Silné obavy z klimatickej zmeny má tretina dospelých. Uskromniť sa je ochotná len jedna v štvrtina Slovákov
Viac ako tri štvrtiny obyvateľov Slovenska sa zhodujú na tom, že v súčasnosti skutočne prebieha klimatická zmena. Až dve tretiny dokonca pociťujú jej vplyv v každodennom živote. Skutočné obavy v súvislosti s klimatickou zmenou vyjadrila vo výskume Katedry environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitútu 2050 tretina dospelých Slovákov.
V rámci energetickej tranzície súhlasí vyše 75 % Slovákov s ekonomickou podporou obnoviteľných zdrojov. Podporu výroby energie zo slnka, z vetra a vody podporujú viac ako tri štvrtiny obyvateľov. Nižšiu, no stále vyše trojpätinovú podporu má výroba energie z biomasy a geotermálnych zdrojov.
Včera jsme poslali do světa ve slovenském kontextu unikátní reprezentativní výzkum, na kterém jsme pracovali poslední rok: SLOVENSKÁ KLÍMA 2022.
— Jan Krajhanzl (@JanKrajhanzl) June 28, 2022
Překvapení: Veřejnost 🇸🇰 je v řadě otázek proklimatičtější než 🇨🇿.
Tady link https://t.co/QfTkGcqSAe + vlákno 1/3 pic.twitter.com/NIxpZ3RPSJ
Vysokú podporu v prieskume ľudia na Slovensku vyjadrili aj v otázke zadržiavania vody v krajine a ekologických postupov v poľnohospodárstve. Štát by mal podľa väčšiny opýtaných finančne podporovať aj efektívnejšiu tepelnú izoláciu budov a výstavbu energeticky nenáročných budov.
Z prieskumu brnianskej univerzity však vyplýva, že ľudia nechcú kvôli ochrane klímy platiť vyššie ceny alebo dane a len štvrtina pripúšťa, že je ochotná znížiť svoju životnú úroveň. Viac ako polovica by však súhlasila so zmenou životného štýlu.
Autori prieskumu navyše tvrdia, že Slovákom často nie sú známe základné informácie o zmene klímy. „Veľká väčšina verejnosti napríklad nevie, že ku klimatickej zmene neprispieva diera v ozónovej vrstve, ako výrazne za posledné roky zlacnela výroba energie z obnoviteľných zdrojov alebo aké vysoké sú emisie skleníkových plynov Slovenska v porovnaní s inými krajinami.“
Približne tri štvrtiny opýtaných z reprezentatívnej vzorky 1 934 ľudí si želajú, aby sa do ochrany klímy zapojili vo väčšej miere priemyselné podniky a firmy, vláda, ministerstvo životného prostredia a politici na štátnej i miestnych úrovniach. Podľa sociálneho a environmentálneho psychológa Jana Krajhanzla očakávajú väčšiu angažovanosť v znižovaní emisií najmä voliči OĽaNO, SaS, Sme rodina, Hlas-SD, KDH, Za ľudí a Progresívneho Slovenska.