Tropické noci zažívame častejšie, ako by si človek mohol myslieť, a preto si treba dávať pozor. Organizmu vôbec neprospievajú a môžu viesť až k zvýšenej úmrtnosti.
Málokto si uvedomuje, aké nebezpečné môžu byť tropické noci pre ľudský organizmus. Na úteku z reality v dovolenkovej destinácii si zvyčajne nočné teploty nad 20 stupňov Celzia užívame, pretože oddychovať celý deň na slnku a v noci si užívať príjemnú teplotu znie ako recept na vydarený relax, lenže opak môže byť pravdou, ako upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav.
„Veľmi teplé noci totiž obmedzujú prirodzenú snahu ľudského organizmu regenerovať sa v nočnom čase od tepelného stresu, ktorému bol predtým vystavený v denných hodinách,“ uvádza sa v článku SHMÚ.
„V terminálnych prípadoch máva vystavenie vysokým nočným teplotám významný podiel na náraste úmrtnosti spojenej s veľmi teplým počasím,“ vysvetľujú meteorológovia.
Na Slovensku je podľa nich počet tropických nocí podhodnotený, a tak ich zažívame častejšie, akoby si človek myslel.
„Ukázalo sa, že skutočný počet tropických nocí podľa nočných miním bol spolu o 20,9 % vyšší než podľa celodenných miním. V letných mesiacoch (jún, júl, august), keď sa vyskytuje drvivá väčšina tropických nocí, ich bolo podľa nočných miním identifikovaných o 20,2 % viac, mimo leto však až o 58,8 % viac,“ zistili výskumníci na základe porovnávania obdobia od januára 2004 do júla 2021 z celkovo 320 000 záznamov.