Ankara tak podľa analytikov môže vytvárať tlak na ďalšie členské štáty NATO.
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová potvrdila, že Švédsko podobne ako Fínsko podá žiadosť o členstvo v NATO. Proti ich vstupu do Severoatlantickej aliancie sa však ihneď vyhradilo Turecko.
„Nepovieme ‚áno‘ tomu, aby sa (krajiny), ktoré uplatňujú sankcie voči Turecku, pripojili k bezpečnostnej organizácii NATO,“ vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Analytici tvrdia, že týmto krokom si chce Ankara vydobyť od zvyšných štátov z NATO rôzne ústupky.
Hlavným mestám Helsinkám a Štokholmu prezident odkázal, že sa nemusia obťažovať s posielaním ich delegácie do Turecka, pretože postoj Ankary vo veci aj tak nezmenia. Fínsko a Švédsko Erdogan už v piatok označil za „penzión pre teroristické organizácie“. Švédsko je podľa neho „liahňou teroristických organizácií“ a prezident tvrdí, že teroristi v ich krajine sa nachádzajú aj priamo medzi poslancami.
Turecku prekáža, že Švédsko mu v roku 2019 po vojenských operáciách v Sýrii prestalo dodávať zbrane. Zlé vzťahy majú aj preto, že Švédsko a Fínsko za uplynulých 5 rokov odmietli Turecku vydať 33 osôb, ktoré Ankara podozrieva z terorizmu. Ide o osoby obvinené z väzieb na hnutie, ktoré v Turecku spájajú s pokusom o zvrhnutie Erdogana z roku 2016, ale aj o ľudí údajne prepojených na kurdských militantov.