V niektorých domácnostiach sa miešajú nielen kultúry, ale aj náboženstvá. Prejaví sa to aj v tom, ako potom spoločne pristupujú k Vianociam, tradične kresťanskému sviatku, ktorý slávi narodenie Ježiša Krista.
Do kostola alebo pred telku s koláčikmi v ruke? V decembri alebo až v januári? Kedy a ako slávia naši čitatelia Vianoce – ak vôbec? Rozprávali sme sa s niekoľkými mladými Slovákmi, ktorí nám opísali, ako prebiehajú v ich domácnosti sviatky, ktoré označujeme za tie najkrajšie v roku. Niektorí z nich ich vôbec neslávia.
Manžel si dnes už na kostol ani nespomenie
Jedna z našich respondentiek žije v katolícko-ateistickom vzťahu. Radka o sebe hovorí ako o neveriacej, vyštudovala religionistiku a na vieru sa pozerá skôr z vedeckého hľadiska, jej manžel je zase praktizujúci katolík. Sú spolu už šesť rokov, dva roky ako manželia, a majú spolu malého syna.
Viera, resp. neviera občas spôsobila komplikácie v ich vzťahu, no nikdy neboli natoľko ostré, aby ich v rešpekte a slušnosti nevedeli vyriešiť. Radka hovorí, že so sviatkami nemajú problémy. „Vianoce slávime zväčša podľa mojich predstáv, teda tak, ako to bolo u nás doma.“
Advent v ich domácnosti neslávia, hoci majú adventný veniec a výzdobu, pôst nedodržiavajú. Už ani manžel, ktorý sa podľa Radkiných slov zrejme asimiloval. „Na Štedrý deň máme pôst skôr pre ‚srandu‘, že kto uvidí skôr zlaté prasiatko. Neskoro raňajkujeme a večera je okolo piatej, takže nikomu obed nechýba.“ Dodržiavajú niekoľko tradícií: otec rodiny rozkrojí jablko, matka dá pod taniere šupiny z kapra a okolo stola putuje oblátka s medom.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či manžel katolík vyžaduje návštevu kostola aj od manželky a kedy chodí na polnočné omše.
- Ako vníma kresťanský sviatok mladý ateista, ktorý randil aj so silne veriacou ženou.
- Aký je pohľad slovenského moslimského manželského páru na vianočné sviatky a či majú doma aspoň stromček alebo darčeky.
- Ako spolu vychádzali pravoslávny muž a žena evanjelička a kde trávili sviatky.