Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. septembra 2021, 13:44
Čas čítania 1:12
Tímea Krauszová

Umelá „inteligencia“ Facebooku omylom označila černochov ako primáty. Firma sa ospravedlnila, „zjavne to bola neprípustná chyba“

NEWS FACEBOOK
Uložiť Uložené

Niekoľko ľudí, ktorí pozerali video s černochmi ako účinkujúcimi, dostalo návrh „pozrieť si ďalšie videá o primátoch“.

Facebook využíva umelú inteligenciu na množstvo vecí v rámci sociálnej siete. Jednou z nich je aj navrhovanie videí na základe toho, čo sleduješ: buď to máš lajknuté, alebo často s podobným obsahom interaguješ (reakcie, komentáre, zdieľania), a preto si Facebook myslí, že sa chceš o téme dozvedieť viac. Tentoraz však AI urobila enormnú chybu, za ktorú si firma vyslúžila vlnu nenávistných komentárov, informuje BBC.

Chceš si pozrieť ďalšie videá o primátoch?

Chybne totiž označila černochov ako opice. Niekoľko ľudí, ktorí pozerali video s černochmi ako účinkujúcimi, dostalo návrh „pozrieť si ďalšie videá o primátoch“. Zástupcovia Facebooku pre BBC priznali, že ide o „zjavne neprípustnú chybu“. Systém navrhovania nateraz vypli a spustili vyšetrovanie s cieľom chybu opraviť. 

„Celú možnosť odporúčania tém sme vypli, hneď ako sme si uvedomili, čo sa deje, aby sme mohli nájsť dôvod a predísť tomu, aby sa to v budúcnosti zopakovalo.“ Povedali aj, že AI nie je dokonalá a snažia sa ju neustále zlepšovať.

Domov
Zdieľať
Diskusia