Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. apríla 2023 o 11:02
Čas čítania 1:41
Ema Stanovská

Pozor na túto príchuť e-cigariet, vedci zistili, že škodí najviac zo všetkých. Prezradil im to robot

ZDRAVIE CIGARETY VAPOVANIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Vedci z Pittsburskej univerzity v novej štúdii uviedli, že mentolové e-cigarety vytvárajú väčšie množstvo toxických mikročastíc ako iné náplne, a tak môžu poškodiť pľúca v oveľa vyššej miere.

Elektronické cigarety sa často označujú za užitočného pomocníka v snahe skoncovať s fajčením. A hoci niektoré štatistiky v tomto smere naznačujú potenciálny prínos, v posledných rokoch sa objavuje čoraz viac alarmujúcich zistení o škodlivosti fajčenia, resp. vapovania e-cigariet.

Elektronické inhalátory využívajú namiesto spaľovania škodlivých látok energiu z batérie, ktorá zahrieva kvapalinu a vytvára paru alebo aerosól. Kvapaliny sa pri zohrievaní rozkladajú na škodlivé látky a poškodzujú alveolárne makrofágy, dôležité imunitné bunky v pľúcach.

Náplne týchto e-cigariet môžu obsahovať rôzne príchute či dokonca vitamíny či hormóny. Nový výskum naznačuje, že jedna – veľmi populárna – príchuť je obzvlášť škodlivá. 

Pomohol im robot

Vedci z Pittsburskej univerzity v novej štúdii uverejnenej 10. apríla v lekárskom časopise Respiratory Research uviedli, že pľúca poškodzujú najmä mentolové e-cigarety. 

Aby to vedecký tím preukázal, vytvoril robota, ktorý napodobnil spôsob, akým človek inhaluje vaporizačné pero alebo e-cigaretu („Human Vaping Mimetic Real-Time Particle Analyzer“ – HUMITIPAA). Robot využíva optický snímací systém na kvantifikáciu a analýzu mikročastíc z každého výdychu, pričom napodobňuje mechaniku dýchania človeka.

Odporúčané
Príliš veľa výživových doplnkov súvisí s výskytom ťažkého akné a jaziev: Kedy treba spozornieť? Príliš veľa výživových doplnkov súvisí s výskytom ťažkého akné a jaziev: Kedy treba spozornieť? 15. januára 2025 o 8:30

Vďaka tomu sa ukázalo, že komerčne dostupné náplne obsahujúce mentol vytvárajú väčšie množstvo toxických mikročastíc ako iné náplne, a tak môžu poškodiť pľúca v oveľa vyššej miere. 

Tím takisto analyzoval záznamy fajčiarov a zistil, že tí, ktorí fajčili mentolové e-cigarety, dýchali plytšie a mali zhoršenú funkciu pľúc, a to bez ohľadu na roky strávené fajčením (nikotínu alebo marihuany), vek, pohlavie alebo rasu.

„Zistili sme, že pridanie mentolovej príchute do čerstvo pripraveného e-liquidu na báze propylénglykolu a rastlinného glycerínu vedie k zvýšenému počtu častíc vo všetkých testovaných veľkostných frakciách. Rovnaký účinok má aj pridanie acetátu vitamínu E,“ píšu vedci v štúdii.

Acetát vitamínu E je umelo vyrobený vitamín E, ktorý sa používa na zahustenie olejov do e-cigariet. Podľa Americkej asociácie pľúcnych lekárov spôsobuje poškodenie pľúc, ktoré môže priviesť človeka do nemocnice a ojedinele viesť až k smrti.

Stále nemáme dosť štúdií

„Mnohí ľudia, najmä mladí, sa mylne domnievajú, že vaping je bezpečný. Avšak, aj vapovacie zmesi bez nikotínu obsahujú mnoho zlúčenín, ktoré môžu potenciálne poškodiť pľúca,“ uviedol v tlačovej správe Kambez H. Benam, hlavný autor a docent na Lekárskej fakulte Pittsburskej univerzity. „To, že je niečo bezpečné konzumovať, neznamená, že je to bezpečné aj inhalovať.“

Odporúčané
KVÍZ: Vieš, kam ísť, keď ťa pošlú na ORL a čo sa lieči na hematológii? Otestuj svoj prehľad KVÍZ: Vieš, kam ísť, keď ťa pošlú na ORL a čo sa lieči na hematológii? Otestuj svoj prehľad 14. januára 2025 o 12:00

Lekárka Lívia Hlavačková v minulosti pre Refresher povedala, že „evolúcia nečakala, že vitamíny budeme zahrievať a vdychovať, a tak nám na to pľúca priamo neprispôsobila“. 

Vedci však v štúdii konštatujú, že si stále nie sú istí, či je pridávanie veľmi obľúbenej mentolovej príchute do náplní elektronických cigariet spojené s vyšším množstvom aerosólových častíc, alebo so zmenou funkcie pľúc. Podobný výsledok budú musieť preukázať ešte ďalšie rozsiahle klinické štúdie.

Domov
Zdieľať
Diskusia