Poľská uhoľná baňa je centrom medzinárodného sporu už dlhšie.
Súdny dvor EÚ uložil v pondelok Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nepozastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów. Komisia nariadila zastavenie ťažby už v máji tohto roka na základe podnetu, ktorý podala Česká republika. Ťažba vraj ohrozovala hladinu podzemnej vody, spôsobovala nadmerný prach a hluk. Informoval o tom portál CNN.
Platnosť koncesie energetickej spoločnosti PGE na ťažbu hnedého uhlia mohli jednorazovo predlžovať o šesť rokov bez posúdenia vplyvov na životné prostredie. V októbri 2019 podala PGE žiadosť o predĺženie koncesie o šesť rokov, v januári 2020 regionálna správa ochrany životného prostredia vo Vroclave odobrila pokračovanie ťažby v bani až do roku 2044 a vlani v marci poľské ministerstvo životného prostredia povolilo ťažbu do roku 2026.
Výroba jaderných elektráren v ČR dnes poklesla. Začala plánovaná odstávka v Dukovanech. Uhlí je opět v České republice zdroj číslo č 1. Dodává 32% elektřiny a navíc je 19% naší elektřiny dovezeno z uhelného Polska (A my se soudíme o Turów). Každá druhá žárovka dnes svítí na uhlí. pic.twitter.com/qNbD8PTKe9
— Konec uhli - Nova energie (@NovaUhli) September 19, 2021
Česká republika sa v septembri 2020 obrátila na Európsku komisiu s upozornením, že Poľsko udelením tohto povolenia porušilo legislatívu EÚ. Komisia zistila, že prijatím ustanovení, ktoré umožňujú predĺžiť platnosť povolenia na ťažbu hnedého uhlia až o šesť rokov bez posúdenia vplyvov na životné prostredie, porušilo Poľsko smernicu EÚ o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie.
Česko podalo na Poľsko žalobu
Koncom februára tohto roka podala Česká republika v súvislosti s ťažbou na Poľsko žalobu na Súdnom dvore EÚ. Praha sa pritom domáhala, aby Súdny dvor EÚ až do vynesenia rozsudku v tejto veci nariadil Poľsku bezodkladné pozastavenie ťažby hnedého uhlia v bani Turów. Podpredsedníčka Súdneho dvora EÚ Česku vyhovela.