Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. júla 2022, 15:54
Čas čítania 0:47
Ema Stanovská

Z väznice v Nigérii ušlo 600 väzňov. Tamojšia vláda obviňuje teroristickú skupinu, ktorá vraj chcela oslobodiť svojich členov

NEWS AFRIKA SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Povstalci na väznicu zaútočili s „veľmi kvalitnými výbušninami“ a zabili jedného strážcu v službe.

V utorok večer z nigérijskej väznice v Abuji uniklo 600 väzňov, pričom 300 z nich sa podarilo zadržať. Na väznicu predtým zaútočili pravdepodobne členovia islamistickej teroristickej skupiny Boko Haram, informuje portál CBS News.

Podľa Shuaiba Belgoreho, stáleho tajomníka nigérijského ministerstva vnútra, „mimoriadne odhodlaní“ povstalci na väznicu zaútočili s „veľmi kvalitnými výbušninami“ a zabili jedného strážcu v službe. Útočníci následne do väznice vtrhli cez otvor vytvorený výbušninami. Väznica pritom funguje v maximálnom bezpečnostnom režime.

Islamskí extrémistickí povstalci bojujú na severovýchode krajiny už viac ako desať rokov. Na hlavné mesto však zaútočili prvýkrát. Cieľom utorkového útoku bolo oslobodiť väčšinu väznených členov.

Extrémistické násilie patrí medzi najvážnejšie problémy v Nigérii, najľudnatejšej africkej krajine s 206 miliónmi obyvateľov. Väzenia v tejto krajine sú často preplnené. Až 70 % väzňov je vo vyšetrovacej väzbe a na súdny proces môžu čakať celé roky. 

Odporúčané
Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky 5. mája 2024, 12:00

Nigérijské extrémistické povstanie na severe krajiny, ktoré vedie Boko Haram, má podľa OSN na starosti smrť viac ako 35-tisíc ľudí. Z domovov vraj vyhnali už viac ako 2 milióny ľudí.

Domov
Zdieľať
Diskusia