Umelá inteligencia svoju úroveň vývoja najlepšie ukazuje na jazykových modeloch.
Nový model ChatGPT od spoločnosti OpenAI označujú za prvý četbot, s ktorým je potešenie hovoriť a zároveň dokáže byť aj nápomocný a užitočný. Dokáže sa s tebou zahĺbiť do filozofických debát, ale aj pomôcť v praktických veciach, ako napríklad s programátorským problémom či s domácou úlohou.
Here's my conversation with the chatbot regarding football's offside rule - something that I would otherwise search on google and would have to scan through several different sites. pic.twitter.com/7gaP58DpuI
— Nishith Shah | PLG Works (@nishithshah) November 30, 2022
Jeho tréning ukončili v roku 2021, takže ak ho chceš využiť na vyhľadávanie, jeho vedomosti sú zastarané. Dokáže však dávať dobré tipy z oblasti cestovania či všeobecne návody a konzultácie v konkrétnych témach. Vyhľadávací engine Google by sa mal zrejme už teraz triasť od strachu o svoju budúcnosť.
I think @OpenAI just killed Google with ChatGPT. pic.twitter.com/IKicFZPg33
— Mert Bulan 🌳 (@mertbio) December 1, 2022
ChatGPT je však dobrý aj na zábavné účely. Dokáže rozprávať vtipy, písať básne a debatovať trebárs aj o politickej situácii. Na rozdiel od predošlých jazykových modelov tento už dokáže zaujať aj vlastné stanovisko podložené argumentmi.
Tvorcovia zdôrazňujú, že aj takýto prepracovaný jazykový model má svoje obmedzenia. Občas jeho odpovede môžu dobre znieť, no vôbec nemusia byť pravdivé a nemusia ani dávať zmysel.
Ak ti angličtina nerobí problémy, môžeš sa o sofistikovanosti odpovedí presvedčiť na vlastnej koži a porozprávať sa s ChatGPT.