Najnovší výskum naznačuje, že mumifikované telá pochované v člnoch v púštnej oblasti severozápadnej Číny majú iný pôvod, než sa zdalo.
Ako uvádza CNN, nová štúdia čínskych, európskych a amerických vedcov, ktorá analyzovala DNA 13 múmií a po prvýkrát sekvenovala ich genómy, prišla s novými zaujímavými zisteniami. Ich analýza naznačila, že pozostatky nepatrili tým, ktorí do krajiny pricestovali, ale miestnej skupine pochádzajúcej zo starovekej ázijskej populácie z ľadovej doby.
Nájdené telá a oblečenie múmií, ktoré sa našli v Tarimskej panve v Sin-ťiangu najmä počas 90. rokov, sú prekvapivo neporušené napriek tomu, že majú až 4 000 rokov. Sú prirodzene zachované suchým púštnym vzduchom, ich črty tváre a farbu vlasov je jasne vidieť. Doposiaľ sa vedci domnievali, že na základe ich „západného vzhľadu“, plstených a tkaných vlnených odevov či pšenice alebo prosa nájdených v ich nezvyčajných hroboch malo ísť o pastierov zo západoázijskej stepi alebo migrujúcich farmárov z hôr a púštnych oáz Strednej Ázie.