Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
16. augusta 2021 o 21:53
Čas čítania 1:03
Martin Adam Pavlík

Pravdepodobnosť, že asteroid Bennu zasiahne v budúcnosti Zem, sa zvýšila. Je dôvod na paniku?

Pravdepodobnosť, že asteroid Bennu zasiahne v budúcnosti Zem, sa zvýšila. Je dôvod na paniku?
Zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona
NEWS
Uložiť Uložené

Bennu je označený za potenciálne nebezpečný pre Zem.

Ako uvádza portál CNET, pravdepodobnosť, že asteroid s názvom Bennu, široký 1 700 stôp (v prepočte 518 metrov), v budúcnosti ovplyvní našu planétu, je v skutočnosti o niečo vyššia, ako sa pôvodne predpokladalo.

Prišli na to vedci z NASA na základe zozbieraných údajov z kozmickej lode, ktorá počas misie Osiris-Rex strávila viac ako dva roky na obežnej dráhe a skúmala Bennu, aby získala lepšiu predstavu o jeho budúcej ceste cez vnútornú slnečnú sústavu. Loď študovala vzorku hornín a dozvedela sa viac o veľkosti, tvare a zložení asteroidu.

Ako uvádza CNN, ak by asteroid Bennu skutočne zasiahol Zem, vytvoril by desať- až dvadsaťnásobne väčší kráter, pričom oblasť, ktorú by zdevastoval a zasiahol, by mohla dosiahnuť až 100-násobok veľkosti krátera. Povedal to Lindley Johnson, dôstojník planetárnej obrany NASA.

Pracovník NASA Davide Farnocchia však v stredu 15. augusta upokojil novinárov s tým, že pravdepodobnosť zrážky so Zemou zostáva malá. Najbližšie k Zemi (podľa výpočtov bližšie než Mesiac) má byť asteroid až v septembri roku 2135. Dovtedy sa vraj dá zrážka s našou planétou úplne vylúčiť. Pravdepodobnosť je 1 ku 1,750 alebo 0,06 % od dnešného dňa do roku 2300.

Slnečné teplo môže na asteroidoch spôsobiť niečo, čo sa nazýva Jarkovského efekt. Asteroidy sa pri otáčaní pri obehu Slnka opakovane zahrievajú a chladia. A ako sa asteroid točí týmto teplotným posunom, uvoľňuje energiu. Na obežnú dráhu planétky Bennu však môže vplývať aj prach v slnečnej sústave a nabitý prúd častíc zo Slnka, nazývaný slnečný vietor.

Domov
Zdieľať
Diskusia