Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. júna 2022, 13:30
Čas čítania 3:46
Jakub Paulík

Obi-Wan Kenobi: Kto sú inkvizítori a čo o nich vieme?

Obi-Wan Kenobi: Kto sú inkvizítori a čo o nich vieme?
Zdroj: Disney
FILMY A SERIÁLY OBI-WAN KENOBI STAR WARS
Uložiť Uložené

Tréning inkvizítorov bol tvrdý. Niekedy pri ňom prišli aj o svoje končatiny.

Po Rozkaze 66, pri ktorom klony zaútočili na Jediov, utrpel ich rád devastujúce straty. Darth Sidious však vedel, že nedokáže naraz vyhladiť všetkých, a preto sa začal sústreďovať na vytvorenie schopnej skupiny lovcov. Tá vznikla z radov Jediov a na Silu citlivých osôb, ktoré podľahli temnej strane. Napriek tomu ich však neradíme medzi Sithov.

V čase vlády Impéria pod vedením Darth Sidiousa Sithovia využívali pravidlo dvoch. To znamená, že v jeden čas mohli operovať iba majster a učeň. Moc a šermiarske schopnosti inkvizítorov boli v porovnaní s Darth Vaderom či Darth Sidiousom iba slabým odvarom.

Menej zdatných Jediov ulovili síce ľahko, no so skúsenými bojovníkmi, akými sú napríklad Ahsoka Tano či Obi-Wan Kenobi, si viackrát nevedeli rady. Tréning inkvizítorov mal na starosti Darth Vader osobne. K jednotlivcom vždy pristupoval s veľkou prísnosťou, pričom jedného z nich chcel naučiť lekciu tým, že mu odsekol ruku.

Anketa:
Čo zatiaľ vravíš na seriál Obi-Wan Kenobi?
Je skvelý.
Veľmi dobrý, ale zopár chýb by sa našlo.
Taký priemer.
Celkom slabý, som sklamaný.
Hrôza.
Je skvelý.
43 %
105 Hlasov
Veľmi dobrý, ale zopár chýb by sa našlo.
34 %
83 Hlasov
Taký priemer.
14 %
35 Hlasov
Celkom slabý, som sklamaný.
5 %
11 Hlasov
Hrôza.
4 %
10 Hlasov

Existencia rádu inkvizítorov však bola krátka a netrvala ani dve desaťročia. Rozpadli sa istý čas pred bitkou o Yavin, počas ktorej Luke Skywalker zničil Hviezdu smrti. Seriál Obi-Wan Kenobi nám predstavil štvoricu inkvizítorov, ktorí sa prvýkrát ukázali v hranom projekte. Dvoch z nich už však skalní nadšenci sveta Star Wars poznajú. Príbehy inkvizítorov sme mohli vidieť v seriáli Rebels, komikse o Darth Vaderovi či hre Jedi: Fallen Order.

Článok bude obsahovať spoilery mimo seriálu Obi-Wan Kenobi, ktoré sa týkajú príbehov inkvizítorov.

Grand Inquisitor

Charizmatický hlavný inkvizítor je v seriáli Obi-Wan Kenobi stvárnený Rupertom Friendom. Predtým sa s ním však diváci stretli už v animovanom seriáli Star Wars Rebels, v ktorom išiel po krku hlavným hrdinom. V Rebels nám tvorcovia ukázali, že pochádza z rasy Pau'an (ich rasu si mohol vidieť v Star Wars III na planéte Utapau) a v minulosti bol Jediom a chrámovým strážcom. V súboji ho v priebehu 1. série Star Wars Rebels nakoniec porazil Kanan Jarrus alias Caleb Dume.

Grand Inquisitor po boji visel nad vybuchujúcim reaktorom. I keď mohol hypoteticky vyskočiť a utiecť, nakoniec sa rozhodol pustiť s vysvetlením, že sú „oveľa desivejšie veci ako smrť“. Naznačoval tak, že by ho Darth Vader mohol za zlyhanie tvrdo potrestať. V komiksoch Grand Inquisitor spadal priamo pod jeho velenie.

Čo sa týka seriálu Obi-Wan Kenobi, vieme, že ho v druhej časti prebodla tretia sestra Reva.

Otázkou zostáva, či je naozaj po smrti. Týmto spôsobom by si totiž tvorcovia odporovali s dejovou línou z Rebels. Nie je však vylúčené, že ho zdravotnícke droidy dajú znova dokopy. Podľa IMDb by sa mal Rupert Friend objaviť vo všetkých 6 epizódach, no v čerstvo vydanej 3. časti sa neukázal, a tak je jeho osud v Obi-Wanovi naďalej neznámy.

Keď však Darth Maul dokázal prežiť rozrezanie na polovicu a Anakin po súboji s Obi-Wanom dopadol ešte horšie (bez nôh a s vážnymi popáleninami), je vysoko pravdepodobné, že pre Grand Inquisitora nebola jedna rana svetelným mečom smrteľná.

Zásah od Revy bol nečakaný, a preto Grand Inquisitor nestihol zasiahnuť. V rovnom súboji by bol však pre Revu minimálne rovnocenným súperom. V seriáli Star Wars Rebels ukázal, že je zdatným šermiarom a proti svojim nepriateľom dokáže využívať nielen silu, ale aj rozum.

Smrť Grand Inquisitora v seriáli Star Wars Rebels

Piaty brat

Grand Inquisitor nebol jediným zloduchom, ktorý chcel zlikvidovať hrdinov zo seriálu Rebels. O ich dolapenie a elimináciu sa snažil aj piaty brat. Ten bol podobne ako Grand Inquisitor v minulosti Jedi. Piateho brata v Obi-Wanovi Kenobim hrá Sung Kang. V Rebels spoločne s dvojicou inkvizítorov bojoval na planéte Malachor proti Kannanovi Jarusovi, Ahsoke Tano a bývalému sithskému lordovi Maulovi.

Piaty brat nakoniec zomrel práve rukou Maula. V Rebels predstavoval agresívny typ inkvizítora, ktorý miesto rozumu používal skôr hrubú silu. V podstate teda podobný štýl, aký v Star Wars Clone Wars využíval Savage Opress.

V Obi-Wanovi Kenobim je piaty brat hlavným rivalom tretej sestry. Prekáža mu, že nevie rešpektovať rozkazy, a po smrti Grand Inquisitora sa snaží usilovať o miesto po boku Darth Vadera. Je tak pravdepodobné, že spor medzi dvojicou sa v priebehu seriálu ešte viac vyostrí. Pokiaľ bude piaty brat aj v Obi-Wanovi využívať skôr hrubú silu, je zrejmé, že ho prefíkaná Reva ľahko odstráni z cesty.

Smrť piateho brata v seriáli Star Wars Rebels

Tretia sestra

Na rozdiel od predošlých inkvizítorov sme sa s treťou sestrou, ktorej pravé meno je Reva Sevander (Moses Ingram), doposiaľ ešte nestretli. Nepoznáme teda jej pozadie ani finálny osud. Z toho, čo sme mohli vidieť v Obi-Wanovi, je však jasné, že nemá  žiaden rešpekt pred vyššou autoritou, preto si dovolila prebodnúť svojho vedúceho Grand Inquisitora.

Motiváciou na tento čin bola nielen jej prirodzene rebelská povaha, ale aj fanatická snaha o chytenie Obi-Wana Kenobiho. Internetom v súčasnosti koluje jedna hlavná teória, prečo je tomu tak. V úvodnej scéne prvej časti sme videli, ako majsterka Jedi bránila skupinu mladých padawanov.

Jednou z nich pritom bola postava tmavej pleti a fanúšikovia sa nazdávajú, že mohlo ísť o Revu. Keďže na chrám Jediov zaútočili klonovia pod velením Anakina Skywalkera, ktorého vycvičil Obi-Wan Kenobi, je možné, že Reva ho viní za smrť svojej majsterky. Rovnaký hnev možno pociťuje aj voči Darth Vaderovi alias Anakinovi, no ten v seriáli zatiaľ neprejavila. Ďalším jednoduchým vysvetlením môže byť však skutočnosť, že je veľmi ambiciózna a chce sa Vaderovi zavďačiť za každú cenu.

Štvrtá sestra

Štvrtá sestra sa prvýkrát ukázala v komiksoch s Darth Vaderom v roku 2019. V seriáli Star Wars Rebels sme ju nevideli a v Obi-Wanovi Kenobim ju stvárnila Rya Kihlstedt. Jej postava sa na scéne objavila v tretej časti a na prvý pohľad pôsobí ako lojálna inkvizítorka, ktorá na rozdiel od piateho brata a tretej sestry nemá žiadne väčšie ambície, alebo ich zatiaľ veľmi dobre skrýva. Takisto nevieme, ako veľmi silné je jej prepojenie na Silu a či je zručnou šermiarkou.

Štvrtá sestra sa dozvedela, že lov na Obi-Wana po Grand Inquisitorovi preberá Reva.
Štvrtá sestra sa dozvedela, že lov na Obi-Wana po Grand Inquisitorovi preberá Reva. Zdroj: Disney
Domov
Zdieľať
Diskusia