Toto sú najdôležitejšie udalosti dnešného dňa.
Covid automat sa možno zmení
Konzílium odborníkov sa vo štvrtok bude zaoberať prehodnotením covid automatu. Strana SaS Richarda Sulíka už v priebehu uplynulého týždňa žiadala o zjemnenie opatrení pre zaočkovaných ľudí, najmä v reštauráciách. Zatiaľ nie je jasné, či bude mať uvoľnenie politickú podporu.
„Žiaľ, ochorenie covid-19 a delta variant nového koronavírusu spôsobujú vysoké počty nakazených a pri pomerne nízkej zaočkovanosti v SR je potrebné držať najmä hospitalizáciu v nemocniciach pod kontrolou,“ reagovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Viac sa dočítaš tu.
1- a 2-centové mince ti už nebudú zaťažovať peňaženku, bude sa zaokrúhľovať
Národná rada schválila zaokrúhľovanie hodnoty nákupov pri platbe v hotovosti, informoval Denník N. Cieľom je obmedziť obeh jednocentových a dvojcentových mincí. Za zákon, ktorý bude platiť od budúceho roka, zahlasovalo 79 poslancov.
Ministerstvo financií upozorňuje, že aj mince s najnižšou nominálnou hodnotou zostanú zákonným platidlom, a tak ich budú musieť obchodníci a prevádzky prijímať, ale nebudú ich vydávať, vďaka čomu ich bude časom v peňaženkách oveľa menej. Pri platbe do 5 centov sa navrhuje zaokrúhlenie nahor. Pri platbe kartou sa výsledná suma zaokrúhľovať nebude. Viac sa dočítaš tu.
Dohoda na klimatickom samite: svet výrazne obmedzí emisie metánu
Ako uvádza BBC, v utorok na samite COP26 v Glasgowe šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden oznámili globálne partnerstvo v boji za zníženie emisií metánu do roku 2030.
Cieľom globálneho sľubu je obmedziť emisie metánu o 30 percent v porovnaní s úrovňami v roku 2020. Je to jeden z najsilnejších skleníkových plynov a je zodpovedný za tretinu súčasného otepľovania. Viac sa dočítaš tu.
Instagramový post dňa: Zuzana Čaputová na klimatickom samite
„Konferencia v Glasgowe je pre planétu rozhodujúca. Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopoch. Takémuto scenáru sa dá ešte stále vyhnúť, zatiaľ to však vyzerá, že zlyhávame v tom, aby sme mu zabránili,“ vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá reprezentuje Slovensko na klimatickom samite v Glasgowe.
„Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky. Som rada, že ako Európska únia robíme to, čo je potrebné: do roku 2030 znížime emisie o najmenej 55 percent, do roku 2050 sa staneme prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a budeme pomáhať rozvojovým krajinám robiť to isté,“ dodala prezidentka.