Kedysi bola na tomto mieste bohémska zašiváreň Exit, kde ľudia fajčili a popíjali lacný bavorák. Dnes sem chodia hipsteri z celého mesta kvôli výberovým kávam a fermentovaným limonádam.
Útulná kaviareň zašitá na malom nádvorí frekventovanej Laurinskej ulice je obľúbeným miestom každého, kto si chce na chvíľu oddýchnuť od ruchu historického centra. Ľudí sem láka najmä uvoľnená atmosféra, pohodový personál a kvalitná káva. Ako však hovoria majitelia, chýr o ich kaviarni sa zatiaľ šíri hlavne ústnym podaním.
„Poloha našej kaviarne je radosť a prekliatie v jednom. Páči sa mi, že je tu naozaj krásne, v lete tu nepečie slnko a podobne, no na druhej strane ľudia nás tu len tak ľahko nenájdu. Realita je taká, že aj vzhľadom na túto polohu sme akoby stále v zábehu, hoci sme otvorení už skoro dva roky,“ hovorí spolumajiteľka kaviarne Kristina Gugová.
„Uznávame, že naša konkurencia má pred nami náskok. Kaviareň promujeme na sociálnych sieťach, ale ľudia sa o nás aj tak zvyčajne dozvedajú od svojich známych a priateľov. Stačí však, keď nás zákazník pochváli, ako dobre si u nás oddýchol, a vždy si povieme, že to určite stojí za to,“ dopĺňa.
Z Islandu do Bratislavy
Majitelia Čiar Kristina Gugová a Jozef Zich sú už na prvý pohľad pohoďáci, ktorí vám dajú pocítiť, že ste u nich vítaní. Hoci mali odlišné životné príbehy a žili na opačných koncoch Európy, napokon ich spojila výberová káva. Kristina pracovala v gastroprevádzkach v Bratislave, USA aj na Islande, Jozef pôsobil v automobilovom priemysle, pričom prvý rok po otvorení kaviarne sa venoval obom segmentom naraz.
„Všetko sa to začalo, keď som v Reykjavíku prvýkrát ochutnala espresso, ktoré nebolo len horké alebo kyslé, ale malo niekoľko chuťových tónov. Krátko nato prišiel moment, keď som si povedala, že si chcem založiť vlastnú kaviareň. A zhodou okolností Jozef, s ktorým sme sa poznali cez spoločných kamarátov, v tom čase uvažoval o niečom podobnom,“ spomína Kristina. Jozef zas dodáva, že jeho láska k výberovej káve sa zrodila už pred vyše desiatimi rokmi. Vtedy bola na Slovensku ešte pomerne novým pojmom.
Hoci bol Jozef v tom období v Španielsku a Kristina na Islande, ich cesty sa napokon spojili v Bratislave. Odtiaľ vznikol aj názov kaviarne Čiary. „Ľudia sa na ňom občas pobavia nejakým vtipom, pýtajú sa, či predávame drogy a podobne,“ smejú sa. Priestor, ktorý našli úplnou náhodou, prerábali rok. Popritom sa snažili nasať čo najviac vedomostí.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa učili o príprave kvalitnej kávy.
- Aké kávy ponúkajú.
- O výrobe fermentovaných limonád.
- Ktorých umelcov môžeš stretnúť v kaviarni.