Ako vyzerá spravovanie populárnej facebookovej stránky slovenskej polície?
Slovenskú políciu na Facebooku sleduje vyše 440 000 ľudí, čím sa nemôžu pýšiť ani niektoré známe slovenské médiá. Jej správca David Púchovský nám vysvetlil, ako sa od novinárskej práce dostal k polícii, či mu niekto schvaľuje príspevky a prečo sa polícia vyhýba komentovaniu politikov.
Z pohľadu polície navyše objasnil nedávnu kauzu týkajúcu sa dcéry prezidentky Zuzany Čaputovej a s ňou spojenú kritiku poslanca Tomáša Tarabu. Prezradil aj, ako sa mu pri podobných zákerných útokoch darí udržiavať emócie na uzde.
Okrem toho nám porozprával o svojej novej knihe, v ktorej píše o doživotne odsúdených vrahoch Jánovi Molnárovi a Ľuborovi Masárovi. Povedal, prečo za nimi do väzenia príde až po tom, keď si prečítajú jeho knihu, a prečo si myslí, že Molnár s ňou nebude spokojný. V rozhovore sa ďalej dozvieš aj to, ktorý z vrahov je útočnejší a s kým sa, naopak, lepšie komunikuje.
- Podľa čoho si vyberá príspevky a či podliehajú kontrole.
- Či mu niekedy vedenie vyčíta otvorenejšie a tvrdšie statusy.
- Prečo sa polícia zastala Emmy Čaputovej, ktorú vysmial poslanec Tomáš Taraba.
- Ako sa dostal k písaniu si s doživotne odsúdenými vrahmi Jánom Molnárom a Ľuborom Masárom.
- Ktorý z nich je prívetivejší a ktorý útočnejší.
Ako ste sa dostali od práce redaktora k spravovaniu policajnej facebookovej stránky?
Z médií som odišiel približne pred šiestimi rokmi. Vtedy som začal pôsobiť na ministerstve vnútra v rámci komunikačného oddelenia. Asi rok nato sa vtedajšie vedenie tlačového odboru ministerstva vnútra rozhodlo začať komunikovať na sociálnych sieťach modernou cestou a políciu vybrali ako pilotný projekt. Tak sme si povedali, že to tam pôjdem skúsiť rozbehnúť a uvidíme, čo z toho bude.
Keby je to útok na politického súpera, tak ma to, úprimne, nezaujíma, to nech si vydiskutujú oni. Ale je to dieťa a všetci vieme, akou rafinovanou taktikou na to išiel. (o statuse poslanca Tarabu na adresu Emmy Čaputovej)
To znamená, že ste sa od počiatku dostali do čela komunikácie projektu.
Áno, bolo mi zverené, aby som to spustil a naštartoval.
Riadite aj stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR a iné policajné facebookové stránky?
Áno. Pod naše oddelenie patrí aj táto stránka. Zároveň sme sa podieľali na štarte ďalších ôsmich stránok v rámci krajských policajných riaditeľstiev plus máme aj Instagram.
Máte nad sebou niekoho, kto vám schvaľuje príspevky, alebo ste dostali „voľnú ruku“?
Myslím si, že základom úspechu našich sociálnych sietí je to, že sme rýchli a promptní. Nastavili sme si komunikačnú stratégiu, a pokiaľ ju dodržiavame, nie je nutné, aby sme každý jeden status byrokraticky posielali na overovanie a schvaľovanie. Ale, samozrejme, sú aj témy, pri ktorých sa musíme radiť. Myslím si, že vždy je lepšie poradiť sa s viacerými ľuďmi než spraviť chybu, ktorá sa už nedá vziať späť.
Nevyčítajú vám niekedy vedúci, že ste pri písaní príspevkov a komentovaní používateľov príliš otvorený alebo tvrdý?
Určite by sa našlo niekoľko takýchto prípadov, pretože spôsob našej komunikácie je podľa mňa v štátnej sfére unikátny práve tou otvorenosťou. Tá totiž priťahuje pozornosť publika. Nemáme žiadne finančné prostriedky na to, aby sme propagovali statusy sponzorovaním. To sme robili možno iba v úvode, no neprinieslo to ovocie. Preto sa spoliehame na organický dosah príspevkov a otvorenú komunikáciu.
A zaberá to?
Áno. Ukazuje sa, že príspevky, ktoré sú možno veľakrát až na hrane, pritiahnu viac ľudí a dostanú sa k väčšiemu množstvu publika. Za tým neštandardným jazykom sa však skrýva prevencia, ktorú týmto spôsobom dostaneme k mnohým ľuďom.
Keď už spomínate prevenciu, nie je to tak dávno, čo ste na Facebooku upozorňovali aj na predchádzanie šikanovaniu. Myslím tým príspevok, v ktorom kritizujete poslanca Tomáša Tarabu za to, že sa vysmieval 17-ročnej dcére prezidentky Zuzany Čaputovej. Podľa čoho ste si napríklad zvolili túto tému?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo je polícia veľmi citlivá na šikanovanie.
- Ako polícia na Facebooku pristupuje k politikom.
- Ako sa mu spravoval facebookový účet polície pred pandémiou a počas nej.
- Ktorý vrah ho pozval na stretnutie vo väzení a prečo ho odložili.
- Prečo nebude Ján Molnár spokojný s knihou o prípade ich vraždy.