Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Tento článok je PR správa spoločnosti ČSOB.
14. novembra 2021, 8:30
Čas čítania 2:10
Sponzorovaný obsah

Ak by si tam vtedy stál, mal by si zimomriavky. Vydaj sa s nami po stopách nežnej revolúcie

HISTÓRIA NEŽNÁ REVOLÚCIA
Uložiť Uložené

Možno okolo nich chodíš každý deň a ani netušíš, čo všetko sa tu dialo.

Poď spoznávať Bratislavu z trošku inej perspektívy. O nežnej revolúcii si už určite počul, no možno ani netušíš, že sa spája s obľúbenými miestami hlavného mesta, kde si trávil nejeden večer. Napríklad taká Umelka nie je len miestom, kam si môžeš ísť sadnúť s kamarátmi na pivo.

Vďaka ČSOB nadácii a jej náučnému chodníku spoznaj miesta, ktorými si určite neraz prešiel a pred 32 rokmi sa tu písala dôležitá história. Najbližšie, keď budeš mať na Námestí SNP meeting point s kamošmi či rande, môžeš ich alebo partnera ohúriť zaujímavosťou, ktorú si sa dočítal. 

Udalosti zo 17. novembra 1989 na pražskej Národnej triede vyvolali okamžitú reakciu aj na Slovensku. Prvé demonštrácie sa konali v Bratislave, hlavnom meste Slovenska a po Prahe druhom najdôležitejšom sídle moci vtedajšej československej federácie. Vyber sa teda s nami na prechádzku Po stopách Novembra ’89 a pripomeň si hodnoty, ktoré revolúcia priniesla a ktoré je potrebné chrániť aj dnes.

1. Námestie SNP

bratislava, nežná revolúcia
Zdroj: ČSOB

Od 22. novembra 1989 sa na Námestí Slovenského národného povstania odohrávali masové demonštrácie proti komunistickému režimu. Protestujúci, ktorých boli desaťtisíce, žiadali o prijatie požiadaviek Verejnosti proti násiliu (tzv. VPN) a študentského hnutia. Na námestí zneli hymny nežnej revolúcie, odvážne pokriky, ikonické štrnganie kľúčmi, no aj prejavy predstaviteľov VPN či iných profesií. Revolúciu, ktorá Slovensku priniesla slobodu, na námestí dodnes pripomína pamätná tabuľa.

2. Univerzita Komenského – Šafárikovo námestie

bratislava, nežná revolúcia
Zdroj: ČSOB


Ešte v roku 1968 bola pred budovou, v ktorej nájdeme aulu Univerzity Komenského, vojskami Varšavskej zmluvy zastrelená mladá študentka Danka Košanová. Práve z tohto dôvodu sa tu v predvečer novembrových udalostí zastavil prvý pochod študentov. O štyri dni neskôr sa v budove stretli študenti filozofickej fakulty, ktorí prečítali vyhlásenie protestujúce proti zásahu bezpečnostných zložiek v Prahe. Študenti sa v aule stretli so zástupcami pedagógov a založili vôbec prvý štrajkový výbor študentov na Slovensku. Protestný pochod zo 16. novembra 1989 dodnes pripomína pamätná tabuľa, ktorú nájdeme na priečelí budovy.

3. Academia Istropolitana – Ventúrska ulica

bratislava, nežná revolúcia
Zdroj: ČSOB


V sídle najstaršej univerzity na Slovensku študenti Vysokej školy múzických umení, ktorá tu vtedy sídlila, vyhlásili 21. novembra 1989 okupačný štrajk. Budova sa počas prelomových udalostí stala centrom študentského hnutia, v jej priestoroch sa vyrábali letáky a plagáty pre celé Slovensko a sídlil v nej aj celoslovenský koordinačný študentský štrajkový výbor.

4. Umelecká beseda slovenská – Dostojevského rad

bratislava, nežná revolúcia
Zdroj: ČSOB

Umelka ako obľúbené miesto slovenských umelcov sa stala miestom vzniku legendárnej Verejnosti proti násiliu. 19. novembra 1989 sa tu zišli stovky aktivistov, hercov, umelcov či disidentov a vytvorili širokospektrálnu platformu občanov proti komunistickému režimu. Medzi zakladateľov patrili Ján Budaj, Milan Kňažko, Peter Zajac, Rudolf Sikora či Fedor Gál. Verejnosť proti násiliu sa dodnes považuje za jeden z rozhodujúcich prvkov úspechu celej nežnej revolúcie. Aj na budove Umelky je umiestnená pamätná tabuľa, ktorá túto udalosť pripomína.

 

5. Hviezdoslavovo námestie

bratislava, nežná revolúcia
Zdroj: ČSOB

Centrum bratislavského Starého Mesta privítalo 25. marca 1988 tzv. sviečkovú manifestáciu, vôbec prvé verejné vystúpenie občanov proti komunistickému režimu od roku 1969. Protestujúci sa dožadovali ľudských práv či náboženských slobôd, čo bolo v tom čase pre vládnuci režim nemysliteľné. O niečo neskôr, 20. novembra 1989, sa tu konala jedna z prvých manifestácií nežnej revolúcie, na ktorej členovia VPN prvýkrát verejne predniesli svoje požiadavky.

 

Ďalšie informácie o náučnom chodníku Po stopách Novembra ’89 nájdeš na www.csob.sk/november89. Okrem Bratislavy sa prostredníctvom tejto mapy môžeš virtuálne prejsť aj po iných významných miestach Novembra ’89 na Slovensku.

Domov
Zdieľať
Diskusia