- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Návšteva dostihov predstavuje pre ľudí relax, kultúrne vyžitie, ale aj možnosť zažiť vzrušenie z výhry.
Hlavné dostihy sparného nedeľného popoludnia s prize-money vo výške 38 000 eur vrcholia. V ruke zvierame tiket a spolu s celou tribúnou vzrušene vstávame v momente, keď 14 koní v plnom cvale vbieha z poslednej zákruty do cieľovej rovinky.
Kôň Duplikat s českým džokejom Petrom Foretom sa na chvíľu dostáva na čelo. O sekundu je všetko inak a muž aj zviera končia po páde v bolestiach na zemi. Z asi 100 metrov vzdialenej tribúny zreteľne vidieť, ako kôň kríva a po zemi bezvládne ťahá prednú ľavú končatinu v neprirodzenom uhle. Hnedú farbu konskej srsti naruší ostrá biela a červená.
Zatiaľ čo sa Duplikat zmätene potáca v bolesti, popri cieľovej podkove precvála za burácania tribún zvyšok štartovacieho poľa. Fatálne zranený kôň sa v momente dostáva do starostlivosti veterinárov a svojho majiteľa.
„To už je na smrť,“ počujeme z VIP tribúny, pred ktorou prebieha márna snaha o ošetrenie. Ľudia v elegantných kostýmoch a klobúkoch aj veterinári nás po pár sekundách doslova vyženú, koňa obkolesí plachta a veterinár ho humánne uspí.
Okamžité usmrtenie zvieraťa je v prípade únavovej zlomeniny končatiny takmer pravidlom, keďže pokus o liečbu nie je len mimoriadne nákladný, no vzhľadom na fyziognómiu zvieraťa prakticky nemožný. Obecenstvo, ktoré len pred pár minútami aplaudovalo v súťaži o najkrajší dámsky klobúk, moderovanej Štefanom Skrúcaným, si pripomenulo, aké kruté vedia byť dostihy.
Vitajte v časovej kapsule
Dostihová dráha v Petržalke je svet sám osebe. Okrem konského trusu a popcornu vo vzduchu cítime aj nádych pozlátky, prosecca a všadeprítomnú stávkarskú horúčku. Medzi divákmi sa to zďaleka nehmýri len starými harcovníkmi a módne oblečenými návštevníkmi. Stretávame aj veľké množstvo párov každého veku, rodiny s deťmi aj partie mládeže, ktorých prilákal ťažko definovateľný nostalgický či exotický nádych podujatia.
Stavať na víťazné kone môžu v Petržalke po novom len dospeláci, ktorí nie sú v dlhoch. Ich solventnosť dokázanú kontrolou občianskeho preukazu osvedčuje červený náramok. Napriek všadeprítomnému rozmachu virtuálneho hazardu aj širokému televíznemu diváckemu zásahu si na bratislavské dostihy stavíš výlučne na mieste a analógovo.
V každom z asi desiatich okienok pod dvojicou tribún sedí zamestnanec, ktorý obsluhuje stroj s licencovaným stávkarským systémom Totalizátor. V rámci neho kurzy na kone pred pretekmi kolíšu v závislosti od ich popularity. Môžeš si staviť na víťaza aj umiestnenie na stupni víťazov. Skutoční experti však stavajú aj na presnú zostavu prvej trojice.
Na Totalizátor má ťažké srdce znalec sveta stávok Andrej. Jeho stratégiou pri „okienku“ je cielene vyhľadať kone, ktoré sú „nadhodnotené“, keďže ich nikto netipuje, a staviť na ne pár eur. „Takto som práve z dvoch eur vyhral 29. Keby som však stavil viac, zrážam si kurz, a teda aj výhru. Laik, čo ide ‚na istotu‘, tu nemôže vôbec vyhrať veľa.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Akú sumu peňazí staví väčšina návštevníkov.
- Podľa čoho sa rozhodujú stávkari.
- Prečo na Slovensku vyhrávajú často české kone.
- Ako v Petržalke funguje systém uzatvárania stávok a kedy je nevýhodný.