Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. marca 2024, 16:30
Čas čítania 9:56
Martin Adam Pavlík

Herečka Kristína Kanátová: Keby som išla znova robiť do cukrárne, nebol by to koniec sveta. Niekedy mi to dokonca chýba (Rozhovor)

Herečka Kristína Kanátová: Keby som išla znova robiť do cukrárne, nebol by to koniec sveta. Niekedy mi to dokonca chýba (Rozhovor)
Zdroj: BeOnMind
FILMY A SERIÁLY FENTASY SLOVENSKÝ FILM FILMY A SERIÁLY SLOVENSKÉ FILMY SLOVENSKÉ HEREČKY
Uložiť Uložené

V krimi trileri Fentasy si zahrala prvýkrát hlavnú úlohu.

Je skromná, bezprostredná, priateľská a ihneď upúta tvoju pozornosť úprimným širokým úsmevom. Herečka Kristína Kanátová (31) prišla do Refresheru porozprávať o novom slovenskom filme Fentasy, ktorý príde do kín 14. marca a je o extrémne nebezpečnej droge fentanyl.

Čo všetko zažila počas nakrúcania, čím ju pobavil jej herecký partner a čo vraví na hotový film? Ako dnes pristupuje k nahote pred kamerou, ako vníma hejterov a ako sa dostala z ťažkých depresií?  

Napriek tomu, že si Kristínu Kanátovú mohol vidieť vo filmoch Čiara, Sklenená izba alebo Jan Palach a v mnohých ďalších seriáloch, až teraz dostala konečne príležitosť zahrať si ústrednú postavu, ambicióznu dílerku Sofiu.

Ak chceš čítať podobných rozhovorov viac, pridaj sa do klubu Refresher+ a získaj prístup ku všetkým článkom bez obmedzení. Vyspovedali sme už napríklad Milana Ondríka, Alexandra Bártu, ale aj herečky Natáliu GermániPetru Dubayovú či Líviu Bielovič.

Kristína Kanátová
Zdroj: Refresher/Tomáš Biely

Keby si mala Fentasy porovnať s inými slovenskými filmami za posledné roky, v čom bude iný a prečo by naň divák mal ísť do kina?

Prinášame príbeh inšpirovaný skutočnosťou, ktorý u nás doteraz nebol filmovo spracovaný. Drogová závislosť je pritom vážny celospoločenský a celosvetový problém. Čím menej sa o tom hovorí, tým ťažšie sa nachádza pomoc a riešenie. Vyzývame preto divákov, aby sa informovali a v prípade potreby kontaktovali pomocné centrá, napríklad OZ Odyseus

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Príbeh chlapíka s 23 osobnosťami, neslušný návrh miliardára aj bizarné skutočné príbehy Čo pozerať cez víkend? Príbeh chlapíka s 23 osobnosťami, neslušný návrh miliardára aj bizarné skutočné príbehy 13. apríla 2024, 8:00

Myslím si, že film treba vidieť v kine minimálne kvôli skvelému zvuku a hudbe. Pracovalo sa na ňom v hollywoodskych štúdiách. Aj vizuál určite viac precítite v kine ako doma. Ja osobne by som na to išla do kina aj kvôli Davidovi Švehlíkovi. Keď som sa dozvedela, že kývol na rolu hlavného policajného vyšetrovateľa, skoro som odpadla. Je to jeden z mojich najobľúbenejších a najobsadzovanejších českých hercov. My sme pre neho boli určite neznáme mená a tváre, a napriek tomu do toho išiel.

Tvorba filmu Fentasy trvala pomerne dlho, premiéru mal mať už pred rokmi. Môžeš priblížiť, prečo sa to tak natiahlo?

Keď bolo všetko natočené a mala sa začať postprodukcia, prišla pandémia. Nasledovali lockdowny, čo znemožnilo plánovanie distribúcie. Nevedeli sme predvídať, kedy sa otvoria kiná ani ako to bude s návštevnosťou. Režisér Samo Vičan nechal nakrútený materiál „odležať“ a pozrel sa naň z rôznych pohľadov. Následne na tom začal pracovať s novým tímom ľudí a dramaturgicky ho vlastne úplne prekopal. Hral sa zrazu so žánrami a k alternatívnemu artovému nástrelu zakomponoval viac trilerových a detektívnych prvkov.

Už teaser na film vyzeral celkom experimentálne, keďže zobrazoval príbeh odzadu a mohlo to evokovať, že tak bude vyzerať celý film...

Áno, ľudia už z toho robili slovenský Tenet. (smiech) Bol to však len nápad, ktorý vznikol v postprodukcii, keď už film bol zostrihaný a hotový. Nebude teda vyrozprávaný odzadu. Išlo len o kreatívnu hru so snahou ihneď upútať diváka, pretože takýto trailer tu ešte nebol.

Hrala si v štyroch kinofilmoch, ale nikdy si nedostala hlavnú rolu, až teraz. Predpokladám, že keď ti túto rolu ponúkli, ani si neváhala.

Neváhala som. Bola to veľká príležitosť sa niečo naučiť. Bola to fakt výzva a páčilo sa mi, že tvorcovia neboli až také známe mená. Je to vlastne celovečerný debut režiséra aj scenáristky. Spočiatku som však nemala príliš veľké očakávania.

Bola si skeptická?

To nie, len som nemala „veľké oči“. Brala som to tak, že uvidíme, čo z toho bude. Páčil sa mi námet, nápady tvorcov, taktiež ich štýl komunikácie. Boli veľmi dobre pripravení na celý proces nakrúcania. Získali si moju dôveru. Vedela som, že to s nimi chcem skúsiť. Na začiatku však asi nikto nečakal, že ten film bude vyzerať tak, ako vyzerá dnes.

To myslíš, predpokladám, v dobrom zmysle slova.

Áno. (úsmev)

Aké máš teda pocity z finálnej verzie?

Som spokojná.

Nie si nadšená? (smiech)

Z pozície herca je to ošemetné.

Fentasy Kanátová
Zdroj: BeOnMind

Tým, že si herečka, to asi nevieš úplne objektívne posúdiť a viac sa zameriavaš pri sledovaní na seba, však?

Presne tak. Plus viem, aké ďalšie verzie vznikli a čo bolo za nakrúcaním konkrétnych scén. Prvá verzia filmu bola totálne odlišná, zmenili sa aj niektoré línie našich postáv, aj preto sa mi to ťažko hodnotí. Budem si to musieť pozrieť ešte viackrát.

Trvalo ti dlho, kým si sa vžila do svojej celkom kontroverznej filmovej postavy, dílerky Sofie?

V rámci prípravy na film som čítala knihu My deti zo stanice ZOO, ktorá je o deťoch závislých od heroínu. Zaujímali ma reálne životy ľudí, ktorí si prešli závislosťou, či už sa príbeh skončil vyliečením, alebo tragédiou. Chcela som vedieť, aké veci človek rieši od prvého kontaktu s drogou.

Odporúčané
Alžbeta Ferencová zo seriálu Iveta: Praha je pre život geniálna. Česi nie sú takí horkokrvní a emocionálni ako Slováci (Rozhovor) Alžbeta Ferencová zo seriálu Iveta: Praha je pre život geniálna. Česi nie sú takí horkokrvní a emocionálni ako Slováci (Rozhovor) 9. apríla 2024, 9:30

V tom období som brala inšpiráciu aj zo sociálnych sietí. Dokonca som sa pustila do malej investigatívy. Našla som si na Instagrame pár vytypovaných ľudí, ktorí boli v kontakte s drogami, a sledovala ich. Nebudem konkretizovať mená a profily, ale vydesilo ma, v akej spoločnosti dnes žijeme a vlastne sa o tom nehovorí.

Je tu skupina mladých ľudí, ktorá užíva drogy a svet, do ktorého sa dostala, ju formuje a deformuje. Ako voyer som sledovala, aké majú títo ľudia životy, a vďaka tomu sa pre mňa téma filmu stala veľmi osobnou. Videla som, že to, čo tým dielom vyobrazujeme, je stále veľmi aktuálne. Bolo dôležité si to uvedomiť. Nehovoriac o tom, že práve fentanyl je extrémne devastačná droga.

Sofia, postava, ktorú stvárňuješ, miluje divoké večierky a neviazanú zábavu. Je to tebe podobná vlastnosť, alebo máš radšej „papučovú kultúru“?

Ja milujem papučovú kultúru a tento môj pokojný život tridsiatničky. (smiech) Som úplne mimo toho párty sveta. Užívam si radšej pohodlie domova so svojím psom. Som rada vo svojej záhrade. Je to pre mňa únik od celkom hektickej práce. Je to psychohygiena. Veľmi mi to pomáha v rámci duševného zdravia. V každom prípade nebudem klamať, keď som bola mladšia, zažila som všelijaké večierky a párty. Mala som veľa kamarátov, ktorí boli veľmi podobní Sofii. Pohybovali sa v podobnom prostredí ako ona.

Fentasy Kanátová
Zdroj: BeOnMind

Aké typy charakterov sa ti hrajú najlepšie?

Nemám to takto rozdelené. Ide to vždy ruka v ruke s tým, ako je rozpísaný scenár a čo sa dozviem o postave, ktorú stvárňujem. Niekedy je scenár veľmi polopatistický a kĺže po povrchu, inokedy ti dá možnosť nazrieť viac do hĺbky. Vtedy nemám problém zahrať akýkoľvek charakter.

Noël Czuczor hral tvojho priateľa aj biznis partnera. Máte nejakú vtipnú historku z nakrúcania?

Pre mňa bolo veľmi vtipné, že Noël v tom období, keď sme nakrúcali Fentasy, súťažil v zábavnej šou Tvoja tvár znie povedome a často si tam odskakoval. Pamätám si, ako chodil počas obednej pauzy vo vysokých opätkoch a skúšal si choreografiu Cher. (smiech) Videla som postupne všetky jeho prejavy a transformácie na rôzne osobnosti. Bolo pre mňa fascinujúce, ako ľahko vedel „prepínať“ do úplne inej hereckej polohy.

Z trailera vidno, že film obsahuje aj niekoľko sexuálnych scén. Ako takýto typ scén zvládaš?

Dnes už viem, kde sú moje hranice a ako si ich ustrážiť. Vo Fentasy sú veľmi silné a drsné scény, ale ich nakrúcanie nebolo traumatizujúce – všetko sa dialo, samozrejme, iba akože. Dokonca tam nie je ani explicitná nahota. Tvorcovia vytvorili skvelú, príjemnú atmosféru a cítila som sa na pľaci veľmi uvoľnene. Žartovali sme, nebolo tam dusno.

Keď som šla študovať herectvo, nevedela som si predstaviť, čo všetko to znamená a aké to je byť potom mediálne známa. Nikto z profesorov to s nami nerozoberal.

Kedysi si bojovala s tým, že ťa ľudia stále nejako nálepkovali a komentovali tvoj vzhľad či správanie. Ako sa dnes cítiš v slovenskej spoločnosti? Necítiš znova napätie vzhľadom na to, v akom stave sa nachádza kultúra?

Je to veľmi dobrá otázka, ale vedela by som k tejto téme hovoriť aj dve hodiny. (smiech) Cítim napätie. Vnímam, čo sa deje. Mám pocit, že od obdobia, keď som sa médiám otvorila o téme duševného zdravia a vyriešila si v živote isté veci, nejaké komentáre, hejt či tlak zo spoločnosti znášam oveľa ľahšie. Nezasahuje ma to v podstate nijako. Vnímam to, čítam to, ale mám väčší nadhľad.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Provokatívna oscarová komédia s Emmou Stone, Breakfast at Tiffany’s aj drsná kriminálka o rasizme Čo pozerať cez víkend? Provokatívna oscarová komédia s Emmou Stone, Breakfast at Tiffany’s aj drsná kriminálka o rasizme 6. apríla 2024, 10:00

Niekedy ma dokonca baví si reakcie podobného typu čítať. Fascinuje ma, čo sú ľudia schopní vykonštruovať. Plus keď si prečítam nejaký urážlivý komentár a nezraní ma, beriem to ako dobré znamenie. Nepotrebujem sa s tými ľuďmi hádať a niečo im vyvracať. Samozrejme, keď istí ľudia prekročia mieru a sú nenávistní či sa vyhrážajú, poukazujem na to.

Rada zdieľam so svojimi followermi to, aké to je byť hercom a čo všetko s tým prichádza. Posúvam tak istým spôsobom aj informácie budúcim hercom a herečkám. Nech vidia, že toto povolanie má dve stránky, nielen tú svetlú, a treba na to byť pripravený. Môžu si aspoň zvážiť, či sa im to oplatí. Napríklad keď som šla študovať herectvo ja, nevedela som si predstaviť, čo všetko to znamená a aké to je byť potom mediálne známa. Nikto z profesorov to s nami nerozoberal.

Fentasy Kanátová
Zdroj: BeOnMind

Cítiš sa ako herečka docenená za svoju prácu? Je pre teba dnes dôležité dostať chválu za svoju prácu či už od blízkych, alebo ľudí zvonku?

Príliš to neriešim. Koniec koncov pre mňa nie je samozrejmosť, že to budem robiť celý život. Herectvo beriem ako niečo, čo ma veľmi baví, a som vďačná, že ma obsadzujú, mám príležitosti a nájdu sa ľudia, ktorí ma ocenia a chvália. Vážim si to. Nie je to však niečo, po čom vyslovene túžim a neviem bez toho žiť.

Nechcem sa na to upínať. Vnímam to tak, že keby ma neobsadzovali, našla by som si inú prácu. Zvykla som pracovať aj na iných pozíciách a v iných oblastiach, a vždy som si našla to, čo ma nakoniec bavilo. Nebol by pre mňa koniec sveta, keby som išla znova robiť do cukrárne. Niekedy mi to dokonca chýba. Keby som mohla mať viac životov, pokojne by som šla do kaviarne a robila ľuďom kávu. Skôr ma mrzí, že by ma tam už ľudia potom mohli spoznať...

A možno by si vypýtali aj autogram. (smiech)

Áno, už si pýtajú, a to nie som žiadna svetoznáma hviezda.

Musela by si ísť asi do inej krajiny.

To si presne viem predstaviť, že by som pracovala niekde pri mori v krásnom prostredí, kde ma nikto nepozná. Pokojne by som tam piekla koláče a robila kávy. Vedela by som sa z toho tešiť.

Dlhé roky som v sebe zadržiavala úzkosť, nahromadené negatívne emócie či myšlienky. Jedného dňa sa však vrátili a donútili ma to riešiť.

V minulosti si prežila temné obdobie, trpela si klinickou depresiou. Veľa ľudí začne tento problém riešiť, až keď sa stane niečo zlé. Bolo to tak aj u teba, alebo si to stopla ešte v dobrom čase?

Nie, začala som to práveže riešiť v úplne nesprávnom čase, keď som bola v hlbokej depresii a bolo ťažšie sa z toho vymotať. Prvá fáza u mňa nastala zhruba pred desiatimi alebo jedenástimi rokmi, keď tu o týchto veciach bolo veľmi málo informácií. Nevedela som, čo mi je, ako si mám pýtať pomoc a koho mám s týmto problémom osloviť. Bolo to pre mňa strašne zahanbujúce a hovorila som si, že si to všetko vyriešim sama. Dlhé roky som v sebe zadržiavala úzkosť, nahromadené negatívne emócie či myšlienky. Jedného dňa sa však vrátili a donútili ma to riešiť.

Odporúčané
RECENZIA: Smršť je najdesivejší film Petra Bebjaka RECENZIA: Smršť je najdesivejší film Petra Bebjaka 5. apríla 2024, 16:00

Často sa takéto prípady končia veľmi tragicky. V jednom rozhovore si spomínala niečo o samovražde na pôde školy. Môžeš to viac priblížiť? Bola si svedkom takejto tragédie?

Neudialo sa to priamo na škole, ale všetkých sa nás to tam týkalo. Nezaznamenala som, že by tam v tom období nastala nejaká osveta o duševnom zdraví, pričom po takejto vážnej udalosti som čakala, že nastane.

Myslela som si, že sa začneme o týchto veciach viac rozprávať a pýtať sa, čo môžeme urobiť pre to, aby sa takéto tragédie neopakovali. Obzvlášť na pôde umeleckej školy by som túto diskusiu čakala, keďže sa pohrávame s emóciami a s našou psychikou na dennej báze. Možno dnes už majú na škole psychológov, ale za mojich čias tam neboli vôbec.

Prvýkrát sme mali predmet psychológia až v piatom ročníku, a to iba jeden semester. Podľa mňa sme tento predmet mali absolvovať ako vôbec prvý po príchode na herectvo. Mať možnosť prakticky komunikovať svoje psychické procesy s odborníkom je podľa mňa v herectve veľmi potrebné. Je to forma prevencie.

Fentasy Kanátová
Zdroj: BeOnMind

Zocelilo ťa spätne toto obdobie ako herečku? Dokážeš vďaka tomu zahrať vážne, ťažké roly, alebo, naopak, vždy keď musíš hrať podobnú postavu, aktivuje sa v tebe niečo, čo by si najradšej chcela nechať pod zámkom?

Pamätám sa, že prvá otázka na pôde vysokej školy bola, prečo sa chceme stať hercami a čo nás k tomu viedlo. Keď som sa ešte len hlásila na VŠMU, mala som za sebou prvú epizódu depresie. Dostala som sa z nej preto, lebo som si uvedomila, že sa mi rozšírilo spektrum emócií, ktoré viem cítiť, a takisto škála empatie a spolupatričnosti.

Odporúčané
Herečka Kristína Sisková zo seriálu Zrada: Šimkovičovej vidím v očiach zlo. Je šialené, ako rýchlo smerujeme k totalite (Rozhovor) Herečka Kristína Sisková zo seriálu Zrada: Šimkovičovej vidím v očiach zlo. Je šialené, ako rýchlo smerujeme k totalite (Rozhovor) 2. apríla 2024, 14:30

Dokážem sa lepšie stotožniť s inými ľudskými bytosťami, ktoré prežívajú nejakú krízu, ale aj obrovské šťastie, pretože pre mňa bol návrat do normálneho života nesmierne radostný. Cítila som obrovskú vďaku. Uvedomila som si, že všetky pocity viem nasávať ako špongia a viem si dobre predstaviť, aké by to bolo byť v inej koži. Práve to ma motivovalo študovať herectvo.

V ďalších fázach depresie sa však to, čo som zažila prvýkrát, prehlbovalo. Predtým som si nedokázala ani predstaviť, aké temnoty sa v ľudskej psyché nachádzajú. Rozhodne sa teda vďaka svojej diagnóze viem lepšie vcítiť do postáv, ktoré hrám, a rozobrať ich viac do hĺbky, než keď som mala 18 rokov.

Dopracovala som sa do bodu, že je pre mňa bezpečné s touto škálou emócií pracovať. Keď viem, kto som a čím som si v reálnom živote prešla, nemá ma prečo tvorba nejakého filmového charakteru rozhodiť. Bez ohľadu na to, do akej miery sa tej postave nakoniec odovzdám.

Veľa ľudí s depresiou siaha po alkohole alebo drogách v hocijakej forme. Patrila si k nim? Mala si aj ty niečo, čo ti pomáhalo utlmiť psychické problémy?

Nie. Paradoxne ma zachránila moja diagnóza. Keďže som prekonala depresiu a chronické úzkosti ešte predtým, než som sa začala venovať herectvu, bola to pre mňa ochrana pred týmito vecami. Vedela som, že jednoducho nesmiem piť alkohol a brať drogy, pretože by som sa ihneď dostala do horších fáz. Nemohla som ani len náhodou experimentovať s drogami, pretože by to bol pre mňa fatálny koniec.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Herecký debut Conora McGregora, desivá kriminálka o brutálnej vražde mladej ženy aj klasika so Seagalom Čo pozerať cez víkend? Herecký debut Conora McGregora, desivá kriminálka o brutálnej vražde mladej ženy aj klasika so Seagalom 30. marca 2024, 10:30

Nešla som cestou úniku, nechcela som utlmovať bolesť, zabúdať na spomienky alebo traumy. Naopak, šla som tomu naproti. Snažila som sa dostať až k samotnému jadru problémov. Analyzovala som svoje emócie a chaos, ktorý sa mi vtedy v živote dial. S terapeutkou sme sa do toho ponorili a to bola moja najlepšia medicína.

Stretla si sa osobne s niekým, kto mal práve pre depresiu problém s drogami?

Vnímam vo svojom okolí ľudí, ktorí majú problémy, majú isté závislosti, a pritom by to vedeli riešiť terapiou alebo prácou na sebarozvoji. Ale nechcú tomu čeliť a ja im nemôžem kázať, akou cestou sa majú vybrať. Odmietam sa hrať na poradcu a záchranára. Vtedy aj tak majú tendenciu zatnúť sa a pomoc automaticky odmietnu. Preto to nerobím. Jediná možnosť je ísť príkladom. Ja im môžem len sprostredkovať, ako som vyhľadala pomoc pre seba. To, čo spravia so svojím životom, majú vo svojich rukách.

Fentasy Kanátová
Zdroj: BeOnMind
Domov
Zdieľať
Diskusia