými chorobami. Keď mala iba 7 rokov, lekári jej diagnostikovali reumatoidnú artritídu (autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kĺby – pozn. redaktorky). Symptómami však trpela už od 2 rokov. Liečba obsahovala lieky na potláčanie imunity, čo malo za následok, že sa jej ako 12-ročnej pridružila aj ťažká forma depresie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čím sa Lion Diet líši od carnivore diéty.
- Akých ochorení sa vraj Mikhaila Peterson zbavila v dôsledku diéty levov.
- Ako vyzeral jej jedálniček a čo si o ňom myslia odborníci.
- Aké mýty šíria prívrženci carnivore diéty a diéty levov.