Chatbot GPT-4 nás prekvapil svojou kreativitou. Vymyslel nové a originálne slovenské mená, jedlá, príslovia či dokonca pseudonymy fiktívnych slovenských raperov.
Momentálne najpopulárnejší chatovací bot sveta s názvom ChatGPT ponúka AI (z anglického artificial intelligence), ktorá ti dokáže zodpovedať akúkoľvek otázku do pár sekúnd. Jej doterajšia verzia s číslom 3 však nebola dokonalá, chatbot sa v odpovediach často mýlil alebo nevedel plnohodnotne odpovedať a odvolával sa na iné verejné internetové zdroje.
Americká spoločnosť OpenAI preto uprostred marca predstavila nový, vylepšený model umelej inteligencie s názvom GPT-4. Ten už okrem textu prijíma aj obrazové vstupy a podľa tvorcov vykazuje výkonnosť na ľudskej úrovni v rôznych profesionálnych a akademických štandardoch.
Nový model GPT-4, ktorý je aktuálne dostupný len pre predplatiteľov OpenAI za 24 eur mesačne, má vylepšenú architektúru, vďaka čomu dokáže lepšie pochopiť zadanie a generovať text v rôznych jazykoch. Vývojári tvrdia, že GPT-4 je aj omnoho kreatívnejší a lepšie chápe širší kontext.
Rozhodli sme sa jeho zlepšené schopnosti otestovať a zistiť, do akej miery dokáže kreatívne rozmýšľať v kontexte Slovenska. Dali sme mu preto vymyslieť úplne nové slovenské mená, jedlá, nadávky, sviatky, príslovia, alkoholické nápoje či dokonca pseudonymy slovenských raperov.
„Rád ti pomôžem s tvojím článkom a odpoviem na otázky, ktoré mi položíš. Urobím všetko pre to, aby som demonštroval svoju kreativitu v rámci svojich schopností ako AI jazykový model,“ odpovedal nám chatbot, keď sme ho upozornili na koncept článku, na ktorom s ním chceme spolupracovať.
Slovensko vzápätí opísal ako krajinu známu „nádhernou prírodou, bohatou históriou a rozmanitou kultúrou. Jeho tradície sú silno zakorenené v kresťanstve, zvlášť v rímskokatolíckej viere. Krajina je známa hradmi, ale aj kuchyňou, ktorá sa vyznačuje kombináciou miestnych a regionálnych ingrediencií, vplyvom susedných krajín a tradičnými postupmi prípravy jedál“.
Zanestra
Luviana
Marbrián
Valtaria
Dubroviar
Kamenisto
Lukáčovran
Víťazný
Stromársky
Ako prvé sme nechali umelú inteligenciu vymyslieť úplne nové slovenské mená a priezviská, ktoré neexistujú. Vypísala ich v priebehu niekoľkých sekúnd a dodala aj proces, ako ich vytvorila – kombinovaním častí existujúcich mien a pridávaním nových zvukov.
„Vychádzal som z existujúcich slovenských mien a ich častí, čím som sa pokúsil zachovať štruktúru a zvuky typické pre slovenský jazyk. Tiež som skombinoval časti mien alebo zvuky z rôznych zdrojov a pridal som nové prvky, aby vznikli unikátne mená,“ uviedol chatbot.
Musíme uznať, že mená neboli úplne na zahodenie a niektoré boli celkom použiteľné. Taká Valtaria Kamenistová by pokojne mohla existovať a pokojne by mohla tvoriť pár s Miladorom Stromárskym.
Mená sa AI snažila vytvoriť tak, aby boli zaujímavé, zneli príjemne a boli ľahko vysloviteľné. Konkrétny výber mien a priezvisk mal poukázať na rôznorodosť a kreativitu AI pri ich tvorbe. Všimni si, že niektoré mená majú tradičnejšiu podobu (napr. Milador), zatiaľ čo iné znejú viac moderne a netradične (napr. Zanestra).
Pri priezviskách sa zas v niektorých prípadoch inšpiroval miestnymi názvami alebo prírodnými objektmi, ktoré sú pre Slovensko charakteristické (napr. Kamenisto).
Syrovo-orechové halušky: Tradičné halušky s príchuťou orechov a syra, podávané s hráškovým pórom a posypané čerstvou petržlenovou vňaťou.
Zemiakový štrúdlik: Slaná zemiaková štrúdľa plnená pikantnou klobásou a cibuľou, obalená v zlatohnedom cestíčku.
Kvasený kapustový šalát s jablkami a so slaninou: Chrumkavý šalát z kvasenej kapusty, nakrájaných jabĺk a opraženej slaniny, podávaný s jemným horčičným dresingom.
Medová hrušková pena: Ľahký dezert z medovej peny s kúskami karamelizovaných hrušiek, posypaný praženými lieskovcami a pokvapkaný tmavou čokoládou.
Keďže chatbot v úvode charakterizoval Slovensko aj našou unikátnou kuchyňou, dali sme mu vymyslieť päť nových a doteraz neexistujúcich jedál, ktoré dokonca aj stručne opísal. Hoci väčšina znie skôr bizarne a skôr len ako kombinácia tradičných slovenských sladkých a slaných pokrmov, posledný menovaný dezert – medová hrušková pena – znie pomerne chutne a realisticky.
Tieto jedlá vytvorila umelá inteligencia kombináciou tradičných slovenských surovín a tradičných kulinárských techník s novými. AI sa snažila navrhnúť jedlá, ktoré ponúkajú rôznorodosť chutí (sladké, kyslé, pikantné a slané) a zároveň zahrnúť rôzne textúry (chrumkavé, jemné a vláčne).
Karpatská ruža: Jemný ružový gin s prídavkom ružových lupienkov, ktorý prináša jemnú kvetinovú arómu a chladivý, osviežujúci pocit. Skvelý v kombinácii s tonikom alebo džúsom.
Hradná zmes: Silný tmavý rum zrejúci v dubových sudoch, infuzovaný medom a korením, ktorý odkazuje na bohatú históriu slovenských hradov. Vynikajúci v teplých nápojoch alebo miešaných drinkoch.
Dunajská vlna: Svetský aperitív na báze bieleho vína, ktorý spája chutné ovocie, ako sú broskyne a hrozno, s príchuťou levandule a zázvoru. Ideálny na osvieženie počas horúcich letných dní.
Lesný balzam: Originálna vodka infuzovaná borovicou, ihličím a štipkou jalovca. Tento nápoj ponúka intenzívne, zemité a osviežujúce chute, ktoré sú ideálne na prípravu miešaných nápojov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo nám AI najprv nechcela vymyslieť nové slovenské nadávky.
- Ako sme ju napokon prehovorili.
- Aký bol jej kreatívny postup.
- Ktoré meno fiktívneho slovenského rapera by bolo použiteľné.
- Aké nové slovenské tradície, mestá či príslovia vymyslela.