Ženské telo je dokonale navrhnuté tak, aby zvládlo aj dlhý a náročný pôrod.
Priviesť novú ľudskú bytosť na svet je úlohou dvoch ľudí. No kým muž poskytne len genetickú informáciu, žena má na starosti všetko ostatné. Našťastie príroda vybavila nežnejšie pohlavie genetickými výhodami, ktoré tento proces uľahčujú.
Faktom je, že ženy dokážu zvládať bolesť efektívnejšie a dlhšie ako muži. Štúdie dokázali, že dokonca bývajú lepšie aj vo vytrvalostných športoch, ako je ultramaratón či plávanie na dlhé vzdialenosti. Vedci sa domnievajú, že je za tým odlišné zloženie svalových vlákien či efektívnejšie spaľovanie tukov.
Môžeme teda predpokladať, že muži by dlhý a bolestivý pôrod nezvládali najlepšie. Za týmto zložitým, ale v skutočnosti krásnym procesom je však oveľa viac než len lepšia „schopnosť trpieť“. Ženské telo je dokonale navrhnuté tak, aby privedenie potomka na svet prebehlo čo najjednoduchšie.
V Refresheri ti v rámci série Čo sa deje s tvojím telom, keď... prinášame vedecky podložené zaujímavosti o úžasných mechanizmoch ľudského tela. Prečítaj si napríklad, čo s tvojím telom dokážu spraviť horúčavy alebo potápanie. Pre prístup k prémiového obsahu sa nezabudni stať členom klubu Refresher+.
Už to bude?
Pôrod je u každej ženy individuálny. U prvorodičiek trvá zvyčajne dlhšie. Prvým príznakom, že sa dieťa pýta na svet, sú kontrakcie. Tie spôsobujú sťahy krčka maternice, cez ktorý novorodeniatko vyjde von. Krčok sa začne postupne otvárať, pričom v niektorých prípadoch môže dosiahnuť šírku až 10 centimetrov.
Pár týždňov pred dňom D môžu nastať aj tzv. falošné kontrakcie, ktoré však nemenia krčok maternice. Predpokladá sa, že majú ženu pripraviť na nadchádzajúcu úlohu.
Skutočné kontrakcie majú zvyšujúcu sa frekvenciu aj intenzitu (objavujú sa približne každé 3 až 15 minút) a zvyčajne ich sprevádza neškodný hlienový výtok, niekedy s malým obsahom krvi. Je to rôsolovitá bariéra, ktorá utesňuje maternicu počas tehotenstva, aby chránila dieťa pred nepríjemnými baktériami.
Keď sa kontrakcie začnú objavovať každú jednu až dve minúty a rodičke vytečie plodová voda, je čas ísť do nemocnice. Plodová voda vzniká po roztrhnutí plodového vaku, v ktorom si „hovie“ nenarodené dieťa. Je zvyčajne číra alebo ružovo sfarbená. Zelená alebo červená farba môže signalizovať problémy. Toto prasknutie v skutočnosti pred pôrodom zažije len 1 z 10 žien.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či pôrod prebieha rovnako rýchlo ako vo filmoch.
- Prečo je lepšie ostať do poslednej chvíle doma.
- Čo všetko pri pôrode zabezpečujú hormóny.
- Čo je to epidurálka a ako účinkuje.
- Ako prebieha tlačenie.
- Čo žena cíti po pôrode.