Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 18. 9. 2021 meniny má Eugénia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a skrývala sa pod vrstvami nadrozmerného oblečenia Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty…
VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu priamo na priechode VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu…
Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom, vraj už má kontrakcie. Dnes úspešne „porodil“ Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským…
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche.…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Zdravie

PREHĽAD: Do interiérov sa vrátia respirátory, reštaurácie môžu púšťať len zaočkovaných, niektorým okresom už lockdown nehrozí

Pripravili sme podrobný prehľad aktuálnych opatrení na základe nového covid automatu, ktorý schválila vláda.

Viktor Kniš
16. august 2021, 7:30 Čas čítania: 8:14
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
PREHĽAD: Do interiérov sa vrátia respirátory, reštaurácie môžu púšťať len zaočkovaných, niektorým okresom už lockdown nehrozí
Zdroj: TASR
Zdravie
0
Viktor Kniš
16. august 2021, 7:30
Čas čítania: 8:14

PREHĽAD: Do interiérov sa vrátia respirátory, reštaurácie môžu púšťať len zaočkovaných, niektorým okresom už lockdown nehrozí

Pripravili sme podrobný prehľad aktuálnych opatrení na základe nového covid automatu, ktorý schválila vláda.

Viktor Kniš
16. august 2021, 7:30
Čas čítania: 8:14
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
PREHĽAD: Do interiérov sa vrátia respirátory, reštaurácie môžu púšťať len zaočkovaných, niektorým okresom už lockdown nehrozí
Zdroj: TASR

Dnešným dňom sa na Slovensku mení covid automat. Dôvodom je dominancia variantu koronavírusu delta. Ten sa šíri oveľa rýchlejšie a vyznačuje sa aj obrovským reprodukčným číslom. Kým počas prvej a druhej vlny sa pacient nakazil po 15 minútach v miestnosti s pozitívne testovaným, dnes stačí na nakazenie sa len pár sekúnd. 

 

 

Nové pravidlá rozdelenia okresov sú dielom odborníkov z konzília. Už počas tvorby automatu však kompetentní diskutovali s koaličnými stranami, aby nevznikali verejné spory ako v decembri 2020, keď pandémiu riadili Igor Matovič a Marek Krajčí. 

 

Covid automat má po novom päť farieb a namiesto národného prístupu preferuje okresný, ktorý zohľadní aj mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne. Znamená to, že už nehrozí plošný lockdown a zatvorenie celej krajiny, ako to bolo v zime a na jar. 

 

Najdôležitejšie zmeny zdôraznil samotný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, podľa ktorého nový covid automat vláda schválila jednohlasne: „Dôležité je to, že prihliadame na stav očkovanosti a nebudeme zavádzať celoslovenské opatrenia. Podľa súčasného stavu zaočkovanosti hlavne v rizikovej vekovej kategórii 50 plus si myslím, že sú niektoré okresy na Slovensku, ktoré nikdy nevyjdú zo zelenej farby.“

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo platí v reštauráciách a ako je možné, že prevádzkari si môžu vyberať, koho do reštaurácie pustia.
 • Ktoré školy budú otvorené a za akých podmienok.
 • Kde sa nebudú robiť rozdiely medzi zaočkovanými a nezaočkovanými.
 • Či môžeš ísť na koncert, kde stretneš len zaočkovaných.
 • Za akých podmienok sa nemusíš báť, či ťa pustia do fitka.
 • Aký budú mať vplyv jednotlivé farby okresov na zatváranie ekonomiky.
 • Kedy môžem a nemôžem cestovať cez okresy.
 • Prečo je najjednoduchšie dať sa za zaočkovať. 

 

Od dnešného dňa platia prísnejšie opatrenia v týchto okresoch:

 • Gelnica,
 • Košice I – IV,
 • Košice-okolie,
 • Poprad,
 • Spišská Nová Ves,
 • Stará Ľubovňa.

 

Zdroj: TASR

 


TECHNICKÉ ZMENY 


 

Ako budú vyzerať nové fázy covid automatu? 

Nový covid automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov namiesto pôvodných sedem – od zelenej (monitoring) cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia) až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

Aký vplyv bude mať zaočkovanosť staršej populácie na covid automat? 

Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu nakazených napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Čím viac zaočkovaných v tejto skupine ľudí bude daný okres mať, tým väčšia bude šanca, že sa posunie do lepšej farby a napriek číslu nakazených v ňom budú platiť miernejšie opatrenia. Zároveň to znamená, že niektoré okresy sa už nikdy nedostanú do čiernej farby. Ak sa zaočkovanosť ešte zvýši, nedostanú sa ani do bordovej. 

 

Do covid automatu vstupuje nová premenná, ktorou je počet zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, takto:

 • Ak má okres viac ako 65 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, môže sa posunúť o stupeň nižšie, teda do lepšej fázy, ako by bol pôvodne.
 • Ak bude mať okres 75 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov a má vysoký počet infikovaných, môže sa posunúť o dva stupne oproti tomu, ako by bol pôvodne. 

Zvýhodňuje covid automat zaočkovaných?

Teoreticky áno, ale najmä dáva príležitosť majiteľom prevádzok, aby zvážili svoju situáciu a rozhodli sa, koho chcú obsluhovať a za akých podmienok sú pripravení fungovať. Prevádzky sa po novom budú samy rozhodovať, či budú púšťať:

 • iba zaočkovaných,
 • OTP: očkovaných, testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie covid-19,
 • alebo tzv. základ – všetkých vrátane nezaočkovaných a netestovaných. 

Podľa toho sa potom budú odvíjať aj ďalšie opatrenia. Ide napríklad o to, koľko ľudí môže byť v prevádzke, pričom platí, že v prípade očkovaných to bude bez obmedzenia počtu, a to až do čiernej farby okresu.

Ktorý druh testu potrebujem, aby som mohol využívať benefity otestovaných, ktoré sa rovnajú očkovaniu? 

V prípade PCR a LAMP testov 72 hodín, v prípade antigénu 48 hodín, ak ide o prevádzky či hromadné podujatia. Ak ide o návštevu nemocnice, antigén platí 24 hodín, PCR a LAMP 72 hodín. Prekonanie covidu sa ráta 180 dní po chorobe. 

Aká je definícia plne zaočkovanej osoby? Viackrát sa menila.

Za plne zaočkovanú sa bude považovať osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky s dvojdávkovou schémou, ďalej osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky s jednodávkovou schémou.

 

Rovnako sa za plne zaočkovanú bude považovať osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia covid-19. Deti do 12 rokov sa automaticky považujú za plne zaočkované, lebo na Slovensku sa zatiaľ očkovať nemôžu.

Bude sa z lepších do horších fáz a opačne opäť prechádzať vždy od pondelka? 

Nie automaticky. Vedci a odborníci vymysleli systém, ktorý umožní oveľa flexibilnejšie reagovať na zmeny. Regióny už nebudú musieť čakať do nasledujúceho pondelka, keď sa uprostred týždňa výrazne zlepší alebo zhorší situácia. 

Vraj sa chystá aplikácia, ktorá bude obsahovať prehľad pravidiel a môžem ju používať pri vstupe do prevádzok. V akom je stave? 

Národné centrum zdravotníckych informácií aktuálne rokuje s ministerstvom investícií s jasným cieľom – aby slovenskí obchodníci mali k dispozícii aplikáciu na kontrolu covid preukazov čo najskôr. Vývojári aplikácie – štátna spoločnosť Slovensko IT – už majú aplikáciu nachystanú. Spoločnosť ju pripravila ešte v rámci projektu Green Pass. Momentálne sa aplikácia opätovne testuje a čaká aj na schválenie ministerstvom zdravotníctva. 

Ako bude aplikácia fungovať? 

Používateľ (obchodník) si cez aplikáciu Overpass naskenuje QR kód z certifikátu zákazníka – buď z papiera, alebo z aplikácie Greenpass – a následne aplikácia overí, či je daný certifikát správny. 


BARY, REŠTAURÁCIE A OBCHODY, PODUJATIA 


Aké právomoci majú prevádzky, ktoré si budú vyberať, či pustia iba zaočkovaných, OTP alebo „základ“? 

Prevádzkovatelia podnikov a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covidu-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

 

Prevádzky nemusia hlásiť, ktorý režim na vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí, a následne ho dodržiavať. Zákazníci sa vopred nikdy nedozvedia, ktorý režim platí, budú musieť sledovať napríklad sociálne siete alebo webové stránky prevádzok. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Napríklad reštaurácie môžu na obed pustiť len zaočkovaných a večer OTP. Ak pustia „základ“, opatrenia, ktoré budú musieť dodržiavať, budú podstatne prísnejšie. 

Môžu mi zamestnanci prevádzok alebo pomocné sily na koncertoch kontrolovať očkovacie doklady? 

Áno. Vyhláška ustanovuje právo prevádzkovateľov zariadení a organizátorov podujatí žiadať doklady od návštevníkov a aj právo do týchto dokladov nahliadnuť. Nemôžu však nahliadať do občianskych preukazov. 

Musia byť zaočkovaní zamestnanci, ak sa reštaurácia rozhodne otvoriť len pre zaočkovaných, alebo sa budú dávať pravidelne testovať, ak bude prevádzka otvorená pre OTP? 

Nie. Podľa vyhlášky im stačí dodržiavať hygienické opatrenia. 

A čo obchody s potravinami? 

Záleží na tom, či ide o predajne s esenciálnymi produktmi (potraviny, lieky, drogéria) alebo o produkty bežnej spotreby. Kým potraviny, drogérie ani lekárne nemôžu rozhodovať, či pustia zaočkovaných, OTP alebo „základ“, napríklad holičstvá, predajne obuvi či športových potrieb môžu mať za určitých podmienok otvorené pre zaočkovaných a OTP aj v najhoršej, čiernej fáze. 

Budú sa opäť zavádzať nákupné hodiny pre seniorov? 

V 2. a 3. stupni ohrozenia (bordová, čierna farba) budú musieť prevádzky, ktoré umožnia vstup všetkým zákazníkom, znovu zaviesť hodiny vyhradené pre seniorov nad 65 rokov a ťažko zdravotne postihnutých. Týka sa to pracovných dní od 9.00 do 11.00 h. V 3. stupni ohrozenia sa prevádzky uzatvárajú, avšak potraviny, drogérie, lekárne či ďalšie prevádzky obchodov a služieb musia byť otvorené aj v čiernych okresoch.

Naozaj sa po novom budú môcť organizovať hromadné podujatia pre neobmedzený počet ľudí? 

Áno, ale všetci musia byť plne zaočkovaní podľa definície vyššie. Organizátori ich musia nahlásiť najmenej 48 hodín pred začiatkom miestnemu príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a musia mať aj zoznam všetkých účastníkov.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2407 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Dobrým príkladom je stretnutie s pápežom. Na východe sa očakáva približne 50-tisíc zaočkovaných na jednom mieste, v Šaštíne možno až 350-tisíc. Všetci sa musia vopred zaregistrovať. 

Čo ak do reštaurácie či na hromadné podujatie príde človek s potvrdením o očkovaní, ktoré patrí niekomu inému?

Pravdepodobne sa mu podarí dostať dnu, pretože nemusí ukázať občiansky preukaz. Ak aj osoba nie je ochotná ukázať doklady dobrovoľne a „spárovať“ tak očkovací preukaz s preukazom totožnosti, zodpovednosť nesie prevádzka či organizátor udalosti. Konkrétne sankcie známe nie sú. 

Ako je to s ubytovaním v hoteli? 

V oranžovej fáze sa od pondelka budú môcť ubytovať klienti v režime OTP alebo zaočkovaní. Nezaočkovaní sa teda do hotelov nedostanú vôbec. 

Hrozí ešte obmedzenie pohybu? 

Covid automat ráta aj s obmedzením pohybu osôb v okresoch v horšej fáze. Od červenej fázy (3. fáza) budú musieť byť prevádzky zatvorené už o 21.00 h, obmedzenie pohybu sa však nepredpokladá. Vo 4. fáze bude zákaz cestovania okrem nevyhnutných ciest a zákaz vychádzania medzi 21.00 h a 5.00 h. V najhoršej, čiernej fáze bude platiť aj zákaz cestovania medzi okresmi. Štvrtá a piata fáza covid automatu momentálne budú vyžadovať aj zavedenie núdzového stavu. 

 

 

 

Zdroj: ÚVZ SR
Zdroj: ÚVZ SR

RÚŠKA A RESPIRÁTORY


Zbavíme sa konečne rúšok v exteriéri na koncertoch?

Pri nosení rúšok covid automat nezvýhodňuje zaočkovaných. Povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty platí pre všetkých rovnako. Rúška sú od dnešného dňa povinné pre všetkých v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri vo všetkých fázach.

Kde musím mať respirátor? 

Respirátor bude povinný v stupňoch ohrozenia, teda ak sa okres dostane do červenej, bordovej alebo čiernej farby. V okresoch v stupňoch monitoring a ostražitosť (zelená a oranžová farba) bude možné respirátor nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou.

Budú ešte rúška povinné vonku, keď máme toľko zaočkovaných a aj ja sám som zaočkovaný? 

V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom či rúškom povinné v okresoch v 2. alebo 3. stupni ohrozenia (bordová alebo čierna farba). V exteriéroch okresov v 1. stupni ohrozenia (červená farba), vo fáze ostražitosť (oranžová farba) alebo monitoring (zelená farba) bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.

Má niekto výnimku pri nosení rúška, napríklad astmatici? 

Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie. V platnosti zostávajú aj výnimky, ako napríklad pri tvorbe audiovizuálneho diela.

Zdroj: ÚVZ SR

 POSILŇOVNE, WELLNESS, AKVAPARKY, NEMOCNICE, VÄZNICE


 

Za akých podmienok nebudú musieť fitnescentrá zatvárať? 

V najhoršej fáze sa do posilňovní nedostanú ani kompletne zaočkovaní, v druhej najhoršej sa tam nedostanú otestovaní a tí, ktorí covid prekonali, v červenej, teda tretej najhoršej, si nezacvičia nezaočkovaní.

 

Prevádzkovatelia fitiek si musia dávať pozor na maximálne počty zaočkovaných, resp. otestovaných v horších fázach. Pre fitnes v oranžových okresoch nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 20 osôb alebo minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Pre základný režim bude platiť obmedzenie na 10 osôb.

Mám známeho vo väzbe, chcem ho navštevovať. Môžem alebo si musíme telefonovať? 

Návštevy vo väzniciach budú v prípade kompletne zaočkovaných bez obmedzení a v prípade režimu OTP budú povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa. 

Môžem navštevovať známych v nemocnici? 

Áno, ale treba si dávať pozor na to, že ak človek nemá očkovanie, potrebuje čerstvejší test, ako je to v prípade iných prevádzok. Antigénový test môže byť najviac 24 hodín starý. 

Čo ak som práve v hoteli, kde je k dispozícii aj bazén alebo wellness, či procedúry, môžem ich naplno využívať? 

Pre wellness, akvaparky a kúpele, ktoré nevyplývajú zo zdravotnej indikácie, nebude pre plne zaočkovaných platiť žiadne obmedzenie. Pre režim OTP bude platiť obmedzenie maximálne 50 percent kapacity, maximálny počet osôb bude do 1 000. Pre základný režim budú tieto aktivity v stupni ostražitosti zakázané. Pri bazénoch a plavárňach bude v prípade režimu OTP platiť obmedzenie na maximálne 50 percent kapacity a v prípade základného režimu bude v oranžových okresoch môcť byť maximálne 10 ľudí.

 

Zdroj: ÚVZ SR

 SVADBY, OSLAVY, VEČIERKY


 

Prečo majú svadby, kary a iné druhy večierkov iný režim, ako napríklad hromadné podujatia? 

Odborníci ich považujú za vysokorizikové. Dôvodom je, že okrem zábavy sa na týchto druhoch akcií podáva jedlo, a tak nie je možné zabezpečiť, aby mali všetci hostia po celý čas nasadené rúška.

Oplatí sa v tomto prípade očkovanie? 

Presne ako pri všetkých ostatných aktivitách – určite áno. Pri vysokorizikových aktivitách, akými sú svadby, kary, oslavy či napríklad večierky, bude pre režim kompletne zaočkovaných aj pre režim OTP povinnosťou mať zoznam účastníkov. V prípade kompletne zaočkovaných bude môcť byť maximálne 100 osôb v interiéri a 200 v exteriéri, resp. podľa príslušného semafora. V režime OTP bude môcť byť na takýchto podujatiach maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri.

Zdroj: ÚVZ SR

 

Hrozí ešte zatváranie škôl? 

Nový covid automat nebude automaticky zatvárať základné a stredné školy, obmedzenia budú platiť len pre vysoké školy, ktoré majú lepšiu prípravu na online výučbu. Školské zariadenia a škôlky nebudú rozdeľovať zaočkovaných a nezaočkovaných žiakov. Školy sa budú zatvárať len na okresnej úrovni na základe rozhodnutí regionálnych hygienikov. 

 

Školy by podľa nového covid automatu mali ostať otvorené, obmedzené počty budú mať len vysoké školy. Navyše, školy by nemali mať iné pravidlá pre zaočkovaných a iné pre nezaočkovaných. 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a skrývala sa pod vrstvami nadrozmerného oblečenia Billie Eilish konečne vysvetlila, prečo dlhé roky nenosila šaty a…
VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu priamo na priechode VIDEO: Desivá nehoda v Brne. Vodič v plnej rýchlosti zrazil ženu…
Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom, vraj už má kontrakcie. Dnes úspešne „porodil“ Lil Nas X pred vydaním albumu zdieľal video s tehotenským bruchom,…
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť