Mazurek, Blaha aj Harabin zdanlivo vyzývajú Slovákov, aby sa dali zaočkovať. Nejde však o pravdivé citáty, ale hoaxy bojujúce proti hoaxom, ktoré vznikli na populárnych meme stránkach.
Štefan Harabin, Marian Kotleba či Milan Mazurek v posledných dňoch vyzývajú obyvateľov Slovenska, aby si konečne uvedomili, že vakcína je jediný spôsob, ako poraziť koronavírus a dostať sa z pandémie.
Toto síce nie je realita, ale keď si na Instagrame videl hromadiace sa fotografie týchto pánov s amatérsky vyzerajúcimi citátmi o tom, ako zmenili názor, prestali podkopávať vedu a rozhodli sa odporúčať očkovanie, tak sa ti to iba nesnívalo.
Na sociálnych sieťach sa rozbehla iniciatíva, ktorá vznikla spontánne po tom, čo sa na Twitteri začali objavovať fotomontáže českého speváka Daniela Landu, ktorý dlhodobo spochybňuje závažnosť koronavírusu aj opatrenia, ktoré vlády v Česku či na Slovensku zaviedli proti pandémii.
Na obrázkoch svietia citáty, kde Landa vyzýva svojich spoluobčanov, nech spoločne porazia pandémiu vakcínami. Odkedy sa v posledných rokoch začali na sociálnych sieťach intenzívne šíriť dezinformácie, zľudovela veta „Nie je to pravda, ale mohla by byť“, a tak sa satirické stránky z Česka aj zo Slovenska spojili, aby podľa vlastných slov nechali dezinformátorov ochutnať vlastnú medicínu.
Viac ako 50-tisíc ľudí, ku ktorým sa citáty okamžite dostanú
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Na ktorých meme stránkach sa iniciatíva rozbehla najintenzívnejšie.
- Koľko desiatok tisíc ľudí dohromady dokážu okamžite osloviť.
- Prečo je na obrázkoch práve Kotleba, Mazurek, Blaha či Harabin.
- Ako vznikol nápad reagovať vlastnými hoaxami na šíriace sa hoaxy.
- Či si tvorcovia citátov myslia, že by naozaj mohli presvedčiť antivaxerov.
- Ako antivaxeri reagovali na citáty priamo vo svojich skupinách na Facebooku.
- Čo tvorcovia hovoria na kritiku, že hoaxami na hoaxy netreba odpovedať.
- Ako sa k tvorbe falošných citátov pridali dokonca aj vládni politici.
- Prečo vraj podľa spomínaného politika ide o „hoax, ktorý nikomu neublíži“.