Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
1. januára 2022 o 17:54
Čas čítania 0:55
Ivan Koribanič

Deti v Anglicku sladkými nápojmi falšovali výsledky covid testov. Trik medzi sebou zdieľali na Tiktoku

Deti v Anglicku sladkými nápojmi falšovali výsledky covid testov. Trik medzi sebou zdieľali na Tiktoku
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
ZAUJÍMAVOSTI KORONAVÍRUS TIKTOK
Uložiť Uložené

Jeden z profilov zameraných na tento podvod mal viac než 20 000 sledovateľov.

Nealkoholické nápoje. Presne tie používali anglické deti na falšovanie domácich samotestov na koronavírus. Používali napríklad pomarančový džús alebo Coca-Colu. Vďaka tomu, že na test nakvapkali jeden z týchto nápojov namiesto roztoku na to určeného, im test vyšiel pozitívne. Deti sa tak vyhli chodeniu do školy, píše Unilad.

Návod dokonca medzi sebou zdieľali na platforme Tiktok. Jeden z účtov, ktorý sa vyslovene zameriaval na tento trik, mal vyše 20 000 sledovateľov. Videá, ktoré neboli publikované týmto kanálom, mali často označenie #fakecovidtest.

Po tom, čo sa tieto videá stávali čoraz populárnejšími a rozšírenejšími, ich Tiktok zmazal. „Naše pokyny pre komunitu jasne uvádzajú, že odstraňujeme akýkoľvek obsah, ktorý zahŕňa dezinformácie v súvislosti s ochorením covid-19,“ povedal hovorca Tiktoku.

Ďalej dodáva, že od vypuknutia pandémie sa platforma snaží šíriť relevantné informácie. Podľa generálneho tajomníka Asociácie vedúcich škôl Geoffa Bartona sa na podvode zúčastnila iba veľmi malá časť študentov.

Jedna z liverpoolskych škôl však musela napísať rodičom, aby ich varovala pred podvodom. „Vyzývame rodičov, aby zabezpečili, že sa testy nebudú zneužívať. Žiakom, ktorí sa zaujímajú o chemické pokusy a reakcie, odporúčame, aby sa o ne viac zaujímali na hodinách chémie v škole,“ napísal Barton.

Látky z dezinfekčných prostriedkov na ruky, jahody, Coca-Cola a dokonca aj kečup vytvárajú pozitívny výsledok testu. To však podľa stránky Full Fact neznamená, že tieto výrobky obsahujú koronavírus.

Pozitivitu testu má na svedomí samotná kyslosť látok. „Je veľmi nepravdepodobné, že test, ak je použitý správne, ukáže zavádzajúci údaj,“ stojí v stanovisku.

Domov
Zdieľať
Diskusia