Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
19. decembra 2021, 9:30
Čas čítania 6:19
Tímea Krauszová

Hádky, stres, naháňačky. Vianoce nie sú „sviatkami pokoja“ pre týchto mladých ľudí, trápia ich depresia aj úzkosti

Hádky, stres, naháňačky. Vianoce nie sú „sviatkami pokoja“ pre týchto mladých ľudí, trápia ich depresia aj úzkosti
Zdroj: Unsplash/Liza Summer, Uliana Kopanytsia, volně k užití
ZAUJÍMAVOSTI DUŠEVNÉ ZDRAVIE VIANOCE
Uložiť Uložené

„Kým sa Vianoce blížia, tak sa na ne teším. Keď sa začnú prípravy, začnem sa tešiť na to, kedy sa skončia,“ opísala pre Refresher svoje pocity pred sviatkami Jana. Nie všetci sa na zimné sviatky tešia: mnohých trápia duševné problémy, ktoré vianočné prípr

O Vianociach sa hovorí ako o najkrajšom období v roku. Sneh, svetielka, koledy, vymýšľanie, aký darček by potešil ľudí, ktorých máme radi, sú vykreslené aj vo filmoch či v piesňach ako idylické obdobie. Trochu stresu, ktorý však  stojí za tie maškrty a úsmevy.

Nie každý to však prežíva takto pozitívne. Na niektorých ľudí pred sviatkami doľahnú pocity úzkosti a depresívne stavy. Množstvo ľudí a predsviatočný zhon ich stresuje a cítia sa vyčerpaní. Nevedia sa sústrediť, nevládzu a ani sa nechcú veľmi hýbať, a hoci sú unavení, nedarí sa im ani zaspať. Niekoľkí z nich nám vyrozprávali, ako sa u nich (pred)vianočná depresia prejavuje a čo robia, aby ju prekonali a dostali sa z nej.

Nechcem nič robiť

Vzhľadom na citlivosť témy nás náš čitateľ požiadal o zachovanie anonymity. Pre účely článku mu preto budeme hovoriť Tomáš. Má 16 rokov a venuje sa fotografii, žije v Bratislave so svojimi rodičmi. Hovorí, že depresia u neho nastupuje hneď, ako sa v obchodoch objaví vianočná výzdoba, čo je prakticky hneď po Halloweene a Dušičkách. „Ťažko povedať, či je to z Vianoc, keďže to ťahám už nejaký čas.“

mobil, depresia, psychológia, plač
Zdroj: Unsplash/Adrian Swancar

Prejavuje sa to u neho nechuťou čokoľvek robiť. Najhoršie na tom je, že keďže už nie je malý chlapec, do prípravy na sviatky sa musí doma zapojiť. „Či už zháňať darčeky, stromček, Štedrú večeru a všetko okolo toho. Nebaví ma to,“ povedal nám. Myslí si, že rodina len hľadá zámienku stretnúť sa, ale nie je za tým skutočná túžba tráviť spolu čas.

Občas čakám, kým to prejde samo. Spánok vie byť super vypínač týchto stavov, ale niekedy sa ťažko zaspáva s hlavou plnou negatívnych a veľmi zlých myšlienok.

Odporúčané
Dala som si víno, celý večer si pamätám zahmlene. Slovenky otvorene o tom, aké boli prvé Vianoce s rodičmi ich frajerov Dala som si víno, celý večer si pamätám zahmlene. Slovenky otvorene o tom, aké boli prvé Vianoce s rodičmi ich frajerov 5. decembra 2021, 14:30

Nezvláda ani preplnené obchody. „Tie dva mesiace, keď sa všetko okolo Vianoc rozprúdi na stodesať percent, by som najradšej zostal v posteli, nič nerobil, nič neriešil, s nikým sa nerozprával, iba by som si pustil nejakú hudbu a zostal vo svojom klbku bolesti a nechal ostatných, nech sa trápia.“ Tieto myšlienky sa pokúšal rozobrať aj so psychologičkou.

Zatiaľ mal len jedno sedenie, no nepozdávajú sa mu doterajšie závery odborníčky. Povedala mu, že jeho pocity môžu súvisieť s jeho životným štýlom. Celý rok zažíva stres aj nespavosť, nejedáva pravidelne. „Rozmýšľal som aj nad možnosťou preskočiť psychológa a ísť rovno k psychiatrovi na prášky, ale nechcem to mať v zázname. Tak s tým bojujem sám.“ Ako? Pustí si hudbu a snaží sa zamestnať si hlavu.

„Nejde to vždy. Občas čakám, kým to prejde samo. Spánok vie byť super vypínač týchto stavov, ale niekedy sa ťažko zaspáva s hlavou plnou negatívnych a veľmi zlých myšlienok,“ vysvetlil nám. Rezignovane tvrdí, že veci sú jednoducho také, aké sú, a nič sa s tým nedá robiť. S kamarátmi o tom hovorí málokedy.

Ľahšie formy depresie, pri ktorých sa človek zanedbáva, cíti neustálu únavu a beznádej, môžu vyústiť do ťažkej depresie, keď je už nevyhnutná hospitalizácia. Každý prípad je individuálny a patrí do rúk psychológovi. Z 300 000 ľudí, ktorí na Slovensku trpia depresiou, sa lieči iba niečo viac ako polovica. Často je to obranná reakcia alebo následok traumy. Prečítaj si viac v našom článku o depresii, v ktorom psychologička vysvetľuje aj to, ako s ňou žiť.
hnev, nadávky
Zdroj: Unsplash/Christopher Ott

Nekonečný vianočný harmonogram

Tridsiatnička Jana vraví, že ešte na jeseň, zhruba do novembra, sa jej darí na Vianoce tešiť. Dovtedy ju drží nádej, že tie najbližšie sviatky budú už lepšie ako predošlé desiatky. No zatiaľ sa to nikdy nezlepšilo, a tak s nahodením vianočnej dekorácie v obchodoch nastupuje aj jej depresívna nálada. „Moju vianočnú depresiu spôsobuje to, že moja rodina sa potrebuje držať tradícií. Ale nie takých tých pekných, že všetci sme spolu, ale blbostí.“ Veci sa dodržiavajú, lebo sa takto dodržiavali aj v minulosti a preto, že sa to patrí.

Jana však tento postoj nezvláda, no akýkoľvek prejav nesúhlasu vyvolá scénu, ktorá len viac naštiepi už aj tak krehkú atmosféru okolo rodinných stolov. Množné číslo, tých stolov je viac. „V našej rodine mávame každý jeden deň počas Vianoc nejaký rodinný obed. Na tretí deň sa už nemáme ani o čom baviť, tak je tam také trápne ticho. Alebo sa rieši, prečo ešte nemáme deti.“

Moja vianočná depresia funguje asi tak, že kým sa Vianoce blížia, tak sa na ne teším. Keď sa začnú prípravy, začnem sa tešiť na to, kedy sa skončia.

Podľa Janiných slov majú prakticky agendu mítingov, ktoré musia stihnúť. Konkrétni príbuzní sa navštevujú vždy v rovnaký deň aj čas, do toho sa musia stihnúť pripraviť jedlá aj navštíviť kostoly. „U nás boli sviatky o povinných jazdách. Dopredu bolo určené, čo máš kedy jesť, ktorý film sa pozerá, aké koledy sa hrajú, koho kedy ideš navštíviť. Celé to bolo sprevádzané hádkami, lebo tradície predsa treba dodržať do najmenších podrobností.“

Odporúčané
Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? 22. februára 2024, 14:30

Jej babka vždy pečie tie isté koláče, ktoré viacerí členovia rodiny nemajú radi. Každoročne potom počúvajú babkin plač: sťažuje sa, že sa tak snažila a nikto ich neje. Už od detstva má Jana vytvorenú v hlave jednoduchú rovnicu: Vianoce = stres. „Moja vianočná depresia funguje asi tak, že kým sa Vianoce blížia, tak sa na ne teším. Keď sa začnú prípravy, začnem sa tešiť na to, kedy sa skončia.“ Jediné, čo jej pomáha prežiť ich každý rok, je myšlienka na to, že to trvá len niekoľko dní a potom sa môže vrátiť k svojmu životu.

vianočné pečivo, koláče, medovníčky
Zdroj: Unsplash/Uliana Kopanytsia

Napriek tomu má svoju rodinu rada a chce s ňou tráviť čas, aj keď ju to stojí veľa energie. Preto zatiaľ sviatky u rodičov nevynechala. Ale problémy, ktoré opisuje, pociťuje rodina celoročne. „Rovnaký problém ako ja majú aj iní členovia rodiny, akurát mimo Vianoc je to otázka pár hodín pri rodinnom obede. Nie je to niekoľko dní v kuse.“ Najmä ľudia, ktorí v priebehu roka žijú ďalej od rodičov a starých rodičov, si podľa jej slov uvedomujú, že nie je úplne normálne robiť rozbroje preto, že niekto si neprosí kapustnicu.

Zlé myšlienky v hlave

Študentka obchodnej akadémie Sofia sa nám ozvala s tým, že v období pred Vianocami zažíva úzkostné stavy. Prvýkrát sa prejavili pred dvoma rokmi. Sprevádzalo ich búšenie srdca, zrýchlené dýchanie aj tep, bolesti hlavy a na hrudníku. „Nedokážem sa sústrediť na to, čo v danej chvíli robím, a v hlave mám plno zlých myšlienok, ktoré nie sú pravdivé,“ opísala nám, čo jej počas úzkostí prebieha hlavou. „Domýšľam si. Vyhýbam sa očnému kontaktu. Niekedy aj plačem,“ povedala.

Odporúčané
Katolíci, evanjelici, moslimovia či ateisti. Zisťovali sme, ako slávia Vianoce mladí Slováci. Dodržiavajú ešte tradície? Katolíci, evanjelici, moslimovia či ateisti. Zisťovali sme, ako slávia Vianoce mladí Slováci. Dodržiavajú ešte tradície? 12. decembra 2021, 14:30

Tieto stavy u nej pretrvávajú od decembra zhruba do mája. Potom ustúpia a znovu sa cíti byť sama sebou, až kým neprídu ďalšie Vianoce. Riešila to už aj so svojimi rodičmi a pravidelne navštevuje psychologičku. Dostala aj lieky od psychiatra, no po troch mesiacoch stále neprišlo k zlepšeniu. „Teraz sa snažím pracovať sama so sebou a s odstupom času zisťujem, že to ide.“

Využíva rôzne psychologické techniky, ktoré jej pomáhajú nepodľahnúť úzkostiam a zlým myšlienkam. Jej stav najmä spočiatku prehĺbila pandémia a izolácia, ktorú so sebou priniesla. „Boli sme zatvorení medzi štyrmi stenami a s kopou myšlienok v hlave,“ opísala. Ale už si na zmenu zvykla a môže sa znovu sústrediť na zlepšovanie duševného zdravia.

Úzkosť môže prerásť až do panických stavov. Nie je pritom zriedkavou poruchou, v nejakej podobe ju zažije podľa Ligy za duševné zdravie 20 až 25 % populácie v určitom období života a častou príčinou je vytesnenie negatívnych pocitov. Ak pociťuješ úzkosti aj ty alebo ťa táto téma zaujíma, prečítaj si náš komplexný článok o úzkosti
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Liza Summer

Bez tabletky nezaspím

Aj pätnásťročná Tereza má skúsenosti s depresiou. Začala sa u nej prejavovať po tom, keď sa pred rokom dozvedela, že jej mama bola niekoľkokrát na psychiatri. V spoločnej domácnosti žije len s ňou a s ich psom. V tom istom čase sa jej rozpadlo úzke priateľstvo a doľahlo to na ňu. „Bola som vtedy strašne smutná. Akoby som svet už nevidela tak ružovo ako predtým. Plačem, až kým nie som zo všetkého unavená, potom si len dám sprchu a idem spať,“ opísala nám.

Musím užívať tabletky, inak by som nezaspala.

Odporúčané
Psychologička: Niektorí moji klienti berú traumatizujúce situácie ako úplne bežné veci. „Len som občas dostal na zadok,“ hovoria Psychologička: Niektorí moji klienti berú traumatizujúce situácie ako úplne bežné veci. „Len som občas dostal na zadok,“ hovoria 15. októbra 2021, 9:30

S Vianocami sa jej celkovo nespájajú dobré spomienky. Jej mama na psychiatrii skončila, lebo odmietala brať predpísané lieky alebo ich kombinovala s alkoholom, a to aj počas sviatkov. Tereza však chodí k psychologičke, ktorá jej podľa jej vlastných slov veľmi pomáha, a rada by k nej chodila ešte častejšie. „Pomáha mi v tom, že ma nijak neskritizuje za nič, čo jej poviem. Ani za tie najhoršie veci, ktoré môžem povedať.“

Vďaka odbornej pomoci sa jej darí nachádzať samu seba, vidí svoje chyby, ale aj prednosti. Je to vzácny vzťah, pretože vo všeobecnosti už ľuďom neverí. „Sklamalo ma veľa ľudí a na sto percent už neverím nikomu. Jednoducho mám v hlave taký blok,“ povedala nám. Bojí sa ďalšieho sklamania, a tak napriek tomu, že je extrovertka a chýba jej spoločnosť počas lockdownu, je pre ňu ťažké začať niekomu veriť.

O svojom duševnom zdraví okrem psychologičky s ľuďmi nehovorí. Vraví, že aj jej mame sa polepšilo, odkedy bola v nemocnici, čo jej dodáva ďalšiu silu. „Bežné aktivity sa mi daria, ale mám problém so spánkom. Musím užívať tabletky, inak by som nezaspala.“ Nestratila však chuť do jedla a dodáva, že školu zvláda, keďže jej spôsobuje len občasný stres.

Kde hľadať pomoc, ak máš pocity úzkosti, stres alebo iné psychické problémy:
– Národná linka na podporu duševného zdravia: 0800 193 193
– Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 (bezplatná nonstop linka, poruke sú psychológovia, psychiatri, sociálni pracovníci)
– Linka detskej istoty: 116 111 (bezplatná nonstop linka pre deti a mladých ľudí)
– Internetová poradňa IPčko (ponúkajú aj chat a emailovú poradňu)
– Národná linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212

V prípade krízy alebo psychických ťažkostí v súvislosti s pandémiou covid-19 sa môžeš ozvať aj na Krízovú linku pomoci: 0800 500 333 (24/7).
Domov
Zdieľať
Diskusia