Kategórie
Spravodajské kategórie
Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. mája 2022 o 22:08
Čas čítania 1:13
Daniel Mikolášik TASR

Vedcom sa podaril prelomový objav: urobili prvú fotku čiernej diery v strede našej Galaxie

TECH ASTRONOMICKÉ ÚKAZY SPRÁVY ZO SVETA VESMÍR
Uložiť Uložené

Snímka čiernej diery predstavuje „prvý priamy obraz jemného obra v strede našej Galaxie“.

Toto je historicky prvá fotografia supermasívnej čiernej diery v strede našej Galaxie. Vedci prišli s prelomovým objavom v strede Mliečnej cesty. Snímku vo štvrtok zverejnil medzinárodný tím astronómov, ide o kozmické teleso známe ako Sagittarius A* (Sgr A*).

Experti v rámci projektu Event Horizon Telescope (EHT), ktorý sa zameriava na sledovanie čiernych dier pomocou siete teleskopov, zverejnili snímku počas šiestich simultánnych tlačových konferencií v americkom Washingtone a ďalších mestách po celom svete. 


Astronómka Feryal Özelová zo Štátnej univerzity v Arizone počas tlačovej konferencie vo Washingtone povedala, že snímka čiernej diery predstavuje „prvý priamy obraz jemného obra v strede našej Galaxie“. Ide totiž o prvé priame vizuálne potvrdenie prítomnosti tohto neviditeľného objektu v strede našej Galaxie.

Historicky prvá snímka čiernej diery v našej Galaxii.
Historicky prvá snímka čiernej diery v našej Galaxii. Zdroj: TASR/Event Horizon Telescope Collaboration via AP

Čierna diera je štyri milióny ráz ťažšia ako Slnko

Sagittarius A* má hmotnosť zhruba štyri milióny ráz väčšiu, ako je hmotnosť nášho Slnka, a nachádza sa asi 26 000 svetelných rokov od Zeme. Ide o vzdialenosť približne 9,5 bilióna kilometrov.


„Je veľmi vzrušujúce ukázať vám dnes túto snímku,“ povedal riaditeľ projektu EHT Huib van Langevelde na tlačovej konferencii v nemeckom Garchingu. „Tieto bezprecedentné pozorovania výrazne zlepšili naše chápanie toho, čo sa deje v samom strede našej Galaxie,“ povedal vedec Geoffrey Bower z taiwanskej akadémie vied.

Odporúčané
„Bude chýbať všetkým, nielen kresťanom.“ Ľudí vo Vatikáne sme sa pýtali, čo pre nich znamenal pápež František „Bude chýbať všetkým, nielen kresťanom.“ Ľudí vo Vatikáne sme sa pýtali, čo pre nich znamenal pápež František 26. apríla 2025 o 7:29

Bower vo vyhlásení, ktoré zverejnilo Francúzske národné centrum pre vedecký výskum (CNRS), povedal aj to, že pozorovania tímu vedcov priniesli „nové poznatky o tom, ako tieto obrie čierne diery interagujú s okolím“.

Čo je čierna diera?

Čierne diery sú podľa AFP oblasti vesmíru, kde je gravitačná sila taká intenzívna, že z nich nemôže uniknúť nič, ani svetlo. Snímka teda nezobrazuje samotnú čiernu dieru, pretože je úplne tmavá, ale žiariacu plazmu v jasnom prstenci ohýbajúceho sa svetla.

Podľa Massachusettského technologického inštitútu (MIT) má plazma teplotu zhruba desať miliárd kelvinov. Samotná čierna diera Sagittarius A* je podľa MIT „neuveriteľne kompaktná“ a zmestila by sa na obežnú dráhu Venuše.

Domov
Zdieľať
Diskusia