Meteorologička zo SHMÚ pre Refresher objasnila, o aký jav ide.
Otec našej čitateľky v stredu ráno (8. 12. 2021) fotoaparátom zachytil na oblohe nad Oravskou Lesnou nezvyčajný jav. Oslovili sme preto Slovenský hydrometeorologický ústav, aby sme bližšie zistili, čo vlastne na fotkách máme možnosť vidieť.
„Ide o nádherný halový jav (slnečné halo), ktorý vzniká lomom slnečného svetla na kryštálikoch ľadu v atmosfére. Halo sa zväčša vyskytuje pri vysokej oblačnosti typu cirrus, resp. cirrostratus,“ povedala vedúca odboru Klimatologická služba SHMÚ Katarína Mikulová pre Refresher.
Ako uvádza SKYbrary, úkaz, ktorý sa inak označuje aj ako parhélium, možno pozorovať kdekoľvek na svete počas ktoréhokoľvek ročného obdobia (oblaky ľadových kryštálov sa vyskytujú vo vysokých nadmorských výškach, kde je vždy chladno), ale nie sú vždy zreteľné alebo jasné. Parhéliá sú najlepšie viditeľné a najnápadnejšie, keď je Slnko blízko horizontu. Vďaka tomu sú bežnejšie vo vyšších zemepisných šírkach a v stredných zemepisných šírkach počas zimných mesiacov, keď je slnko na oblohe nižšie.