Minister financií by zrejme nezohnal dostatok hlasov, ktoré by mu pomohli prelomiť prezidentkino veto.
V parlamente sa dnes nebude rozhodovať o sociálnom balíčku ministra financií Igora Matoviča. Hlasovanie, ktorým chcel Matovič prelomiť prezidentkino veto a balíček schváliť napriek všetkým výhradám, sa mohlo uskutočniť dnes v obedňajších hodinách, no vládna koalícia sa dohodla, že hlasovanie odloží o týždeň. Hlasovať sa o ňom bude 21. júna, informujú Aktuality.sk.
Minister financií nechal hlasovanie odložiť pre hrozbu nedostatočného počtu poslancov, ktorí by boli ochotní balíček podporiť. Matovič pôvodne schválenie podpory pre rodiny vyrokoval nielen s poslancami vládnej koalície, ale aj poslancami extrémistickej strany ĽSNS, ktorej šéfuje Marian Kotleba, rovnako ako s poslancami okolo Tomáša Tarabu.
Voči schvaľovaniu balíčka s pomocou fašistov mali teraz viacerí poslanci OĽaNO výhrady, a tak hrozilo, že Matovič nenazbiera potrebných 76 hlasov na prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej.
Predseda Národnej rady Boris Kollár otvoril v utorok popoludní rokovanie 66. schôdze parlamentu. Súčasťou vyše 70-bodového programu je aj zákon o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý vrátila prezidentka Zuzana Čaputová na opätovné prerokovanie. Vetovaný zákon má prísť na rad v programe až o týždeň.
Takzvaný protiinflačný balíček vrátila prezidentka v uplynulom týždni. Vetuje ho v častiach týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023. Právna norma zavádza okrem krúžkovného aj vyšší prídavok či daňový bonus na dieťa.
Prezidentka Matovičovi vyčítala napríklad to, že balíček nechal schváliť cez skrátené legislatívne konanie, aj keď väčšinu pomoci chce obyvateľom Slovenska posielať až začiatkom budúceho roka. S jej výhradami sa pritom takisto stotožnilo viacero poslancov vládnej koalície.
Plénum má takisto hlasovať o zdanení mimoriadnych príjmov z ropy. Návrh bol súčasťou balíka, ktorý predstavil minister financií Igor Matovič spolu s návrhom, ktorý prezidentka vetovala. Návrh na mimoriadne zdaňovanie ropy sa pritom nepozdával koaličnej strane Sloboda a solidarita, ktorá ho v parlamente odmietla podporiť.
SaS napokon navrhlo, že mimoriadne zdaňovanie ropy podporí, ak s peniazmi, ktoré vďaka novej dani pritečú do štátneho rozpočtu, štát pomôže motoristom znížením DPH na pohonné hmoty z 20 na 8 percent. Podľa ministra financií Igora Matoviča však takéto zníženie nie je možné, lebo ho nepovoľuje európska smernica.