- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
8 zaujímavostí o prestížnom tenisovom turnaji, o ktorých si možno nevedel.
Wimbledon patrí k najstarším tenisovým podujatiam a jeho vznik sa datuje do roku 1877. Okrem toho, že ide o najprestížnejší tenisový turnaj, spája sa s mnohými zaujímavosťami, ktoré prekvapia aj tých, ktorí sa o tenis doposiaľ nezaujímali. Možno ťa prekvapí, že hviezdou Wimbledonu je jastrab či samotná výška finančnej odmeny, ktorú si odnáša víťaz. Prečítaj si o ďalších zaujímavostiach spojených s Wimbledonom, ktoré sme pripravili v spolupráci s Fortunou.
Turnaj sa tradične koná v londýnskej štvrti Wimbledon počas dvoch týždňov od posledného pondelka v júni – tento rok sa začína 27. júna a končí sa 10. júla. Počas týchto dní sa hrá 11 hlavných kôl, pričom ženy a muži sú na začiatku rozdelení do takzvaných ladies’ singles a gentlemen’s singles, a hrajú okrem nich aj juniori, ktorí sú rozdelení na chlapcov a dievčatá.
Hrací systém je jednoduchý: najprv proti sebe hrajú dvojhry samostatne ženy a muži a tí, ktorí zápas vyhrajú, postupujú do ďalších kôl. Vždy začína 128 hráčov spomedzi mužov a žien. Následne sa podľa pavúčej schémy hrajú ženské a mužské štvorhry a zmiešané štvorhry, ktoré vyústia do finále. Minuloročnými víťazmi boli Novak Djoković a Ashleigh Bartyová.
1. Víťaz si odnáša balík peňazí aj trofej
Spoločne sa tento rok za výhry rozdá až 35 miliónov libier, pričom víťaz získa 1 350 000 libier. Finančnú odmenu si odnáša každý jeden víťaz spomínaných jedenástich kôl. Zaujímavosťou je, že len od roku 2007 sú víťazné odmeny rovnaké pre mužov aj ženy. Dovtedy boli tie pre mužov vyššie. Okrem finančnej výhry získavajú víťazi džentlmenskej, dámskej a zmiešanej štvorhry trofej.
Posledné tri ročníky si odnášal víťaznú trofej z Wimbledonu Novak Djoković, čo naznačuje, že by sa mohol stať potenciálnym víťazom aj tento rok. Ak v ňom vidíš potenciál aj ty, môžeš svoj tip speňažiť stávkou. Ak si ešte nikdy nestávkoval, teraz si to môžeš s Fortunou doslova odskúšať bez rizika. Znamená to, že ak stavíš do 30 € a tvoj tip nevyjde, vrátia ti 100 % sumy, ktorú si stavil.
Zároveň môžeš dostať kredity vo výške svojho prvého vkladu až do 30 eur, ktoré môžeš neskôr využiť pri ďalšej stávke. K tomu zároveň získaš vstupný bonus vo výške prvého vkladu v rozpätí od 10 do 30 Free spinov a využiješ ich v sekcii Casíno. V prípade, že ti tvoj tip náhodou nevyjde, vďaka kreditom tomu môžeš dať ešte jednu šancu. Kurzovú ponuku k Wimbledonu nájdeš na tomto odkaze.
Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov. Nadmerné hranie hazardných hier môže viesť k silnej závislosti a poškodiť zdravie. Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát. Linka pomoci pre problémy s hraním: 0800 800 900.
2. Najdlhší zápas trval 11 hodín
Najdlhší zápas v histórii Wimbledonu sa odohral v roku 2010 medzi Johnom Isnerom a Nicolasom Mahutom a hral sa celkovo 11 hodín a 5 minút počas 3 dní. Finálový set trval dlhých 8 hodín a 11 minút, čo bolo o hodinu a pol viac ako jeden z najdlhších setov v histórii tenisu. Zvíťazil nakoniec Isner nad Mahutom 70 : 68. Na tento súboj sa spotrebovalo 123 tenisových loptičiek.
3. Trávnik, na ktorom sa hrá, musí spĺňať prísne kritériá
Predpísaná dĺžka trávnika je 8 milimetrov a trvá dlhých 15 mesiacov, kým kurt pripravia na zápas. Celkovo je pripravených 18 kurtov, na ktorých sa hrajú zápasy, a 20 trávnatých kurtov na tréning. O kurty sa stará 18 stálych zamestnancov a ďalších 28 počas trvania Wimbledonu.
4. Hráči majú striktne predpísané biele oblečenie
Wimbledon je známy tým, že hráči majú predpísaný striktný dress code, ktorý musí pozostávať výlučne z bieleho oblečenia, výnimkou je len logo značky oblečenia, no nemalo by byť výrazne veľké. V roku 2013 bol dokonca Roger Federer požiadaný, aby si vymenil tenisky, lebo na nich mal výraznú oranžovú podrážku.
Wimbledon Fact 3: Players are required to wear white outfits. Federer got a slap on the wrist for his shoes this year pic.twitter.com/18cIedDfgk
— GEUK® (@green_energy_uk) June 29, 2013
5. Kurty stráži jastrab Rufus
Legendou Wimbledonu nie sú len tenisoví hráči. Rufus je trénovaný jastrab, ktorého úlohou je počas turnaja odstrašovať holuby, tie totiž môžu znečistiť kurt a prerušiť hru. Rufus zvyčajne nastupuje do práce o deviatej ráno, keď aspoň hodinu odstrašuje nežiaducich návštevníkov.
6. Nesmú chýbať jahody so šľahačkou
K Wimbledonu neodmysliteľne patria jahody so šľahačkou, ktoré sa tu servírujú. V roku 2019 sa zjedlo neuveriteľných 191 930 porcií. Údajne sa na tento jednoduchý dezert minie zvyčajne okolo 20 ton jahôd a viac ako 10 000 litrov šľahačky. Nejde, samozrejme, o len tak nejaké jahody zo supermarketu, pochádzajú z fariem, ktoré majú certifikát LEAF (LEAF je charitatívna organizácia podporujúca integrované riadenie fariem, ktoré vyvažujú organické a chemické postupy). Zbierajú sa už o štvrtej ráno a o deviatej ráno ich ešte preberajú a čistia zamestnanci, ktorí ich neskôr servírujú hosťom na Wimbledone.
7. Zberačom loptičiek sa nestane hocikto
Pri každom tenisovom zápase sú prítomní zberači loptičiek, zvyčajne ide o tínedžerov. Na Wimbledone ide o chlapcov a dievčatá z okolitých škôl, ktorí majú okolo 15 rokov. Z približne 1 000 uchádzačov z okolitých škôl je vybraných 250, ktorí pracujú na šampionáte. Zbieranie loptičiek sa môže zdať ako zábavná brigáda, no všetci musia absolvovať neľahký tréning. Začínajú trénovať už vo februári, najprv sa trénuje raz za 14 dní a neskôr 4-krát do týždňa po 2,5 hodine.
8. Reklamu tu nemôže mať každý
Sponzorom Wimbledonu nemôže byť hocikto. Najstarším sponzorom je Slazenger, ktorý dodáva tenisové loptičky. Sponzori zväčša bývajú dlhodobí a nezvyknú sa často meniť. Minulý rok bolo 15 oficiálnych sponzorov Wimbledonu, medzi ktorými boli napríklad aj Rolex, Evian, Lavazza či Stella Artois.
Ten Wimbledon vôbec nie je taký nudný, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Určite by bolo vzrušujúce sedieť v hľadisku s miskou jahôd v ruke, no sledovanie prestížneho tenisového turnaja môže byť atraktívne aj iným spôsobom. Napríklad tak, že si stavíš na svojho favorita, každý set bude hneď viac napínavý. Ak si stavíš cez Fortunu prvýkrát, nebude to však zo strachu o svoj vklad, ten ti v prípade prehry celý vrátia, ak stavíš sumu do 30 €.