Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je sponzorovaný obsah Oblastnej organizácie cestovného ruchu regiónu Vysoké Tatry.
6. januára 2022 o 10:30
Čas čítania 4:41
Sponzorovaný obsah

Je jedno, či sa chystáš na oddychovú prechádzku alebo na ťažší výstup. Vďaka týmto 7 tipom bude tvoja zimná turistika bezpečná

Je jedno, či sa chystáš na oddychovú prechádzku alebo na ťažší výstup. Vďaka týmto 7 tipom bude tvoja zimná turistika bezpečná
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry
ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Mal by si mať správnu výbavu, nepiť alkohol a do mobilu si uložiť číslo Horskej záchrannej služby.

Krásny výhľad na rozprávkovo zasnežené štíty láka čoraz viac ľudí na turistiku počas zimy. Čerstvý sneh vŕzgajúci pod nohami spolu s vymrznutými červenými lícami a teplým čajom v termoske vytvára idylickú zimnú kombináciu. Ak si vášnivý milovník hôr a chceš zorganizovať výlet do snehom pokrytých Tatier, mal by si vedieť, že turistika v zime je o čosi náročnejšia ako v iných ročných obdobiach. Nemusíš sa jej však vzdávať.

Stačí, ak si osvojíš niekoľko pravidiel, ktoré ti pomôžu minimalizovať riziko nehody pri pohybe v náročnejšom teréne. V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu regiónu Vysoké Tatry ti preto prinášame 7 tipov, vďaka ktorým bude tvoja zimná turistika dobre naplánovaná, bezpečná a príjemná. Je jedno, či sa chystáš na ľahšiu oddychovú prechádzku alebo na komplikovanejší výstup, rozhodne si ich prečítaj ešte predtým, ako vyrazíš.

Zásady, ktorými by si sa mal riadiť počas zimnej turistiky.
Zásady, ktorými by si sa mal riadiť počas zimnej turistiky. Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

1. Správne sa obleč a obuj

Vhodné oblečenie a obuv sú pri turistike dôležité v každom ročnom období. V zime však ešte o čosi viac. Keď si budeš vyberať, čo na seba, nezabudni, že aj keď sú práve nižšie teploty, pri vyššej fyzickej námahe sa začneš potiť. Preto je lepšie oblečenie vrstviť a zvoliť si namiesto bavlneného oblečenia radšej funkčné, ktoré odvádza pot.

mačky, topánky
Zdroj: Unsplash/Patrick Schneider

Samozrejme, základom bezpečnej túry je aj kvalitná pevná obuv. Obuj si vyššie topánky, ktoré sú dobre odolné voči vode. Sneh si však často nájde cestu dnu tak či tak, a preto nezabudni na náhradné ponožky alebo návleky, ktoré zabránia tomu, aby ti sneh napadal do topánok. Na topánky si môžeš pripevniť aj turistické mačky či protišmykové návleky pre istejší krok. Môžu sa hodiť aj turistické palice a podľa potreby aj čakan či lavínový výstroj. Všetky spomínané nástroje by si však mal vedieť správne používať. Nezabudni, že povinnou výbavou na turistiku je teplá čiapka, rukavice, šatka na krk a slnečné okuliare. 

2. Drž sa otvorených zimných turistických trás

Veľkým problémom je, že turisti si často myslia, že keď nejakú trasu zdolali v lete, poznajú ju a môžu sa po nej vydať aj v zime. Je to však veľmi nebezpečné. Vždy radšej mysli na to, že aj keď trasu dobre poznáš, vzhľadom na sneh a ľad bude túra omnoho komplikovanejšia a menej predvídateľná. Niektoré letné trasy navyše nemusia byť v zime vôbec sprístupnené. Ak sa tvoja obľúbená trasa z teplejších mesiacov vzhľadom na snehovú pokrývku uzatvorí, vždy to rešpektuj. Nechceš predsa riskovať pokutu a už vôbec nie svoje zdravie a život.

OOCR Región Vysoké Tatry
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Mapu celoročne otvorených chodníkov, ktoré sú vhodné aj na zimnú turistiku, nájdeš tu. Trasy si môžeš vyhľadávať podľa náročnosti. Pamätaj však na to, že otvorený chodník nemusí znamenať, že je aj upravovaný a bezpečný. Ak si začiatočník alebo sa len chceš nadýchať čerstvého horského vzduchu, môžeš sa vybrať na nenáročnú prechádzku z Hrebienka k Vodopádom Studeného potoka. Je to ľahká, takmer dvojkilometrová trasa, ktorú zvládne každý približne za 50 minút. Odporúčame zastaviť sa cestou aj na Rainerovej chate.

Ak však túžiš po poriadnom výšľape, môžeš si zvoliť celodennú túru z Belianskych do Vysokých Tatier. Táto trasanecelých 20 kilometrov a budeš na ňu potrebovať približne päť a pol hodiny. Možností je veľa – od výstupu na najvyššie položenú a celoročne otvorenú Téryho chatu až po príjemnú zimnú túru na Popradské pleso alebo Sliezsky dom.

Celoročne otvorené turistické chodníky vo Vysokých Tatrách.
Celoročne otvorené turistické chodníky vo Vysokých Tatrách. Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

3. Na túru sa vopred poriadne priprav

Keďže podmienky na zimnú turistiku sú náročnejšie, je obzvlášť dôležité všetky ich vopred zohľadniť a celú túru dôkladne naplánovať. Nesmieš zabudnúť na to, že v zime sú dni podstatne kratšie a zotmieť sa môže veľmi rýchlo. Bude teda lepšie, keď si privstaneš a na túru vyrazíš v skorých ranných hodinách, pretože po snehu kráčame prirodzene pomalšie. Pri plánovaní mysli na to, že na zostup budeš potrebovať približne 70 % z času, ktorý si potreboval na výstup. A nezabudni ani na časovú rezervu. Príroda vie byť totiž poriadne nevyspytateľná. 

OOCR Región Vysoké Tatry
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Počasie treba sledovať aj počas zimy, pred túrou si vždy over aktuálne výstrahy, či nehrozia snehové búrky, prípadne lavíny. Môžeš tak urobiť nielen na internete, najpresnejšie informácie sa dozvieš v tatranských informačných kanceláriách alebo od Horskej záchrannej služby.

Súčasťou prípravy by malo byť určite aj horské poistenie a pred odchodom na túru sa zapíš do knihy vychádzok a túr v tvojom ubytovacom zariadení. O predpokladanej trase a príchode informuj aj svojich blízkych.

4. Lavínový vyhľadávač ti môže zachrániť život

V lete sa najviac obávame búrok, v zime zase lavín. Na svoju túru si preto vyberaj také chodníky, ktoré neprechádzajú cez lavínové dráhy. V prípade zvýšeného lavínového nebezpečenstva si zvoľ radšej trasy v nižších polohách a vyhni sa hrebeňovým úsekom. Najväčšou istotou však je lavínový vyhľadávač, ktorý si môžeš pripevniť na telo. Je to prístroj, bez ktorého by si do vysokohorského terénu vôbec nemal vstupovať. Pred lavínou ťa síce neochráni, ale môže ti zachrániť život tým, že vyšle signál na ďalšie podobné zariadenie, ak ťa lavína náhodou zasype.

OOCR Región Vysoké Tatry
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

5. Alkohol na túru nepatrí 

Je jedno, či sa chystáš na lyže, snežné skútre, snowboard, prechádzku alebo turistiku, alkohol pri týchto aktivitách vynechaj. Ak si chceš s priateľmi pripiť, počkajte, kým sa vrátite domov do tepla. Dookola omieľaná fráza „daj si aspoň jeden, aby si sa zahrial“ môže byť veľmi nebezpečná. Alkohol v tele totiž predstavuje ďalšie riziko, a to najmä pri mínusových teplotách. Na túru si vezmi skôr teplý čaj v termoske, ktorý ťa príjemne zahreje.

6. Nutnosti do batoha

Každý skúsený milovník turistiky dosvedčí, že v zime by si mal mať v batohu náhradné rukavice, ponožky a termotričko. Pribaliť si môžeš aj leukoplasty na drobné zranenie, spevňovací obväz ako prvú pomoc, ktorá sa ti v horách môže zísť, ale aj baterku, keby ťa zastihla tma. Dôležité je mať pri sebe dostatok tekutín, a to v spomínanej termoske alebo v dvojstennej fľaši, ktorá dokáže udržať teplo, aby si telu nespôsobil šok príliš studenou vodou. Nezabudni na niečo pod zub. Zvoliť môžeš napríklad energetickú tyčinku, ktorá ti rýchlo dodá energiu. 

sneh, turistika, termoska
Zdroj: Unsplash/Yann Allegre

7. Ulož si číslo Horskej záchrannej služby

Ako sme spomenuli v úvode, zimná turistika môže byť o čosi nebezpečnejšia. Preto bude lepšie, ak na túru nepôjdeš sám, ale v skupine. Ideálne bude, keď si každý z vás vezme plne nabitý mobil a v ňom bude mať uložené číslo Horskej záchrannej služby – 18 300. Novinkou je aj mobilná aplikácia, ktorá nahlási tvoju presnú polohu a uľahčí záchranárom prípadné pátranie.

Pestré aktivity

A ak sa ani s týmito tipmi na turistiku v zime necítiš, nevešaj hlavu. V Tatrách na teba predsa čaká množstvo iných zaujímavých aktivít. Navyše ťa môžeme uistiť, že poriadna tatranská lyžovačka ani zďaleka nie je jedinou možnosťou. V Tatranskej Lomnici nájdeš horskú bobovú dráhu dlhú 482 metrov a v Starom Smokovci môžeš zažiť zábavnú dennú aj nočnú sánkovačku z Hrebienka.

OOCR Región Vysoké Tatry
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

V Smokovci však môžeš vidieť aj nádherný Tatranský ľadový dóm, na ktorý použili neuveriteľných 225 ton ľadu, alebo si môžeš užiť adrenalínovú jazdu na snežných skútroch. Zoznam možností je dlhý. Môžeš sa zviezť lanovkou, prežiť bláznivý deň v termálnom akvaparku, užiť si príjemný wellness s výhľadom na zasnežené vrchy alebo vyskúšať kryoterapiu. Jedno je však isté. Či už vyrazíš za turistikou, oddychom, alebo adrenalínovým zážitkom, Tatry ťa vždy očaria.

objav zážitok presne pre teba
OOCR Vysoke Tatry
Zdroj: OOCR Vysoké Tatry

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

OOCR Región Vysoké TatryOOCR Región Vysoké TatryOOCR Región Vysoké TatryOOCR Región Vysoké Tatry
Zobraziť galériu
(11)
Domov
Zdieľať
Diskusia