Náhle a intenzívne pocity energie a šťastia môže veľmi rýchlo vystriedať panika či záchvat. Takto sa kokaín správa v tvojom tele.
Kokaín už dávno nie je len záležitosť boháčov, celebrít či rockových hviezd. Táto prášková droga je oveľa rozšírenejšia, ako by si si možno myslel. Užívajú ju ľudia v takmer dôchodkovom veku, osoby s nižšími príjmami, manažéri aj študenti – a možno aj tvoj sused odvedľa.
Najnovšia európska Analýza odpadových vôd 104 miest odhalila, že užívanie kokaínu v posledných rokoch neustále rastie. Hlavným „európskym mestom kokaínu“ je belgický prístav Antverpy. Nasleduje španielska Tarragona, Amsterdam, Brusel a Zürich. Na 8. mieste sa umiestnila Praha.
Na historicky rekordnej úrovni je aj produkcia kokaínu – medzi rokmi 2021 a 2022 vzrástla o neskutočných 35 percent, píše sa v tohtoročnej správe Úradu OSN pre drogy a kriminalitu.
"If you want to hang out, you've got to take her out". The @EMCDDA completed its yearly analysis illicit drugs of European wastewater and found #Amsterdam had the most cocaine with 1,028mg per 1000 people in its drains. Banking hub Zurich ranked 2nd. https://t.co/ePiYPQeSls pic.twitter.com/d6xSWYY5dJ
— Statista (@StatistaCharts) October 27, 2020
Za tento trend, ktorý pozorujeme od roku 2016, môžu čoraz sofistikovanejšie siete dílerov, ktorí dnes pôsobia najmä na „dark nete“, v podsvetí internetu, kde môžu pôsobiť anonymne a často beztrestne, píše The Sydney Morning Herald.
Vďaka dark netu môžu zákazníci lepšie kontrolovať čistotu drogy, čo v skutočnosti posúva trh smerom k vyššej kvalite. Nákupy cez internet však stále tvoria len malý zlomok obchodov s drogami, väčšina ľudí ich kupuje od známych.
Už malá dávka kokaínu môže mať drastické účinky na tvoje telo, mozog a duševné zdravie. V tomto článku ti vysvetlíme, ako droga v skutočnosti účinkuje.
Upozorňujeme, že článok je čisto informačný a v žiadnom prípade nemá nabádať k užívaniu drog.
V Refresheri ti v rámci série Čo sa deje s tvojím telom, keď... prinášame vedecky podložené zaujímavosti o úžasných mechanizmoch ľudského tela. Pre prístup k prémiového obsahu sa nezabudni stať členom klubu Refresher+.
Čo spôsobuje nával energie?
Kokaín patrí medzi vysoko návykové drogy. To znamená, že čím viac ho budeš užívať, tým viac si naň bude tvoj mozog zvykať a časom budeš potrebovať čoraz vyššiu dávku.
O škodlivosti kokaínu nám môže niečo povedať už samotný proces jeho výroby. Kokaín sa získava z listov rastliny koky, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Listy sa najskôr namočia v benzíne a iných chemikáliách, ako je éter, kyselina sírová či amoniak, čím sa extrahuje hydrochlorid kokaínu. Benzín a rozpúšťadlá sa potom vysušia a kokaínový základ stuhne na pastu.
Pasta sa varí, kým sa kvapalina a iné chemikálie neodparia. Vzniknú „tehly“ s obsahom hydrochloridu kokaínu. Tie sa potom spracujú s ďalšími chemikáliami, ako je kyselina chlorovodíková, amoniak a draselná soľ. Hydrochlorid sa na záver rafinuje na známy biely kryštalický prášok.
Prvé účinky sa prejavia takmer okamžite po užití drogy – v priebehu niekoľkých minút až hodiny. Droga začne umelo zásobovať mozog vysokými hladinami dopamínu – neurotransmitterom, ktorý ovláda potešenie a zabezpečuje ti aj dobré pocity po sexe či cvičení.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo spôsobí nahromadenie dopamínu v tvojom mozgu.
- Ako kokaín ovplyvní tvoju pozornosť a zmyslové vnímanie.
- Aké sú najväčšie riziká užívania kokaínu.
- Čo spôsobí kombinácie tejto drogy s alkoholom.
- Koľko stojí kilo kokaínu v rôznych krajinách.