Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. februára 2022, 8:31
Čas čítania 0:54
Adam Novosad

SaS chce odluku cirkvi od štátu a zvoláva okrúhly stôl. Podľa poslanca Žiaka ju nežiadajú len ateisti

NEWS CIRKEV
Uložiť Uložené

SaS zvoláva na 15. februára okrúhly stôl k zmene financovania cirkví na Slovensku.

Strana SaS plánuje podľa poslanca Miroslava Žiaka na základe výsledkov sčítania obyvateľstva otvoriť otázku odluky cirkvi od štátu. Na 15. februára už zvolal okrúhly stôl, ku ktorému pozval koaličných partnerov, ale aj zástupcov každej relevantnej strany okrem extrémistov, aby prediskutovali súčasné nastavenie financovania cirkví aj Vatikánsku zmluvu, informujú Aktuality.sk.

Sčítanie obyvateľstva podľa SaS ukázalo, že cirkvi na Slovensku stratili výrazné množstvo (až sedem percentuálnych bodov) veriacich, ktorí vo formulári označili, že sa nehlásia k žiadnej cirkvi.

„Avšak financie si ponechávajú také isté, akoby sa nič neudialo. Naopak, peniaze im narastú aj tento rok. Takýmto štýlom by za päť, šesť desaťročí cirkvi nemali žiadnych nasledovníkov, ale financie by im rástli,“ vyhlásil Žiak. Prieskum verejnej mienky agentúry Focus z roku 2020 ukázal, že až 77 percent opýtaných odmieta finančne prispievať cirkvám.

sas
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Žiak chce, aby sa na okrúhlom stole zúčastnili aj zástupcovia Kresťanskej únie. Žiak sa podľa vlastných slov o odluke stihol neformálne rozprávať už aj s poslankyňou Annou Záborskou a ministerkou kultúry Natáliou Milanovou.

Anna Záborská z Kresťanskej únie však návrhy na odluku cirkvi od štátu nevníma ako dobrý nápad.

„Zásadná odluka cirkvi od štátu prebehla pred 30 rokmi a zostalo už len čiastočné financovanie cirkví ako kompenzácia za materiálne škody, ktoré im štát spôsobil počas komunizmu. Tému opakovane otvárajú liberáli bez hlbšieho poznania a pochopenia reality,“ napísala na Facebooku s tým, že o tejto veci s poslancom Žiakom viac nediskutovala.

Domov
Zdieľať
Diskusia