Jeho šťastné detstvo skončilo, keď začal holokaust
Ako 20-ročný držal Otto Šimko prvýkrát v ruke zbraň. V Povstaní ju musel použiť, napríklad keď dostal povel popraviť nemeckého dozorcu z koncentračného tábora v Dachau. Dnes má už 99 rokov a v rozhovore z roku 2021 ti porozpráva tom, aké bolo Slovenské národné povstanie, ale aj ako jeho život zmenil Židovský kódex, ktorý vydal v roku 1941 fašistický slovenský štát.
Pervitín vo forme čokolády robil z vojakov superstroje
Počas druhej svetovej vojny nebolo v záujme bojujúcich krajín iba vylepšenie techniky, ale aj samotných vojakov. V časoch nacistického Nemecka nebolo výnimočné, ak vojaci na posilnenie užívali pervitín. Spočiatku sa dokonca táto droga dostávala aj k vyčerpaným študentom či k matkám, ktoré bez mužov na vojne jednoducho nezvládali prácu i výchovu detí. Drogy mali podľa historikov užívať aj iné armády, no Rusi najviac holdovali alkoholu.
V článku sa dočítaš, aké drogy užívali počas druhej svetovej vojny vojaci Nemecka, USA, Británie, Japonska a Sovietskeho zväzu. Ale aj ktorá droga bola podľa odborníka na druhú svetovú vojnu Ivana Kamenca najužívanejšou.
BONUS:
Na záver máme pre teba kvíz. Veríme, že si na dejepise počúval a čo-to sa na teba nalepilo. Otestuj si svoje vedomosti o druhej svetovej vojne.