Bamako je dobrodružná cesta, ktorá vedie z Budapešti cez krajiny Európy a Afriky, zvyčajne až do hlavného mesta Mali Bamaka. Táto takmer 20-ročná tradícia však tento rok pre pretrvávajúce nepokoje skončila v meste Freetown v Sierra Leone.
„Na záchod sme chodili niekam za strom a sprcha pri troche šťastia vyzerala tak, že sme na seba liali vodu, čo sme mali. Inak sme fungovali na detských vlhčených utierkach,“ hovorí cestovateľka Linda Gunišová, ktorá si do svojho zoznamu môže pripísať slávnu trasu do Afriky.
V minulých týždňoch so svojou kamoškou absolvovala legendárne preteky Budapešť – Bamako. Auto, ktorým mali pôvodne vyraziť, sa pokazilo hneď na štarte. Takmer 7 500-kilometrovú cestu nakoniec prešli na 20-ročnom Mitsubishi, ktoré zohnali na poslednú chvíľu.
V štátoch exotickej Afriky prežila azda všetko, od pokazeného auta cez nepríjemnosti s falošnými policajtmi až po nefalšovanú radosť v očiach okoloidúcich, ktorí ich vítali v cieli, a to v meste Freetown v Sierra Leone. O trojtýždňovej náročnej ceste ti porozpráva v rozhovore.
Ako si sa k Bamaku dostala?
Na Instagrame ma oslovila úplne neznáma baba. Napísala mi, že má v pláne zúčastniť sa a hľadá niekoho s rovnako dobrodružnou povahou, ako je ona sama. Našla môj profil a povedala si, že to riskne a napíše mi. Keďže dovolenky na pláži či v rezortoch nie sú moja šálka kávy, neváhala som ani sekundu a odpísala som jej, že do toho idem.
Zhodou okolností sme sa dozvedeli, že organizátor hľadal vyslovene dve baby, ktoré by cestu podstúpili na starej škodovke s tým, že auto špeciálne upraví a prerobí, aby bolo vhodné na cestu. Okrem toho ponúkal aj preplatenie štartovného.
Kto sledoval tvoju cestu na Instagrame, už vie, že stará škodovka s vami na cestu nakoniec nevyrazila.
Žiaľ, nevyrazila. Ja osobne som sa na to však veľmi tešila, pretože aj moji rodičia niekedy vlastnili škodovku. Z detských čias si pamätám, že sme niekoľkokrát ostali visieť dakde pri ceste s vyvretou vodou. (smiech) Chcela som ten adrenalín zažiť znova.
Vedeli sme teda presne, čo nás čaká, na čo si máme dať pozor, kde môžeme natankovať, kde a za koľko si vieme zameniť peniaze alebo aj to, aké SIM karty majú v krajinách najlepšie pokrytie.
Čo sa teda stalo?
Zlyhala organizácia. Dali nám staré, pokazené auto, ktoré hneď na štarte kompletne zlyhalo. Pokazila sa teda nielen vidina dobrodružstva, ale aj vzťahy s organizátormi, ktorí si nechceli pripustiť vinu. Ale keďže sme obe Slovenky, komunikatívne a nevzdávajúce sa, do hodiny sme si našli náhradné auto.
Bolo ním 20-ročné Mitsubishi miestneho Maďara, ktorého manželka v ňom vozila deti do školy. Napriek tomu, že auto nebolo absolútne pripravené na takúto cestu, rozhodli sme sa to risknúť. Okrem nás tam mali všetci vytuningované autá, ktoré si dva roky piplali na túto konkrétnu cestu.
Koľko stojí vstupný poplatok Bamako?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko treba zaplatiť, ak sa chceš zúčastniť na rely Bamako.
- Ako sa dve Slovenky na svojej dobrodružnej ceste stravovali.
- Kedy sa Linda s kamoškou cítili najviac nebezpečne.
- Ako ich policajt nechcel pustiť do lietadla a koľkokrát museli ľudí podplácať.
- Či sa chce po zážitku z rely ešte niekedy do Afriky vrátiť.