Rifle, ktoré dnes poznáš ako synonymum kvality a vyberaného štýlu, boli pôvodne vytvorené ako pracovný odev pre robotníkov a baníkov.
Legendárny lovec vintage denimu Brit Eaton minulý víkend v Colorade zorganizoval prvý ročník štvordňovej aukcie pod názvom Durango Vintage Festivus. Ocitli sa v nej aj džínsy značky Levi’s, ktoré pred niekoľkými rokmi našli a doslova zachránili z opustenej bane.
Ide o pravdepodobne najstarší model džínsov Levi’s z roku 1873. Na septembrovej aukcii boli vydražené za 76 000 dolárov, a to zberateľmi Zipom Stevensonom a Kylom Haupertom (známy zo spoločnosti Golden State Vintage). Kritici na internete reagujú, že takýto vzácny model by mal byť radšej v múzeu.
Brit Eaton, ktorý sa dnes teší z nemalej sumy, sa však nepovažuje za nálezcu vintage kúska. Sám ich predtým odkúpil od slávneho autora knihy Jeans of The Old West Michaela Allena Harrisa, ktorý v rozhovore pre The Guardian v roku 2015 prezradil: „Pred niekoľkými rokmi môj svokor vykopal svätý grál, najstaršie džínsy Levi’s z roku 1873 – prvého roka ich výroby. Prial by som si, aby sme si ich mohli nechať v našom archíve, ale nedávno som mal ponuku asi 100 000 dolárov. Môj svokor ich nechce predať a ani ja, ale mám dve dcéry, ktoré musím poslať na vysokú školu, takže možno budú musieť ísť.“ Ako sa ukázalo minulý víkend, rifle už majú iného majiteľa.
História levisiek, ktoré sú dnes synonymom kvalitných džínsov, siaha do roku 1873, keď sa nemecký obchodník Levi Strauss a krajčír Jacob Davis rozhodli v Kalifornii patentovať pracovné nohavice z denimu, vystužené kovovými niťami. Znamenalo to jediné: zrod najslávnejších nohavíc na svete, modrých džínsov.
Ikonický model bol najskôr určený pre robotníkov a baníkov, ktorí potrebovali odolný odev do podmienok, v ktorých celý deň pracovali. Na vydraženom modeli sa nachádzajú voskové fľaky od sviečok, ktoré sa používali predtým, ako boli vynájdené plynové svietidlá.