Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. novembra 2021, 10:44
Čas čítania 1:51
Daniel Mikolášik

Novinári SME urážali speváčku Simu Magušinovú pre vieru v Boha. Žilinka chce, aby to vyšetrila špeciálna prokuratúra

OSOBNOSTI NOVINÁRI SIMA MAGUŠINOVÁ
Uložiť Uložené

Na kyberšikanu reagovali mnohé známe osobnosti z oblasti šoubiznisu, kultúry či politiky. Šéfredaktorka SME sa za kolegov ospravedlnila.

Posledné dni žijú sociálne médiá verejnými posmeškami komentátora portálu sme.sk Petra Tkačenka a publicistu Rada Ondřejíčka (autor Cynickej obludy) na adresu speváčky Simy Magušinovej, rodenej Martausovej.

Na Twitteri jej tvorbu nazvali „infantilnou hrôzou“ a „nekreatívnou, uslintanou, gýčovou sr*čkou“. Celé to odštartoval Tkačenko nasledujúcim statusom: „Taká vec. Už niekto napísal hanopis na Simu Martausovú alebo to zas budem musieť urobiť ja?“

Ondřejíček reagoval slovami: „Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým.“ Odzneli aj ďalšie poznámky, ako napríklad že by speváčku mali podľa Tkačenka „zašiť, aby sa zastavila nová produkcia“.

Na twitterovú komunikáciu medzi Tkačenkom a Ondřejíčkom upozornil medzi prvými konzervatívny denník Postoj, ktorého redaktorom je manžel speváčky Simy Magušinovej Michal Magušin. Vo svojom blogu komunikáciu medzi komentátorom a publicistom SME nazval Ján Magušin (švagor speváčky) progresívnym pokrytectvom.

Ondřejíček priznal, že prestrelil. Ospravedlnila sa aj šéfredaktorka SME

Na kyberšikanu už reagovali mnohé známe osobnosti z oblasti šoubiznisu, kultúry či politiky vrátane samotnej šéfredaktorky SME Beaty Balogovej, ktorá podotkla, že poznámka na Magušinovej adresu je hlúpa a „unáša aj jednoduchý výkrik, že niečo sa nám nepáči, smerom, kde sa už kritika ťažko obhajuje. Kde by vôbec nemala byť“.

Odporúčané
Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) 19. apríla 2024, 17:00

Balogová sa za svojich kolegov v ďalšom statuse verejne ospravedlnila. Spolupracovníci SME by sa podľa nej nemali hanlivo vyjadrovať o kresťanoch. „Je to neakceptovateľné a redaktori by mali vážiť slová. Nastavujeme svoje hranice vo verejnom priestore a má to význam len vtedy, ak to robíme konzistentne a nevyužívame to na kultúrne vojny,“ dodala.

K celej veci sa v utorok vyjadril aj Rado Ondřejíček, ktorý v pôvodnej twitterovej komunikácii prirovnal Magušinovú k postihnutým pre jej vieru. „Áno, prestrelil som. Prepáčte. Urazil som ľudí, ktorých som uraziť nechcel, a ani Sima Martausová ako človek nie je tá, s kým mám reálny problém, nie ona je nepriateľ, úplne iní ľudia sú. Jej sa ospravedlňujem zvlášť,“ napísal a dodal, že si bude dávať väčší pozor.

Verejnoprávna televízia vyjadrila podporu. Žilinka chce, aby to vyšetrila špeciálna prokuratúra

Po posmeškoch sa verejnoprávna RTVS rozhodla vyjadriť podporu speváčke Sime Magušinovej. V súvislosti s Medzinárodným dňom tolerancie a témou šikanovania pre náboženské presvedčenie odvysielala v utorok večer na Jednotke koncert Simy Magušinovej pod názvom Mosty Gesharim: Sima Martausová. Dodala aj, že si váži princípy tolerancie a ostro odsudzuje akúkoľvek diskrimináciu.

Na twitterovú komunikáciu reagoval v stredu aj generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Podľa jeho slov sloboda prejavu neznamená znevažovanie a urážanie. Považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu, a to zvlášť vtedy, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári.

Odporúčané
V deň výročia smrti Jána a Martiny si film o ich vražde pozrelo viac ako 500 hostí V deň výročia smrti Jána a Martiny si film o ich vražde pozrelo viac ako 500 hostí 23. februára 2023, 15:00

„Zabezpečí (Maroš Žilinka – pozn. red.) preto, aby prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry, v ktorého pôsobnosti sú trestné činy extrémizmu, bolo vyšetrené, či hrubým znevažovaním urážlivými verejnými víkendovými výrokmi na Twitteri komentátora denníka SME na adresu speváčky Simy Magušinovej nedošlo k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia,“ píše sa v stanovisku.

Domov
Zdieľať
Diskusia