Správa varuje, že priestor na zabránenie neodvratným klimatickým vplyvom sa neúprosne zatvára. Okrem masovej migrácie musíme v budúcnosti počítať aj s násilnými nepokojmi a vojnami.
Najnovšiu správu medzinárodného panelu o zmene klímy (IPCC) označil the Guardian za doteraz najpesimistickejšie varovanie. Z klimatickej správy na rok 2022 vyplýva, že ľudstvu sa manévrovací priestor zatvára rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a mnohé dôsledky budú ešte citeľnejšie a početnejšie, ako pôvodne predpovedali.
Správa je druhou časťou najnovšej analýzy IPCC, ktorého členovia do hĺbky analyzovali komplexné výsledky tisícok vedcov z oblasti klimatickej zmeny. V prvej augustovej časti správy vedci ustanovili nepopierateľnosť ľudskej zodpovednosti a pomenovali naliehavosť výziev.
The #IPCC released its latest #ClimateReport today, #ClimateChange 2022: Impacts, Adaptation & Vulnerability
— IPCC (@IPCC_CH) February 28, 2022
“The scientific evidence is unequivocal: #climatechange is a threat to human wellbeing & the health of the planet,” – @poertner_hans
➡️ https://t.co/sz89t4EKHj
🎥 ⬇️ pic.twitter.com/Ol0GCPFvu7
Kľúčové ekosystémy planéty strácajú svoju schopnosť pohlcovať oxid uhličitý a z „pľúc planéty“ sa rýchlo menia na zdroje skleníkových plynov. Trend rastu globálnych teplôt na úrovni vyššej ako 1,5 °C podľa vedcov vyústi do neodvratných vplyvov, topenia ľadovcov, vyššej intenzity požiarov, umierania stromov či topenia permafrostu, ktoré ešte viac zvýšia tempo vypúšťania skleníkových plynov.
Podľa klimatológa Hansa-Otta Pörtnera sa mnohé oblasti planéty stanú už čoskoro neobývateľné. „Váha vedeckých dôkazov je nespochybniteľná a klimatická zmena predstavuje hrozbu pre ľudské životy a zdravie planéty. Akékoľvek zdržanie v globálnej spolupráci bude znamenať, že zmeškáme termín na zabezpečenie prijateľnej budúcnosti.“
I've seen many reports, but nothing like the new @IPCC_CH climate report, an atlas of human suffering & damning indictment of failed climate leadership.
— António Guterres (@antonioguterres) February 28, 2022
I know people everywhere are anxious & angry. I am, too.
It's time to turn rage into #ClimateAction. https://t.co/ouBcbujyge
Asi polovica svetovej populácie – 3,5 miliardy obyvateľov, dnes žije v oblastiach, ktoré správa IPCC označila ako „vysoko zraniteľné“, čo znamená, že ich obyvatelia pocítia vážny nedostatok vody a potravín aj pri udržaní súčasného trendu otepľovania.
Generálny sekretár OSN António Guterres označil najnovšiu správu za bezprecedentnú. „Za život som videl množstvo vedeckých správ, no nič takéto. Najnovšia správa predstavuje atlas ľudského utrpenia, ako aj krutú obžalobu zlyhania svetových lídrov v otázke klímy.“
Správa IPCC sa venuje aj odôvodnenosti obáv z eskalácie vojnových konfliktov spôsobených nedobrovoľnou masovou migráciou. Vedec Jeffrey Kargel z amerického inštitútu planetárnych vied pri komentovaní výsledkov správy podotkol: „Súčasné vojnové ťaženie vo východnej Európe nevyplýva z klimatickej zmeny. Na základe aktuálnej vojny ale môžeme predpokladať, ako môžu medzinárodné vzťahy, medziľudské napätie aj geopolitika utrpieť. V budúcnosti sa štáty budú musieť vyrovnať s dôsledkami zmeny klímy, na ktoré dnes nie sú ani zďaleka pripravené.”