Odborníci radia piť rovnomerne počas celého dňa. Ľuďom, ktorí na to zabúdajú, to treba pripomínať a ponúkať im nápoje.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave varuje, aby si ľudia dávali pozor na dostatočný pitný režim. Hoci dehydratácia ohrozuje každého, najviac rizikové skupiny sú deti a seniori.
Kedy si naposledy niečo pil?
Organizmus seniorov obsahuje menej tekutín, niektorí zároveň majú zdravotné ťažkosti alebo užívajú lieky, ktoré môžu spôsobovať vyššie straty vody močením, upozorňuje RÚVZ na Facebooku. „Taktiež nepociťujú smäd a často z dôvodu zhoršenej mobility či zdravotného stavu nie sú schopní sami prijať tekutiny alebo nepijú, lebo nechcú chodiť na toaletu. Preto ich na požívanie tekutín je často potrebné nabádať,“ vraví lekárka Natália Šranková z poradne zdravia úradu.
Neodporúča sa, aby vypili veľké množstvo tekutín naraz, ale radšej často a rovnomerne počas celého dňa.
Pri deťoch je obsah vody síce vyšší, ale majú rýchlejší metabolizmus a menšie rezervy. RÚVZ pripomína, že deti zabúdajú pri hre a športe piť, a preto je potrebné kontrolovať ich a dbať na vytvorenie správneho návyku pravidelného pitia.
– suché pery
– tmavší moč
– závraty
– bolesti hlavy
– znížená tvorba slín a sĺz
– v ťažkých stavoch aj šok
V prípade pretrvávajúcich symptómov je potrebné privolať lekársku pomoc
Pri ľahkej dehydratácii stačí podľa odborníkov doplnenie hladiny tekutín v tele pomocou čistej vody, prípadne rehydratačných roztokov. Pitný režim môžeš podporiť aj zeleninou a ovocím. V extrémnych horúčavách hrozí aj prehriatie či tepelný úpal. Prečítaj si, ako zvládať horúce letné mesiace a čo robiť, ak nemôžeš celý deň zostať v klimatizovanom priestore.